Cytrynówka
- Cytryna (650 g)
- Spirytus (500 ml)
- Cukier (200 g)
Przepis na cytrynówkę krok po kroku
Cytryny umyj i odkrój żółtą część skórki.
Wrzuć skórki do słoja, zalej spirytusem i zakręć.
Cytryny obierz z białej części skórki i pokrój na mniejsze kawałki.
Wrzuć cytryny do garna dodaj cukier i litr wody. Całość gotuj około 10 minut.
Zostaw syrop i skórki w spirytusie na 24 godziny.
Po tym czasie odcedź przez sitko z gazą spirytus od skórek i syrop od kawałków cytryny.
Wymieszaj spirytus z syropem i przelej do butelek.
Zostaw je na kilka dni, aby składniki się przegryzły.
Więcej informacji na temat cytrynówki
Cytrynówka jest mocnym alkoholem zrobionym na bazie spirytusu. Przepis na cytrynówkę składa się z cytryn, razem ze skórką, spirytusu, wody oraz cukru. Najlepsza nalewka to zawsze ta domowej roboty, dlatego wyjaśnię Ci jak zrobić dobrą cytrynówkę z cukrem. Na początek musimy oczywiście umyć cytryny, ponieważ będziemy wykorzystywać także skórki cytryn. Z umytych i osuszonych cytryn delikatnie ścinamy skórki, ale musimy zrobić to bardzo cienko, aby ściąć jedynie żółtą część skórki. Tak przygotowane skórki, wrzucamy do słoika i zalewamy spirytusem. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny. Na drugi dzień odcinamy z cytryn białe elementy skórki, kroimy miąższ i wrzucamy do garnka. Do cytryn wsypujemy cukier i dolewamy wodę. Całość gotujemy około 10 minut, mieszając od czasu do czasu, aby powstał słodki syrop. Po tym czasie odcedzamy syrop przez sitko, wyłożone gazą, aby pozbyć się kawałków cytryny. Gazę możesz kupić w każdej aptece — najlepiej, żeby była ona dosyć duża, aby na sitku mieć co najmniej podwójną warstwę z gazy. Syrop należy jeszcze przestudzić, a w tym czasie można przecedzić, także przez sitko z gazą, spirytus, w którym moczone były skórki z cytryny. Gdy syrop jest chłodny, mieszamy go ze spirytusem. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do butelek. Teraz zostawiamy cytrynówkę, na kilka dni, żeby się przegryzła. Jak widzisz, to jak się robi cytrynówkę, jest bardzo proste i z pewnością dasz sobie radę z jej przygotowaniem. Tak oto jest gotowa domowa cytrynówka ze spirytusu. Jest to sprawdzony przepis mojego brata, który lubi produkować zarówno nalewki, jak i owocowe wina. Gotową nalewkę cytrynową możesz pić samodzielnie, najlepiej schłodzoną, lub dodawać do przeróżnych koktajli.
Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar w piciu alkoholu, mimo że cytrynówka jest bardzo smaczna. Najlepiej rozcieńczyć ją w jakimś soku z lodem lub musie owocowym, na przykład truskawkowym z dodatkiem soku pomarańczowego, tworząc pyszny koktajl, którym możesz delektować się znacznie dłużej niż zwykłym shotem nalewki.
Alergeny w cytrynówce
Lista alergenów dla cytrynówki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na cytrynówkę
Wartości odżywcze cytrynówki
Pij cytrynówkę z umiarem.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.