Ciasto z kajmakiem i budyniem
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Mleko 2% (700 ml)
- Masło (250 g)
- Cukier (100 g)
- Proszek do pieczenia (4 g)
- Budyń (proszek) (40 g)
- Cukier puder (60 g)
- Kajmak (500 g)
Przepis na ciasto z kajmakiem i budyniem krok po kroku
Do miski przesiej mąkę, dodaj podzielone na mniejsze kawałki masło, proszek do pieczenia i cukier. Ciasto wyrób rękami i odstaw na 30 minut.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na spodzie ciasto.
Na ciasto wyłóż obciążniki i podpiecz je w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 25 minut.
Budyń i cukier wymieszaj ze 100 ml mleka, pozostałą jego część wlej do rondelka i ugotuj.
Do gotującego się mleka wlewaj powoli mieszankę budyniową, cały czas mieszając. Budyń gotuj tak długo, aż zgęstnieje.
W misce ubij masło na gładką masę i dodawaj do niej budyń. Ubijaj, aż do połączenia się wszystkich składników.
Krem ostudź i wyłóż na tartę.
Ciasto udekoruj masą kajmakową.
-
Orzechowiec
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Drożdżówka z budyniem
-
Jabłecznik z budyniem
-
Sernik bez spodu
-
Szarlotka z budyniem
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Sernik z jogurtów greckich
-
Sernik na kruchym spodzie
-
Babeczki z budyniem
-
Pastel de nata
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Ciasto z budyniem
-
Ciasto budyniowe
-
Ciasto michałek
-
Ciasta z budyniem
Więcej informacji na temat ciasta z kajmakiem i budyniem
Ciasto z kajmakiem i budyniem to wyjątkowa tarta, która na pewno skradnie serca wielu osób. Jest niezwykle słodka, a przy tym bardzo łatwa w przygotowaniu. Do jej stworzenia nie potrzeba nawet obróbki termicznej, co jest niewątpliwie dużym plusem. Całość zabiera więc mało czasu, a wszystkie składniki można z łatwością dostać w każdym większym sklepie.
Przepis na ciasto z kajmakiem i budyniem pozwala na stworzenie naprawdę wyjątkowego deseru. Najlepsze jest w nim to, że pomimo pięknej prezentacji i wspaniałego smaku, wcale nie trzeba go wypiekać. Dlatego jego stworzenie zajmuje tylko kilka chwil. Baza tego ciasta jest zrobiona z herbatników, jednak można się posłużyć dowolnymi ulubionymi ciastkami. Świetnie sprawdzą się również herbatniki czekoladowe, czy biszkopty. Ciastka należy zmiażdżyć na jak najdrobniejsze części, w czym przyda się blender, jednak można również zrobić to po prostu za pomocą tłuczka, osłaniając ciastka folią aluminiową. W przypadku przygotowywania wersji wegańskiej roztopione masło można zastąpić olejem kokosowym, który dodatkowo nada całości milszego smaku.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto z kajmakiem i budyniem w nieskomplikowany sposób, by całość prezentowała się naprawdę smacznie, to ten przepis będzie najlepszą opcją. Jedyna obróbka termiczna, która jest w nim potrzebna to przygotowanie budyniu. Można to zrobić również wcześniej, by zdążył ostygnąć. Najlepiej sprawdza się w tym cieście budyń waniliowy, który jest słodki, ale również bardzo uniwersalny. Można jednak zamienić go również na śmietankowy, a w przypadku chęci małego szaleństwa na kokosowy. Do przygotowania polewy najlepiej sprawdzi się masa kajmakowa z puszki. Dzięki jej użyciu całość jest dużo łatwiejsza. Można też przygotować ją samodzielnie w domu, jednak zajmuje to naprawdę sporo czasu. Także masa budyniowa nie jest zbyt czasochłonna. To pyszne ciasto, które stanowi dobre rozwiązanie również dla początkujących osób, gdyż jego przygotowanie jest proste i zawsze się udaje. Efekt końcowy na pewno zadowoli każdego miłośnika słodkości.
Alergeny w cieście z kajmakiem i budyniem
Lista alergenów dla ciasta z kajmakiem i budyniem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- kajmak
Wartości odżywcze ciasta z kajmakiem i budyniem
To ciasto, jak inne słodkości, nie powinno gościć w menu zbyt często, ze względu na duży udział cukru prostego.
Energia i białka
(195g)
Węglowodany
(195g)
Tłuszcze
(195g)
Witaminy
(195g)
Składniki mineralne
(195g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.