Ciasto z czereśniami i budyniem
- Mąka pszenna typ 500 (400 g)
- Cukier (295 g)
- Masło (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Czereśnie (850 g)
- Mleko 2% (450 ml)
- Budyń (proszek) - bez cukru, 1 opakowanie (40 g)
Przepis na ciasto z czereśniami i budyniem krok po kroku
Zimne masło pokrój w kostkę i wymieszaj wraz z jajkami, 250 g cukru, łyżeczką proszku do pieczenia, mąką. Zagnieć na jednolite ciasto.
Ciasto podziel na 2 części. Jedna wielkości 2/3, a druga - 1/3. Większą część umieść w lodówce, mniejszą w zamrażarce.
Umyj owoce i wypestkuj. Pokrój na pół.
Mleko zagotuj (odlej od razu 1/2 szklanki zimnego mleka).
W zimnym mleku rozprowadź proszek budyniowy z 45 g cukru.
Do gotującego się mleka wlej zawartość szklanki i szybko mieszaj trzepaczką.
Ugotowany budyń odstaw i przygotuj blaszkę (włóż papier do pieczenia). Piekarnik nastaw na 185 st. C.
Większą część ciasta wyłóż na spodzie blaszki.
Zrób kilka nakłuć widelcem.
Na ciasto wyłóż owoce i wszystko przykryj budyniem.
Wierzch ciasta posyp startym na dużych oczkach ciastem kruchym. Lekko dociśnij.
Piecz ciasto przez 60 minut.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat ciasta z czereśniami i budyniem
Domowe, kruche ciasto z czereśniami i budyniem to łatwy przepis, który jest dobry na każdą okazję. Jest pyszne, idealnie kruche i słodkie – świetna propozycja do kawy. Przepis na ciasto z czereśniami i budyniem to smaczny akcent na deser, który będzie odpowiedni dla każdego. Możesz zrobić je na imprezę imieninową albo po prostu na niedzielne popołudnie. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić ciasto z czereśniami i budyniem – podpowiadam. Zrobienie tego łatwego przepisu jest samą przyjemnością. Korzystaj, jak tylko zaczną się czereśnie.
Ciasto z czereśniami i budyniem jest pysznym, słodkim deserem. Składa się z kruchego ciasta z czereśniowym nadzieniem. Owoce otulone są aksamitnym budyniem, a całość przykryta jest kruszonką. Przepis na ciasto z czereśniami i budyniem jest to łatwy przepis, który zrobisz bez problemu. Upiecz smaczne, domowe ciasto dla całej rodziny.
Jak zrobisz ciasto z czereśniami i budyniem otrzymasz smaczne ciasto doskonałe na słodki deser. Ciasto z czereśniami i budyniem jest pyszne posypane cukrem pudrem. Domowy placek może być podany w towarzystwie lodów i bitej śmietany – poczuj się jak w restauracji.
Jak zrobić ciasto z czereśniami i budyniem? Konieczne jest to, by jajka i masło były zimne, więc wyjmij je z lodówki bezpośrednio przed zrobieniem ciasta. Na początku zrób ciasto kruche z masła, mąki, cukru, jajek i proszku do pieczenia. Wszystko zagnieć, aż całość będzie gładka. Podziel ciasto na dwie części. Większą (2/3) schowaj do lodówki, a mniejszą (1/3) umieść w zamrażarce. W czasie chłodzenia ciasta kruchego zajmij się owocami. Je należy umyć i wypestkować. W przepisie na ciasto z czereśniami i budyniem dobre będą owoce podzielone na pół. Przygotuj także budyń. Dobre będzie użycie dowolnego smaku budyniu. Najlepszy będzie budyń waniliowy lub śmietankowy. Nie ma potrzeby chłodzić budyniu po ugotowaniu. Większy kawałek ciasta rozprowadź na dnie blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuj widelcem, wyłóż owoce i budyń (może być gorący), a na końcu zetrzyj mniejszy kawałek ciasta kruchego na dużych oczkach tarki. Dzięki zamrożeniu ciasta kruchego dobrze się je trze na tarce. Kruszonkę warto lekko docisnąć do ciasta, by nie odpadała po upieczeniu. Pozostało tylko upieczenia ciasta.
*Zanim zaczniesz kroić ciasto, poczekaj, aż całkowicie ostygnie. Gorące ciasto kruche z czereśniami i budyniem nie kroi się łatwo. Może się rozpadać, ponieważ całość nie jest ze sobą dobrze wiązana. Chłodne ciasto pokroisz bez problemu. Poczekaj też z obsypaniem cukrem pudrem ciasta – na gorącym cukier puder się rozpuści.
Alergeny w cieście z czereśniami i budyniem
Lista alergenów dla ciasta z czereśniami i budyniem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta z czereśniami i budyniem
Ciasto z budyniem i czereśniami należy do wypieków o wysokiej kaloryczności. Czereśnie są dobrym źródłem m.in. potasu oraz jodu. Spożycie czereśni może obniżać poziom cholesterolu.
Energia i białka
(195g)
Węglowodany
(195g)
Tłuszcze
(195g)
Witaminy
(195g)
Składniki mineralne
(195g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.