Ciasto z cukinii
- Cukinia - Jedna mała sztuka (250 g)
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa - Szklanka (105 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
- Olej rzepakowy - Pół szklanki (125 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Banan - Dwa średnie (240 g)
- Czekolada gorzka - Pół tabliczki (50 g)
- Proszek do pieczenia - Łyżeczka (2 g)
- Soda oczyszczona - Łyżeczka sody (4 g)
Przepis na ciasto z cukinii krok po kroku
Cukinię umyj, usuń gniazda nasienne i zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Przełóż na sito, posól dużą szczyptą soli i zostaw na 5 minut.
Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej.
Jajka ubij na puszystą masę, pod koniec dodaj olej w dwóch lub trzech partiach. Dodaj roztopioną czekoladę, sodę proszek do pieczenia, kakao, mąkę oraz zmiksowanego banana.
Cukinię mocno wyciśnij z wody i dodaj do ciasta.
Masę przełóż do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto piecz 35-40 minut w temperaturze 180 stopni.
Więcej informacji na temat ciasta z cukinii
Ciasto z cukinii jest fit alternatywą dla klasycznego ciasta czekoladowego. Przez dodatek cukinii oraz czekolady ciasto cukiniowe jest wilgotne i pełne smaku. Cukinia posiada bardzo delikatny słodki aromat, uważana jest za warzywo o neutralnym smaku, dlatego nawet nie poczujesz różnicy, a dostarczysz do organizmu wielu cennych składników odżywczych. Placek z cukinią wykonasz na oleju (wybierz ten dobrej jakości), z czekoladą gorzką oraz z kakao, koniecznie tym nieoddtłuszczonym.
Cukinia jest pysznym warzywem o delikatnym smaku i aromacie a przy tym lekkostrawnym. Dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody cukinia dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę C, witaminę K, witaminę PP, witaminę B1 oraz beta-karoten. Ważną właściwością kabaczka jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę. Dodatek czekolady gorzkiej oraz dobrej jakości kakao nieodtłuszczonego do placka czekoladowego z cukinią sprawi, że wzbogacisz swój wypiek między innymi o białko, aminokwasy takie jak tryptofan, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe jednonienasycone, błonnik, witaminy z grupy B, składniki mineralne, w szczególności potas, magnez, fosfor, żelazo, miedź, cynk, selen, mangan oraz wapń, a także polifenole. Dzięki temu czekolada gorzka oraz kakao pozytywie wpływają na obniżenie ciśnienia, zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, obniżają ryzyko wystąpienia udaru mózgu, pozytywnie wpływają na obniżenie cholesterolu, regulują stężenie glukozy oraz insuliny, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zahamowanie insulinooporności, redukują stany zapalne organizmu, obniżają ryzyko wystąpienia depresji, pozytywnie wpływają na proces redukcji masy ciała, wpływają na modyfikację mikrobioty jelitowej, poprawiają przepływ krwi w mózgu, zapobiegają rozwojowi demencji, opóźniają procesy starzenia się organizmu oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. To tylko nieliczne pozytywne wpływy spożywania gorzkich produktów czekoladowych dla organizmu.
Przepis na ciasto z cukinii jest bardzo łatwy a dostarcza wielu cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na Twoje zdrowie. Wypróbuj to szybkie ciasto z cukinii i ciesz się jego smakiem.
Alergeny w cieście z cukinii
Lista alergenów dla Ciasta z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze ciasta z cukinii
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.