Cukinia w panierce
- Cukinia - 1 średnia sztuka (1200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka tarta (50 g)
- Koperek ogrodowy świeży (10 g)
Przepis na cukinia w panierce krok po kroku
Cukinie umyj. Pokrój w plastry grubości ok 1,5 cm. Dopraw solą i pieprzem.
Jajka roztrzep w misce. Cuknie maczaj w jajku.
Następnie panieruj w bułce tartej.
Smaż na patelni prawo lewo, aż będzie miała złoty kolor. Posyp koperkiem.
Gotową cukinię podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat cukinii w panierce
Cukinia w panierce to doskonała propozycja na letnie obiady. Cukinia ma różne kształty i odmiany, są cukinie żółte, zielone, podłużne i okrągłe. Dorastają one do naprawdę dużych rozmiarów, potrafi mierzyć nawet 50 cm. Jest to warzywo z rodziny dyniowatych. Świetny pomysł na wykorzystanie cukinii, której w okresie letnim jest pod dostatkiem. Cukinia w panierce jest daniem wegetariańskim. Smażona cukinia może być podawana na ciepło albo na zimno. Dobrze komponuje się z sosem jogurtowym lub koperkowo-czosnkowym. Sprawdzi się na obiad ale i na przystawkę dla znajomych.
Przepis na cukinię w panierce jest prosty nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni aby go wykonać. Cukinie umyj, pokrój w plastry grubości 1,5cm. W misce roztrzep jajko z odrobiną śmietany. Cukinie dopraw solą i pieprzem. Maczaj w jajku następnie panieruj w bułce tartej. Jak smażyć cukinię w panierce. Na rozgrzany olej rzepakowy wkładaj po kilka krążków opanierowanej cukinii. Na średnim ogniu smaż cukinię z obu stron, aż będzie złota.
Cukinia jest źródłem witamin(C,K,PP) i mikroelementów(potas, magnez, żelazo), zawiera małą ilość kalorii , dużo błonnika. Cukinia wspomaga odchudzanie, ma właściwości antynowotworowe. Ma dobroczynny wpływ na plamkę żółtą dzięki zawartości luteiny. Są też przeciwwskazania do spożywania cukinii. Osoby, które mają problemy z nerkami, układem pokarmowym(wrzody żołądka, przewlekłe biegunki) nie powinny spożywać cukinii.
Alternatywnym sposobem przygotowania cukinii panierowanej jest cukinia opiekana w piekarniku, panierowana w ten sam sposób co smażona. Możesz również przygotować placuszki z tartej cukinii wystarczy, że zetrzesz ją na tarce, dodasz jajko, mąkę, sól i pieprz do smaku oraz koper ogrodowy. Smaż na patelni na oleju rzepakowym lub upiecz w piekarniku w temperaturze 200 stopni ok 30 minut.
Podsumowując cukinia w panierce to świetne danie obiadowe, może być dodatkiem do obiadu z mięsem, można robić kanapki z panierowaną cukinią. Podawać ją na ciepło lub zimno z domowej roboty sosami jogurtowymi lub ketchupem.
Alergeny w cukinii w panierce
Lista alergenów dla cukinii w panierce przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze cukinii w panierce
Cukinia w panierce to doskonałe danie wegetariańskie. Jest daniem nisko węglowodanowym. Świetnie sprawdzi się dla osób dbających o linie. Należy pamiętać aby do smażenia używać niedużych ilości tłuszczu. Panierkę możemy zrobić własnoręcznie z pieczywa żytniego na zakwasie.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.