Ćwikła z chrzanem do słoików
- Buraki gotowane - 5 małych sztuk (500 g)
- Chrzan (100 g)
- Cukier (40 g)
- Ocet winny (60 ml)
Przepis na ćwikła z chrzanem do słoików krok po kroku
Ugotowane buraki obierz i zetrzyj na tarce aby powstało buraczane puree. Zetrzyj także korzeń chrzanu.
Dopraw solą, cukrem dodaj ocet i wymieszaj.
Gotową ćwikłę przełóż do słoiczków. Możesz ją za pasteryzować gotując słoiczki w wodzie ok 20 minut.
-
Kiszone buraki
-
Buraczki z papryką
-
Buraczki z papryką na zimę
-
Buraki z papryką na zimę
-
Buraki w zalewie octowej
-
Buraczki w zalewie octowej
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Buraki do słoików na barszcz
-
Ćwikła na zimę
-
Sałatka z buraków i papryki
-
Buraki z papryką do słoików
-
Buraczki marynowane
-
Buraczki z chrzanem na zimę
-
Buraczki w zalewie
-
Buraczki z chrzanem do słoików
-
Zakwas z buraków czerwonych
-
Buraczki na zimę z cebulą
-
Sałatka z kiszonych buraków do słoików
-
Buraki na zimę
Więcej informacji na temat ćwikły z chrzanem do słoików
Ćwikła z chrzanem do słoików to doskonała propozycja na pyszną ćwikłę na zimę. Ostra ćwikła jest tradycyjnym dodatkiem do mięs w kuchni Polskiej. Najczęściej robimy ją na święta Wielkanocne, jest jednak tak pyszna że proponujemy ją zrobić i delektować się cały rok. Przepis na ćwikłę z chrzanem do słoików jest bardzo prosty do przygotowania dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go zrobić. Pyszną ćwikłę przygotujesz z następujących produktów spożywczych: buraki gotowane, chrzan świeży, cukier, sól, ocet winny.
Jak zrobić ćwikłę z chrzanem do słoików? Jeśli masz już ugotowane wcześniej buraki obierz je ze skórki i zetrzyj na tarce na puree. Obierz korzeń chrzanu i również zetrzyj na puree. Dopraw całość solą, cukrem i octem winnym, wymieszaj dokładnie. Pyszna ćwikła jest gotowa aby przełożyć ją w słoiczki. Możesz poddać ją pasteryzacji. W garnku umieść słoiczki, zalej wodą do połowy wysokości i gotuj na średnim ogniu około 20 minut od zagotowania wody. Po tym czasie słoiczki wyjmij i postaw do góry dnem.
Burak ćwikłowy jest rośliną powszechnie uprawianą w naszych ogródkach, nie jest wymagający w uprawie. Burak jest warzywem bogatym w witaminę C oraz witaminę B1. Witamina C odpowiada za wspomaganie odporności naszego organizmu oraz za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Swój piękny kolor buraki zawdzięczają betacyjanom, które mają właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów. Buraki mają także właściwości zasadotwórcze dlatego podaje się je w towarzystwie mięsa, które zakwasza organizm. Korzeń chrzanu pospolitego ma wiele właściwości wspomagających nasze zdrowie. Chrzan jest idealnym środkiem na chore zatoki. Należy on do tej samej rodziny co kapusta czy rzodkiewka, jest ceniony za swoje działanie antynowotworowe.
Podsumowując pomysł na ćwikłę z chrzanem to wspaniały dodatek do mięs i wędlin. Buraki ćwikłowe i chrzan tarty to idealne połączenie słodyczy i ostrości chrzanu. Pyszna ćwikła może zostać poddana pasteryzacji, dzięki temu możesz cieszyć się nią cały rok.
Alergeny w ćwikle z chrzanem do słoików
Lista alergenów dla ćwikły z chrzanem do słoików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze ćwikły z chrzanem do słoików
Ćwikła z chrzanem do słoików to doskonały pomysł na domowy wyrób. Własnoręcznie zrobiona ćwikła nie zawiera konserwantów ani dodatku cukru. Buraki są pełne wielu cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.