Cukinia kiszona
- Cukinia - 2 duże sztuki (1500 g)
- Sól - 3 łyżeczki (15 g)
- Czosnek - 10 ząbków (50 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 4 pęczki (100 g)
Przepis na cukinię kiszoną krok po kroku
Przygotuj słoiki - dokładnie umyj i wyparz.
Cukinię umyj i pokrój na słupki. Układaj ciasno w słoikach.
Dodaj koper oraz ząbki czosnku.
Zalej słoiki wodą (ok. 2-3 l) wymieszaną z solą. Zakręć słoiki.
-
Pasztet z cukinią
-
Sałatka z cukinii
-
Placki z dyni
-
Pasztet wegetariański
-
Rogaliki drożdżowe
-
Kotlety z kalafiora
-
Pomidory z mozzarellą
-
Koreczki
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Rogale marcińskie
-
Ciasto francuskie na słono
-
Kotlety z cukinii
-
Szybka pizza
-
Pasta z ciecierzycy
-
Brownie z fasoli
-
Tarta z warzywami
-
Wegetariańskie przekąski
Więcej informacji na temat cukinii kiszonej
Z kiszonkami najczęściej kojarzą nam się kapusta i ogórki. Tymczasem do kiszenia świetnie nada się również cukinia. To bardzo oryginalny pomysł na pyszne, domowe przetwory w słoikach na zimę. Jeśli jesteś tym pomysłem zaskoczony/a koniecznie poznaj nasz przepis na kiszoną cukinię i sprawdź jak możesz ją wykorzystać w swojej kuchni. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że kiszonki to najzdrowsze przetwory. Proces kiszenia wiąże się ze znaczącym podniesieniem wartości odżywczej. Kiszonki korzystnie wpływają na przewód pokarmowy regulując jego pracę, a tym samym poprawiają wchłanianie składników pokarmowych i wspomagają odporność. Oczywiście, cukinia kiszona również charakteryzuje się tymi właściwościami, a jej dodatkową zaletą jest to że jest smaczna, pyszna i niskokaloryczna. To też idealny sposób na przedłużenie sezonu na cukinię w Twojej kuchni i wykorzystywanie jej nawet w okresie kiedy dostępność do warzyw jest ograniczona. Cukinia kiszona świetnie sprawdzi się do kanapek, sałatek oraz jako dodatek do obiadu. Jak zrobić kiszoną cukinię? najczęściej przygotowuje się ją tak samo jak ogórki kiszone, czyli w wodzie z solą (tak zwanej solance) z dodatkiem czosnku i kopru. W zależności od Twoich preferencji możesz przygotować kiszoną cukinię również z imbirem lub papryczką chilli, zwłaszcza jeśli lubisz ostrzejsze, bardziej wyraziste smaki. Aby przygotować kiszoną cukinię wystarczy pokroić warzywa w słupki lub plastry, włożyć do słoika z koprem i czosnkiem, a na koniec zalać solanką. To wszystko - wiesz już jak kisić cukinię. Jak widzisz to nic skomplikowanego. W zależności od czasu kiszenia cukinia będzie małosolna lub mocno kwaszona. Wybierz taką jaką lubisz najbardziej. Cukinia kiszona to pomysł na przepyszne, domowe przetwory, idealne na zimę i jesień. Cukinia zamknięta w słoikach zachowuje swój smak, aromat oraz przydatność do spożycia przez kilka miesięcy, dzięki czemu można z niej korzystać i cieszyć się jej smakiem przez długi czas.
Alergeny w cukinii kiszonej
Lista alergenów dla cukinii kiszonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na cukinię kiszoną
Wartości odżywcze cukinii kiszonej
Ze względu na dużą zawartość soli, częste i duże ilości nie będą wskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.