Cielęcina w sosie
- Cielęcina (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (20 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (20 g)
Przepis na cielęcinę w sosie krok po kroku
Mięso pokrój na mniejsze kawałki i dopraw do smaku.
W brytfance rozgrzej olej rzepakowy.
Usmaż kawałki mięsa z każdej strony, dodaj cebulę pokrojoną w pióra i czosnek przeciśnięty przez praskę.
Do mięsa wlej 1/2 szklanki wody i dodaj świeże zioła.
Duś mięso przez minumum 30 minut.
Mąkę wymieszaj z odrobiną bulionu powstałego z gotowania i dodaj do brytfanki z mięsem.
Dokładnie wymieszaj tak aby sos się zagęścił.
Więcej informacji na temat cielęciny w sosie
Cielęcina w sosie to idealny pomysł na rodzinny obiad. Mięso jest niezwykle delikatne i kruche dlatego pokochają je z całą pewnością nie tylko dorośli ale także dzieci.
Cielęcina jest pyszna w smaku należy do mięs chudych, jest zdecydowanie bardziej chude niż wieprzowina czy wołowina. Dodatkowo jest bogatym źródłem witamin z grupy B, cynku, a także żelaza hemowego, które jest dużo łatwiej przyswajalne przez nasz organizm niż żelazo niehemowe, czyli to pozyskiwane z roślin. Mięso to także źródło pełnowartościowego białka, które daje nam uczucie sytości na długi czas. Mięso z cielęciny idealnie pasuje i staje się jeszcze bardziej aromatyczne ze świeżymi ziołami. Wykorzystaj tutaj lubczyk, majeranek, cząber czy estragon. To wszystko sprawi, że mięso będzie niezwykle delikatne. Dzisiaj przedstawię Ci przepis na cielęcinę w sosie własnym, czyli wykorzystam wywar po duszeniu mięsa. Im dłużej będziesz dusić mięso w wywarze pod przykryciem, tym bardziej miękkie ono się stanie. Jednak cielęcina to taki rodzaj mięsa, który nie potrzebuje zbyt długiej obróbki termicznej. Dlatego w krótkim czasie przygotujesz wyśmienite danie. Jeśli chcesz w bardzo prosty sposób przygotujesz z niego także cielęcinę w sosie śmietanowym. Dla mnie najlepsza w tym wszystkim jest prostota. Aromatyczne mięso w towarzystwie delikatnie przypieczonych łódeczek ziemniaczanych w przyprawach i świeżych warzyw wystarczy, aby uraczyć kubki smakowe gości.
Jednak z cielęciny możemy zrobić dużo więcej pysznych dań, nie musi to być tylko cielęcina duszona w sosie. Mięso idealnie sprawdzi się na gulasz. Wystarczy, że drobniej pokroisz cielęcinę podsmażysz z warzywami charakterystycznymi dla gulaszu czyli czerwoną papryką, cukinią i pieczarkami. Pozostaje długie duszenie mięsa z warzywami. Tak przygotowany gulasz będzie idealnie komponował się np. z kaszą gruboziarnistą lub ziemniakami nawet tą najprostszą wersją, czyli z wody. Ja postawiłam dzisiaj na klasyczną wersję w sosie własnym, którą pokochałam i zawsze wracam do tego sprawdzonego przepisu. Cielęcina zawsze jest bardzo dobra, smakuje niczym z restauracji.
Skoro już wiesz jak zrobić cielęcinę w sosie koniecznie spróbuj, Twoi goście będą zachwyceni taką potrawą.
Alergeny w cielęcinie w sosie
Lista alergenów dla cielęciny w sosie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
W przepisie na cielęcinę w sosie nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- liście laurowe
Wartości odżywcze cielęciny w sosie
Mięso z cielęciny jest niezwykle delikatne i aromatyczne, warto przygotowywać je na obiad.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.