Ciasto ze śliwkami
- Mąka pszenna typ 550 - 2,5 szklanki (320 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Proszek do pieczenia - 3 łyżeczki (15 g)
- Jajko - 1 sztuka (1 szt.)
- Cukier - 2 łyżki (20 g)
- Śliwki (1000 g)
Przepis na ciasto ze śliwkami krok po kroku
W dużej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem.
Masło pokrój w małą kostkę.
Do miski z mąką dodaj masło i jajko.
Całość wyrabiaj ręką lub mikserem na jednolite, gładkie ciasto, do połączenia wszystkich składników.
Z powstałego ciasta uformuj kulę i zawiń ją w folię lub woreczek.
Odłóż do lodówki na minimum 30 minut.
W tym czasie umyj śliwki, przekrój je na pół i usuń pestki.
Wyjmij ciasto z lodówki i podziel je na dwie równe części.
Pierwszą część rozwałkuj i przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Na ciasto wyłóż kawałki śliwek.
Drugą część ciasta rozwałkuj i przykryj nią śliwki.
Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Piecz w tej temperaturze ok. 50 min.
Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia.
Posyp cukrem pudrem.
-
Placek ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Tarta ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasto ucierane ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto ze śliwkami i bezą
-
Ciasto śliwkowe
-
Placek ze śliwkami i kruszonką
-
Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
-
Tarta ze śliwkami i kruszonką
-
Kruchy placek ze śliwkami
-
Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
-
Szybki placek ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
-
Biszkopt ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat ciasta ze śliwkami
Pyszne, delikatne, puszyste ciasto z soczystymi, słodkawo-kwaśnymi śliwkami. Idealne dla osób rozpoczynających przygodę z gotowaniem, czy pieczeniem, ponieważ jest super proste, szybkie i niewymagające. Podczas pieczenia zapach ciasta unosi się po całym mieszkaniu i ciężko mu się oprzeć - nie ma wątpliwości, że cokolwiek się zmarnuje. To idealny pomysł na pyszny podwieczorek, deser, czy coś słodkiego do popołudniowej kawy.
Jak zrobić ciasto ze śliwkami? Do jego przygotowania niezbędne są mąka, jajka, masło, trochę sody kuchennej lub proszku do pieczenia, cukru oraz oczywiście śliwki. Odmiana śliwek nie odgrywa większej roli, tak naprawdę można wykorzystać każdą dostępną w Polsce. Ważne, aby były dojrzałe, soczyste oraz jak najmniej twarde, aby ich pokrojenie nie stwarzało problemu. Powinny być niezbyt kwaśne, dawać wyczuć lekką słodycz. Dobrze też aby łatwo odchodziły z nich pestki, znacząco ułatwi to i skraca czas przygotowywania ciasta.
Przygotowanie najlepiej zacząć od wymieszania wszystkich składników ciasta - mąki, jajek, proszku do pieczenia i masła. Zamiast cukru, w wersji dietetycznej, mozna wykorzystać dowolny słodzik, na przykład ksylitol lub erytrytol, dzięki którym ciasto będzie równie słodkie, ale znacznie mniej kaloryczne. Wszystkie te składniki wystarczy wyrobić ręcznie na jednolite ciasto. Można wspomóc sie mikserem, natomiast nie jest on obowiązkowym elementem wyposażenia kuchennego. Następnie czas zabrać się za śliwki - wystarczy przekroić je na pół, pozbyć się pestek i w takiej formie wykładać na rozwałkowane placki ciasta. Nic prostszego!
Jak długo piec ciasto śliwkowe? W temperaturze 180 stopni wystarcza 50-60 minut. Po upływie tego czasu ciasto należy wyjąć z piekarnika i odstawić do ostygnięcia. W przeciwnym razie, jeśli zaczniemy je kroić, gdy będzie jeszcze gorące, może się bardzo łatwo rozpadać. Dopiero po wystudzeniu łatwo da się pokroić.
Ten przepis na ciasto ze śliwkami to najlepszy pomysł na deser czy podwieczorek dla całej rodziny - koniecznie się z nim zapoznaj jeśli jeszcze nie wiesz jak upiec dobry placek ze śliwkami.
Alergeny w cieście ze śliwkami
Lista alergenów dla ciasta ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta ze śliwkami
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
-
mąka pszenna,
masło,
jajka,
cukier,
śliwki,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.