Ciasto z chałwą i dżemem bez pieczenia
- Herbatniki (300 g)
- Chałwa (200 g)
- Mleko 2% (600 ml)
- Budyń (proszek) - 2 opakowania (80 g)
- Cukier (60 g)
- Dżem porzeczkowy (300 g)
- Czekolada mleczna (100 g)
Przepis na ciasto z chałwą i dżemem bez pieczenia krok po kroku
Do blaszki włóż papier do pieczenia.
Wyłóż na dnie warstwę herbatników.
Chałwę pokrusz.
Mleko wlej do garnka, odlej pół szklanki. Mleko w garnku zagotuj, a mleko w szklance wymieszaj z proszkiem budyniowym oraz cukrem.
Jak mleko się zagotuje, dodaj do garnka mleko ze szklanki oraz 150 g pokruszonej chałwy. Wszystko bardzo dobrze zamieszaj, aż powstanie konsystencja budyniu. Przestań gotować i ostudź lekko budyń.
Na herbatniki wyłóż połowę dżemu, a także połowę budyniu.
Wyłóż kolejną warstwę herbatników, ponownie posmaruj dżemem i resztą budyniu.
Na wierzchu wyłóż ostatnią warstwę herbatników.
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce.
Wierzch herbatników polej czekoladą (za pomocą łyżki zrób ozdobne linie po całej powierzchni).
Na końcu posyp resztą chałwy.
Ciasto przechowuj przez całą noc w lodówce.
Więcej informacji na temat ciasta z chałwą i dżemem bez pieczenia
Znasz prosty przepis na ciasto z chałwą? Jeśli nie, zobacz jak zrobić ciasto z chałwą i dżemem bez pieczenia. Bardzo łatwy deser, który robi się szybko. Ciasto chałwowe bez pieczenia jest pyszne. Nie jest to deser zbyt słodki, ponieważ smak jest przełamany kwaśnym dżemem porzeczkowym. Takie połączenie jest znakomitym pomysłem na to, by placek nie był nudny. Przepis na ciasto z chałwą jest idealny pod każdym względem. To dobry pomysł na fantastyczne ciasto na zimno, które nada się na każdą okazję.
Ciasto z chałwą jest to pyszny i łatwy placek, który nie wymaga pieczenia. Składa się on z herbatników, dżemu porzeczkowego oraz budyniu chałwowego. Przepis na ciasto z chałwą ozdobiony jest rozpuszczoną czekoladą oraz chałwą. Ciasto z chałwą jest idealnie skomponowane smakowo. Dobre w tym prostym przepisie jest to, że ciasto ma kwaśny dżem. Dzięki temu jest słodkie, ale nie za bardzo. Jak zrobisz ciasto z chałwą, możesz podać je do niedzielnej kawy. Jest bardzo szybkie, więc często może być ratunkiem, gdy najdzie ochota na coś słodkiego. Dodatkowo jest to prosty przepis, który nie wymaga skomplikowanych produktów. Jest to dobry pomysł na placka świątecznego lub imieninowego.
Ciasto chałwowe jest szybkie, łatwe i pyszne. Przygotowuje się go z kilku prostych składników. Jak zrobić ciasto z chałwą? Wszystko jest bardzo łatwe. Przygotuj blaszkę, wykładając ją papierem do pieczenia. Na dnie ułóż warstwę herbatników. Przed przygotowaniem masy budyniowej o smaku chałwowym należy pokruszyć chałwę. Zrób budyń: mleko wlej do garnka, odlej trochę do szklanki. Gotuj mleko, a w tym czasie wymieszaj dokładnie mleko w szklance z budyniem oraz cukrem. Do gotującego mleka dodaj rozmieszane budynie, a także część chałwy. Ugotuj budyń, mieszając energicznie. Masę ostudź. Nie musisz jednak jej studzić całkowicie, może być lekko ciepła. Na herbatniki wyłóż połowę dżemu, a na niego połowę budyniu. Ponownie zrób warstwę z herbatników, dżemu oraz budyniu i przykryj herbatnikami. Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Możesz też ją roztopić w mikrofalówce. Za pomocą łyżki ozdób wierzch ciasta tworząc linie z czekolady. Posyp jeszcze całość resztą chałwy. Ciasto chałwowe należy schłodzić. Najlepiej jest zostawić placek w lodówce na minimum całą noc.
*Do przepisu na ciasto z chałwą najlepsza jest chałwa o smaku waniliowym. Jeśli lubisz inne smaki, dobre będą też inne rodzaje chałwy (na przykład czekoladowa).
Alergeny w cieście z chałwą i dżemem bez pieczenia
Lista alergenów dla ciasta z chałwą i dżemem bez pieczenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Mleko 2%
- Czekolada mleczna
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
Wartości odżywcze ciasta z chałwą i dżemem bez pieczenia
Chałwa składa się z sezamu, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ciasto jest wysokokaloryczne.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.