Cukinia na parze
- Cukinia - 1 większa sztuka (300 g)
- Ser parmezan - 1 łyżka (8 g)
- Koperek - 2 łyżeczki (8 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (12 ml)
Przepis na cukinię na parze krok po kroku
Cukinię pokrój na plasterki grubości około 0,5 cm.
Cukinię oprósz solą i pieprzem.
Zagotuj wodę w garnku.
W naczyniu do gotowania na prze ułóż plasterki cukinii.
Postaw naczynie na garnku i gotuj cukinię około 7-10 minut w zależności, jaką lubisz.
Cukinię przełóż na talerz, polej oliwą, posyp koperkiem i parmezanem.
Więcej informacji na temat cukinii na parze
Cukinia na parze to wyjątkowy, delikatny i smaczny dodatek do różnych dań. Tak przygotowaną cukinię możesz podać do obiadu, idealnie wkomponuje się w dietę łatwo strawną. Cukinia gotowana na parze ma delikatny, słodkawy smak. Jest ona raczej neutralna w smaku, jednak przyprawy, którymi została doprawiona, nadają jej charakteru i wyraźniejszego smaku. Cukinia z pary jest nie tylko pyszna, ale również bardzo zdrowa.
Cukinia jest pysznym warzywem o delikatnym smaku i aromacie a przy tym lekkostrawnym. Dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody cukinia dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę C, witaminę K , witaminę PP, witaminę B1 oraz beta-karoten. Ważną właściwością cukinii jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę. Parmezan zawiera dość dużo tłuszczu, jednak w trakcie długiego leżakowania tłuszcze te rozkładają się na krótko i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe i dzięki temu jest łatwiej trawiony. Ser ten jest bogaty w wapń i fosfor, a także zawiera spore ilości magnezu, cynku, miedzi i selenu. Jest on jednym z najlepszych źródeł witaminy B2 i B12, zawiera również witaminę A. Oliwa z oliwek, podobnie jak oliwki, zmniejsza zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwór piersi i jelita grubego. Oliwa z oliwek jest bogata w szereg związków o działaniu antyoksydacyjnym i profilaktycznym chorób cywilizacyjnych. Pozytywnie wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że w oliwie z oliwek stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 9:1, kiedy zalecany stosunek to 5:1 z tego powodu, jeśli spożywasz dużo oliwy z oliwek pamiętaj aby włączyć do diety produkty bogate w kwasy omega-3.
Jak długo gotować cukinię na parze? To zależy od tego, jakiej grubości są plastry, których użyjesz do przygotowania dania. Im grubsze plastry, tym będą potrzebowały więcej czasu. Na czas wpływa także stopień dojrzałości cukinii. Na parze może być przygotowana również faszerowana cukinia, ona będzie potrzebowała zdecydowanie więcej czasu niż plastry. Przepis na cukinię gotowaną na parze jest niezwykle łatwy i szybki w przygotowaniu. A jak zrobić cukinię na parze dowiesz się z dokładnego przepisu.
Alergeny w cukinii na parze
Lista alergenów dla cukinii na parze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze cukinii na parze
Cukinia na parze to pyszny i zdrowy dodatek do różnego rodzaju dań.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.