Cukinia po meksykańsku
- Cukinia (2000 g)
- Czosnek - 1 główka (45 g)
- Sól - 1 łyżka (10 g)
- Pomidor - 2 sztuki (360 g)
- Cukier (250 g)
- Ocet spirytusowy (190 ml)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek (50 ml)
- Papryczka chili czerwona świeża (1 g)
Przepis na cukinię po meksykańsku krok po kroku
Cukinię umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w grube paski.
Czosnek obierz. Każdy ząbek pokrój na 3 części.
Papryczki chilli umyj, usuń gniazda nasienne i posiekaj.
W dużej misce wymieszaj cukinię, czosnek i chilli. Dopraw łyżką słodkiej papryki i solą. Ponownie wymieszaj i zostaw na 2 godziny.
Pomidora sparz i obierz ze skórki. Zblenduj i wlej do garnka z octem i cukrem. Zagotuj.
W tym czasie dokładnie umyj i wyparz słoiki.
Kawałki cukinii ułóż pionowo w słoiku.
Zalej cukinię ciepłym płynem z pomidorów, octu i cukru.
Do każdego słoika wlej po łyżce oleju.
Zakręć słoik i pasteryzuj przez 10-15 minut.
-
Leczo z cukinii
-
Sałatka z cukinii
-
Krem z cukinii
-
Zupa z cukinii
-
Ketchup z cukinii
-
Bigos z cukinii
-
Surówka z cukinii
-
Sałatka z cukinii papryki marchewki i cebuli
-
Marynowana cukinia
-
Pikle z cukinii
-
Cukinia kiszona
-
Sałatka z cukinii do słoików
-
Sałatka z cukinii na zimę
-
Leczo z kiełbasą i cukinią
-
Leczo z cukinią i pieczarkami
-
Sos słodko kwaśny z cukinii
-
Cukinia faszerowana warzywami
-
Cukinia marynowana na zimę
-
Przetwory z cukinii
Więcej informacji na temat cukinii po meksykańsku
Cukinia po meksykańsku to idealne rozwiązanie na zimę. Jeśli chcesz by na Twoim talerzu pojawił się słodko-pikantny dodatek to ta cukinia w słoiku będzie najlepszym wyborem.
Cukinia jest rośliną należącą do gatunku dyni zwyczajnej i pierwszy raz została wyhodowany we Włoszech. W Polsce zaczęto jej uprawę w latach 70. XX w. Jest to roślina, która świetnie radzi sobie w naszym klimacie, dlatego tak chętnie jest uprawiana. Jako roślina jednoroczna jest bardzo odporna na wiele chorób. Pięknie prezentuje się w ogrodzie ze względu na swoje rozłożyste liście i duże, żółte kwiaty, które również można spożywać! To także fajny pomysł na przystrojenie talerza lub np. tortów.
W Polsce nie przywiązuje się uwagi do jej nazewnictwa i często zamiennie używa się słowa kabaczek. Choć to jedno i to samo warzywo, to różnią się one stopniem rozwoju. Młoda cukinia jest miękka i nie posiada w sobie twardych nasion. Kabaczek zaś jest starszy, a przez to twardszy i jego nasiona powinny zostać usunięte przed spożyciem. Choć cukinia jest dobra również na surowo, np. w sałatkach, tak kabaczek wymaga obróbki termicznej, by był lepszy w smaku.
Choć jej smak jest neutralny to jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B. 100 g cukinii dostarcza około 20 kcal, dlatego jest to warzywo szczególnie polecane dla osób chcących zadbać o swoją masę ciała. Niska kaloryczność wynika z tego, że w 90 procentach składa się ona z wody. Jest warzywem łatwostrawnym dlatego jest bezpieczna do spożycia dla dzieci, już po 6. miesiącu życia.
Przepis na cukinię po meksykańsku nie wymaga wiele pracy. Wystarczy na początku pokroić cukinię i wymieszać ją z czosnkiem, chilli i solą. Odstaw wszystko na 2 godziny, by cukinia puściła sok i złapała ostrego aromatu. W tym czasie dokładnie umyj i wyparz słoiki, a z pomidorów, octu i cukru przygotuj zalewę. Ułóż cukinię w słoiku, zalej zalewą i pasteryzuj przez 10 minut. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić cukinię po meksykańsku i wypróbujesz nasz przepis.
Domowe przetwory to idealne rozwiązanie na smakowanie lata nawet zimą.
Alergeny w cukinii po meksykańsku
Lista alergenów dla cukinii po meksykańsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na cukinię po meksykańsku
Wartości odżywcze cukinii po meksykańsku
Choć smak cukinii jest neutralny, to jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B. 100 g cukinii dostarcza około 20 kcal, dlatego jest to warzywo szczególnie polecane dla osób chcących zadbać o swoją masę ciała. Niska kaloryczność wynika z tego, że w 90 procentach składa się ona z wody. Jest warzywem łatwostrawnym, dlatego jest bezpieczna do spożycia dla dzieci, już po 6. miesiącu życia.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.