Cwibak
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (250 g)
- Cukier puder - 3 łyżki (30 g)
- Rodzynki - 1/2 szklanki (125 g)
- Skórka z pomarańczy - 1/4 szklanki (60 g)
- Skórka z cytryny - 1/4 szklanki (60 g)
Przepis na cwibak krok po kroku
Jajka rozbij i podziel na białka i żółtka.
Białka ubij na sztywną pianę z odrobiną soli.
Żółtka utrzyj z cukrem.
Białka połącz z żółtkami i mąką, delikatnie wymieszaj.
Dodaj rodzynki i skórki pomarańczy oraz cytryny.
Przełóż masę ciasta do keksówki i upiecz w piekarniku przez 45 minut w 180 st. C.
Ciasto ostudź i posyp cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat cwibaka
Cwibak to nic innego jak keks, który zna większość z nas, ciasto wykonane z mąki pszennej z dodatkiem bakali i skórek z owoców.
Historia tego ciasta sięga jeszcze przed wojnę, wtedy był to prawdziwy rarytas, dzisiaj popularność tego ciasta stopniowo spada. Pamiętają o nim tylko starsi ludzie. Jednak poznaj mój dzisiejszy przepis na cwibak i przekonaj się, jaki jest pyszny.
Do jego przygotowania będziesz potrzebować tylko kilku składników, takich jak: mąka, bakalie, jajka i cukier.
Mój przepis powstał z dodatkiem mąki pszennej, która zawiera w swoim składzie gluten.
Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Dodatkowo będzie nam potrzebny cukier. Użyłam cukru białego, zamiast niego możesz użyć cukru brązowego, nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Ja wykorzystałam rodzynki i skórki cytryny oraz pomarańczy, śmiało możesz przygotować ciasto z bakaliami w gotowej wersji, bez problemu dostaniesz je w większości sklepów.
Ciasto jest niezwykle szybkie i proste w przygotowaniu, poradzi sobie z nim każdy, nawet osoba niemająca doświadczenia w kuchni.
Ciasto jest szybkie w przygotowaniu, ponieważ nie wymaga wyrośnięcia drożdży.
Dokładnie jak zrobić cwibak opisuję nieco niżej, koniecznie poznaj mój prosty przepis na smaczny biszkoptowy wypiek i przekonaj się, że jest najlepszy.
Będzie to idealny pomysł na smaczny poczęstunek dla gości. Zapewne pokochają go nie tylko dorośli, ale też dzieci.
Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci smacznego!
Alergeny w cwibaku
Lista alergenów dla cwibaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze cwibaka
Możesz użyć gotowych bakalii lub wykorzystać takie składniki jak ja.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.