Ciorba
- Seler korzeniowy (60 g)
- Pomidor - 2 szt (360 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Cytryna - 1 szt (90 g)
- Papryka czerwona - 1 szt (230 g)
- Groszek zielony (100 g)
- Ziemniaki późne - 2 szt (140 g)
- Bulion wołowy (1500 ml)
- Mięso mielone z indyka (250 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyzeczka (10 g)
Przepis na ciorbę krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekaną drobno cebulę. Następnie dodaj do całości obrane i pokrojone w kostkę: marchewki, seler, ziemniaki i paprykę. Podsmaż 10 minut, a później dodaj obrane i pokrojone w kostkę pomidory i cytrynę. Całość zalej bulionem. Wrzuć groszek. Dopraw solą, pieprzem. Całość gotuj 30 minut.
Do dużej miski włóż mięso. Dopraw je solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i gałką. Dokładnie wymieszaj i uformuj z niego małe kotleciki. Następnie przełóż je delikatnie do bulionu. Całość gotuj kolejne 30 minut.
Gotową zupę dopraw koncentratem i ostrą papryką.
Więcej informacji na temat ciorby
Ciorba to rumuńska zupa, która zachwyca swoim wyrazistym smakiem i aromatem. Jest dostępna w wielu licznych wersjach, jednak najpopularniejszy to zdecydowanie ten z klopsikami wewnątrz. Całość na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zdrowych i warzywnych dań, w nowej odsłonie. Zupa ta stanowi pamiątkę po tureckiej okupacji i nie ma jednorodnego przepisu na nią. Dzięki temu w każdym zakątku można spróbować jej zupełnie innej, ale równie smacznej wersji.
Przepis na ciorbe jest dość łatwy, dlatego spokojnie poradzą sobie z nią nawet początkujący. Do jej przygotowania wystarczy tylko spory garnek i mnóstwo warzyw, a także mięso. Choć w oryginalnym przepisie zwykle jest to mięso wołowe lub jagnięce, to jednak w unowocześnionej opcji warto sięgnąć po drób, który smakuje równie dobrze, a przy tym jest zdrowszy. To dlatego, że mięso drobiowe zawiera znacznie więcej białka, a dużo mniej tłuszczów nasyconych. Dzięki temu nie działa negatywnie na układ krwionośny. W takiej wersji zupa może więc gościć często w menu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić rumuńską ciorbe, by była jak najdokładniejszym odwzorowaniem oryginału, a przy tym zaskakiwała wspaniałym smakiem i aromatem, ta receptura na pewno przypadnie ci do gustu. Całość można przygotować w ekspresowym czasie. Choć do zupy dodaje się klopsiki, nie trzeba ich smażyć osobno, ugotują się w zupie i dodadzą całości lepszego smaku. To wpłynie również na to, że będą bardziej lekkostrawne.
Ta zupa wspaniale sprawdzi się na obiad, zawiera sporo warzyw, ziemniaki i mięso. Dzięki temu jest niezwykle sycąca. Choć podobnych opcji jest wiele, żadna inna zupa nie jest tak kwaśna. To dzięki dodatkowi pomidorów i plasterków cytryny. To naprawdę wyjątkowa zupa, która dzięki dodatków wielu produktów jest pyszna, a przy tym bardzo zdrowa. To dobra opcja na włączenie do swojego menu większej ilości warzyw. Jest wyjątkowo smaczna, zwłaszcza gdy postawi się na świeże składniki.
Ten sprawdzony przepis pozwoli ci sprawić by, domowa zupa skradła serca wszystkich gości i dostarczyła sporo błonnika, a przy tym pokaże ci jak ugotować tą niezwykle popularną rumuńską potrawę.
Alergeny w ciorbie
Lista alergenów dla ciorby przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion wołowy
Wartości odżywcze ciorby
To danie zdrowe z naprawdę dużą ilością warzyw, które może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(466g)
Węglowodany
(466g)
Tłuszcze
(466g)
Witaminy
(466g)
Składniki mineralne
(466g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.