Ciasto z orzechami mielonymi
- Mąka pszenna typ 500 (150 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Mąka z orzechów włoskich (mielone orzechy włoskie) (150 g)
- Jajko (4 szt.)
- Olej rzepakowy - 8 łyżek stołowych (80 ml)
- Mleko 3,2% (50 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Proszek do pieczenia - 1 płaska łyżeczka (5 g)
Przepis na ciasto z orzechami mielonymi krok po kroku
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Mąkę przesiej do miski razem z kakao oraz proszkiem do pieczenia.
Białka oddziel od żółtek.
Żółtka ubij z cukrem do uzyskania jednolitej, jasnej masy.
Następnie do masy z żółtek dodaj mleko oraz olej i zmiksuj.
Do masy dodaj partiami mąkę z kakao i masę zmiksuj do połączenia składników.
Na koniec dodaj zmielone orzechy i wymieszaj.
Białka ubij z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę.
Białka dodawaj stopniowo do masy orzechowej i wymieszaj.
Masę przelej do blaszki i wyrównaj wierzch ciasta.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 45 minut (do suchego patyczka).
Gotowe ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Ciasto możesz polać polewą czekoladową.
-
Charlotte
-
Ciasto dyniowe
-
Sernik gotowany
-
Seromakowiec
-
Ciasto rafaello
-
Ciasto góra lodowa
-
Ciasto snikers
-
Tort pavlova
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Ciasto z jagodami
-
Ciasto lion
-
Ciasto marcinek
-
Słonecznikowiec
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Ciasto maxi king
-
Efektowne ciasto na święta
Więcej informacji na temat ciasta z orzechami mielonymi
Ciasto z orzechami mielonymi to doskonały pomysł na pyszne ciasto do kawy i herbaty. Ciasto świetnie sprawdzi się jako słodki wypiek serwowany podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Prosty przepis na ciasto z orzechami mielonymi nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, mielone orzechy włoskie, jajka, olej rzepakowy, mleko, kakao, proszek do pieczenia oraz sól.
Jak zrobić ciasto z orzechami mielonymi? Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Mąkę przesiej do miski razem z kakao oraz proszkiem do pieczenia. Białka oddziel od żółtek. Żółtka ubij z cukrem do uzyskania jednolitej, jasnej masy. Następnie do masy z żółtek dodaj mleko oraz olej i zmiksuj. Do masy dodaj partiami mąkę z kakao i masę zmiksuj do połączenia składników. Na koniec dodaj zmielone orzechy i wymieszaj. Białka ubij z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę. Białka dodawaj stopniowo do masy orzechowej i wymieszaj. Masę przelej do blaszki i wyrównaj wierzch ciasta. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 45 minut (do suchego patyczka). Gotowe ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Ciasto możesz polać polewą czekoladową.
Orzechy włoskie stanowić będą doskonały dodatek do ciast oraz deserów. Orzechy stanowią dobre źródło wielu cennych składników mineralnych i witamin. Orzechy włoskie są dobrym źródłem jednonienasyconych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią doskonałe źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 w diecie wegetariańskiej. Spożywanie orzechów włoskich korzystnie wypływa na układ sercowo-naczyniowy — zawdzięczamy to między innymi dużej zawartości przeciwutleniaczy.
Podsumowując placek z orzechami włoskimi to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy i herbaty. Ciasto świetnie sprawdzi się jako szybka przekąska. Ciasto z orzechami włoskimi możesz przygotować jako wypiek na spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Ciasto możesz udekorować polewą czekoladową oraz świeżymi owocami.
Alergeny w cieście z orzechami mielonymi
Lista alergenów dla ciasta z orzechami mielonymi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka z orzechów włoskich (mielone orzechy włoskie)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze ciasta z orzechami mielonymi
Ciasto z orzechami mielonymi to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy i herbaty. Dodatek orzechów do ciasta wzbogaca je w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.