Ciasto z suszonymi morelami
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (110 g)
- Olej rzepakowy (85 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (315 g)
- Morele suszone (150 g)
Przepis na ciasto z suszonymi morelami krok po kroku
Nagrzej piekarnik na 180 st. C. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia.
Oddziel białka od żółtek.
W misce ubij białka z cukrem. Mają być sztywne.
Podczas miksowania dodaj stopniowo żółtka.
Po żółtkach stopniowo dolewaj olej (stale miksując) oraz kilka kropel aromatu.
Dodaj mąkę, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia i startą skórkę z jednej cytryny. Wymieszaj łyżka.
Morele pokrój w paski. Zostaw kilka sztuk w całości do dekoracji.
Wsyp morele do masy i wymieszaj łyżką.
Przelej ciasto do tortownicy. Ułóż całe morele na wierzchu.
Piecz do suchego patyczka (około 40 minut).
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek bananowiec
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Ciasto z truskawkami
-
Ciasto z jabłkami
-
Ciasto z bananami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto z malinami
-
Szarlotka z kruszonką
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
-
Ciasto z gruszkami
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernikobrownie z malinami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto z owocami
Więcej informacji na temat ciasta z suszonymi morelami
Bardzo prosty przepis na coś słodkiego do kawy – ciasto z suszonymi morelami. Najprostszy i zarazem najsmaczniejszy pomysł na dobry placek o cytrynowej nucie. Przepis na ciasto z suszonymi morelami prosto jest przygotować. Całość zajmie niecałą godzinę. To doskonały deser na zwykły dzień. Trudno jest się opanować, by nie zjeść go, gdy jeszcze jest ciepłe. Oprószone cukrem pudrem jest genialne dla dzieci i dla starszych. Jak zrobisz ciasto z suszonymi morelami, masz pomysł na szybkie, tanie i dobre ciasto nie tylko na niedzielę.
Ciasto z suszonymi morelami jest pyszne. Idealnie miękkie, wilgotne, z cytrynowym aromatem. Wiele daje ten cytrynowy smak, który bierze się z dodatku skórki z cytryny oraz aromatu cytrynowego. Przepis na ciasto z suszonymi morelami jest idealny dla tych, którzy nie lubią trudnych receptur. Zdecydowanie jest to prosty przepis na ciasto. Najlepszym pomysłem na ozdobienie ciasta jest posypanie go cukrem pudrem. Ciasto najlepiej jest posypać dopiero w momencie, gdy jest ostudzone. W przeciwnym wypadku cukier puder może się roztopić i wsiąknąć w ciasto.
Jeśli dobre, proste przepisy są Twoimi ulubionymi, to ciasto z suszonymi morelami musisz zrobić. Jest pyszne, wilgotne i słodkie. Jak zrobić ciasto z suszonymi morelami? Zacznij od rozgrzania piekarnika. Do tortownicy włóż papier do pieczenia. Powinien być także na bokach. Białka oddziel od żółtek. Do białek dodaj cukier i zmiksuj mikserem, aż powstanie sztywna piana. Zacznij stopniowo dodawać żółtka, a następnie olej z aromatem – cały czas miksuj. Gdy połączysz składniki, przestań miksować. Dodaj proszek do pieczenia, startą skórkę z cytryny oraz mąkę. Całość wymieszaj delikatnie łyżką. Pokrój morele w paski, ale zostaw kilka sztuk w całości do dekoracji. Pokrojone morele dodaj do masy i wymieszaj. Ciasto przelej do tortownicy i następnie na wierzchu połóż całe morele. Piecz ciasto przez około 40 minut. Najlepiej sprawdzić patyczkiem do szaszłyka, czy ciasto jest gotowe. Jeżeli patyczek jest suchy – ciasto jest gotowe. Zawsze sprawdzaj na środku ciasta, nie przy brzegach.
Chciałbyś zadbać o wartość odżywczą placka? Można to łatwo zrobić, dzięki zastosowaniu zamienników. Jak zrobić ciasto z suszonymi morelami, by miało więcej błonnika i niższy indeks glikemiczny? W tym celu, w przepisie na ciasto z suszonymi morelami, mąkę pszenną o typie 500, zastąp typem 1850. Zwiększysz tym samym wielokrotnie ilość błonnika. Dodatkowo, zastępując cukier erytrytolem – zmniejszysz indeks glikemiczny oraz kaloryczność. Taki placek może by równie pyszny.
Alergeny w cieście z suszonymi morelami
Lista alergenów dla ciasta z suszonymi morelami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- morele suszone
Wartości odżywcze ciasta z suszonymi morelami
Suszone morele są bogate w beta-karoten i błonnik. Mają dużo witamin i składników mineralnych. Ciasto nie należy do najmniej kalorycznych.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.