Cynamonka
- Mleko 3,2% - 1 szklanka ciepłego mleka (250 ml)
- Drożdże świeże - pół kostki (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 - pół opakowania (500 g)
- Cukier (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Masło (140 g)
- Cynamon - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Cukier wanilinowy - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Skórka z cytryny (20 g)
- Sok z cytryny (50 ml)
- Cukier puder (150 g)
Przepis na cynamonkę krok po kroku
Drożdże wymieszaj z 50 ml mleka, łyżeczką cukru oraz łyżką mąki. Wymieszane składniki pozostaw do wyrośnięcia na 10 minut.
Mąkę przesiej do miski, dodaj 50 gram cukru i szczyptę soli. Składniki wymieszaj i zrób w nich wgłębienie.
Do wgłębienia wlej rozczyn oraz pozostałe mleko. Składniki wymieszaj łyżką.
Do ciasta dodaj jedno jajko oraz 2 żółtka i wyrabiaj ciasto ręcznie. Po około 3 minutach do ciasta dodaj połowę masła pokrojonego w kostkę i dalej wyrabiaj ciasto przez około 10 minut. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne.
Gotowe ciasto połóż do miski, przykryj ją folią spożywczą i odstaw na godzinę do wyrośnięcia.
W miseczce wymieszaj pozostały cukier z cynamonem, cukrem wanilinowym oraz skórką startą z połowy cytryny.
W garnuszku roztop pozostałe masło.
Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę i wygniataj przez chwilę. Następnie podziel je na dwie części.
Każdą z części ciasta rozwałkuj na placek o wymiarach około 30 × 30 cm.
Placki posmaruj roztopionym masłem i posyp mieszanką cukru i cynamonu.
Następnie ciasto zwiń w roladki i podziel je na 12 plastrów. Ciasto ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut.
Po tym czasie wierzch bułeczek posmaruj rozbełtanym jajkiem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 20 minut.
W garnku zagotuj sok z cytryny, zdejmij go z ognia i dodaj do niego cukier puder. Składniki dokładnie wymieszaj.
Upieczone bułeczki posmaruj lukrem.
Więcej informacji na temat cynamonki
Cynamonka to doskonała propozycja na domowe wypieki. Domowe bułeczki cynamonowe stanowią doskonały pomysł na dodatek do kawy lub herbaty. Pyszna cynamonka świetnie sprawdzi się również jako przekąska zabrana w podróż lub do pracy. Sprawdzony przepis na cynamonkę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania wypieku potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mleko spożywcze, drożdże świeże, mąka pszenna, cukier, jajka, żółtka jaj, masło, cynamon, cukier wanilinowy, skórka z cytryny, sok z cytryny, cukier puder oraz sól. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
A jak zrobić cynamonkę? Z części produktów zagnieć ciasta drożdżowe. Gotowe ciasto połóż do miski, przykryj ją folią spożywczą i odstaw na godzinę do wyrośnięcia. W miseczce wymieszaj cukier z cynamonem, cukrem wanilinowym oraz skórką startą z połowy cytryny. W garnuszku roztop masło. Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę i wygniataj przez chwilę. Ciasto podziel na dwie części i rozwałkuj każdą z nich. Placki posmaruj roztopionym masłem i posyp mieszanką cukru i cynamonu. Następnie ciasto zwiń w roladki i podziel je na 12 plastrów. Wierzch bułeczek posmaruj rozbełtanym jajkiem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 minut. Upieczone bułeczki posmaruj lukrem.
Cukier puder w głównej mierze składa się z węglowodanów prostych. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów. Dodatkowo duża ilość cukru w diecie może przyczynić się do zbyt dużej podaży kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne - długotrwałe spożywanie większej ilości kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, może wpłynąć na rozwój otyłości.
Podsumowując domowa bułeczka z cynamonem stanowi doskonałą propozycję na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Smaczna bułeczka świetnie sprawdzi się jako przekąska do pracy. Najlepsze cynamonki są dobre do spożycia po przestudzeniu - warto udekorować je lukrem przygotowanym na bazie cukru pudru oraz soku z cytryny.
Alergeny w cynamonce
Lista alergenów dla cynamonki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze cynamonki
Cynamonka to doskonała propozycja na słodką przekąskę. Wypiek jest dość kaloryczny, dlatego warto ograniczyć jego ilość na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.