Ciasto wiewiórka
- Jajko - 4 sztuki (4 szt.)
- Mąka pszenna typ 750 - 2 szklanki (250 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (10 g)
- Rodzynki - 3 duże garści (90 g)
- Orzechy włoskie - 3 duże garście (90 g)
- Jabłko - 5 sztuk (800 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 4 łyżki (40 g)
Przepis na ciasto wiewiórka krok po kroku
Blachę wyłóż papierem do pieczenia, piekarnik nastaw na 180 stopni.
Mąkę i proszek do pieczenia wsyp do miski i wymieszaj.
Orzechy drobno posiekaj.
Jabłka zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dopraw cynamonem.
Jajka zmiksuj z ksylitolem.
Do jajek dodaj olej i wymieszaj.
Mąkę z proszkiem do pieczenia dodaj do miski z jajkami.
Miksuj na wolnych obrotach.
Dodaj starte jabłka, posiekane orzechy, rodzynki i cynamon.
Przełóż masę do blachy do pieczenia i piecz ok. 50 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
-
Sernik złota rosa
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Chlebek bananowy fit
-
Placek z cukinią
-
Ciasto jogurtowe
-
Placek z marchewką
-
Puszyste ciasto z jabłkami na oleju
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Fit szarlotka
-
Placek z płatków owsianych
-
Brownie z buraka
-
Ciasto z burakami
-
Ciasto z mąki kokosowej
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Chlebek bananowy bezglutenowy
-
Ciasto owsiane z miodem
-
Ciasto bananowe wilgotne
-
Dietetyczne ciasta
Więcej informacji na temat ciasta wiewiórka
Ciasto wiewiórka, nazywane czasem także ciastem amerykańskim, to przepyszne, a jednocześnie proste w wykonaniu i szybkie ciasto na każdą okazję. Przygotowywane jest tradycyjnie z dużą ilością bakalii oraz jabłek, podawane z kremem waniliowym lub śmietankowym. To ciasto z jabłkami i orzechami, sprawdzi się jako podwieczorek, deser, czy coś słodkiego do popołudniowej kawy lub herbaty. Placek wiewiórka można potraktować również jako tort okolicznościowy na przeróżne uroczystości.
Przepis na wiewiórkę jest bardzo prosty. Niezbędne składniki to jajka, mąka, jabłka, ulubione bakalie, cukier lub słodzik, olej roślinny lub masło, proszek do pieczenia lub soda kuchenna oraz przyprawy.
Bakalie i rozkruszoną czekoladę wystarczy przełożyć do miski, dodać pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce o grubych oczkach jabłka. W oddzielnej misce jajka ubijamy z cukrem, dodajemy olej lub masło, mąkę oraz proszek do pieczenia. Powstałą masę dodajemy do miski z jabłkami i bakaliami, mieszamy z dodatkiem kakao i cynamonu. Powstałą masę wystarczy przełożyć do blachy i piec 1 70 stopniach ok. 40 minut. Jako bakalie najlepiej sprawdzi się orzech włoski lub migdały, a także rodzynki, suszona żurawina lub suszone morele. Najlepiej przygotować ciasto wiewiórka z olejem, zamiast masłem - będzie wtedy dużo zdrowsze. Jeśli zależy Ci na tym, aby przygotować ciasto bezglutenowe mąkę pszenną wystarczy zamienić odpowiednim bezglutenowym zamiennikiem, na przykład mąką ryżową, owsianą, czy gotową bezglutenową mieszanką do wypieków. Jako przyprawy najlepiej sprawdzą się kakao, jeśli chcesz przygotować wersję czekoladową, lub cynamon. Polecamy zamienić cukier na słodzik, na przykład ksylitol lub erytrytol, aby ciasto było zdrowsze i mniej kaloryczne. Jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić to ciasto możesz zamienic jabłka na gruszki, lub wykorzystać oba te owoce w dowolnej proporcji.
Ciasto wiewiórka świetnie smakuje samodzielnie, możesz natomiast udekorować je lekkim kremem jogurtowo-waniliowym lub świeżymi owocami.
Alergeny w cieście wiewiórka
Lista alergenów dla ciasta wiewiórka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze ciasta wiewiórka
Ciasto, ze względu na dodatek jabłka i orzechów charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Mąkę pszenną warto przynajmniej częściowo zamienić na pełnoziarnistą - będzie wtedy bardziej odpowiednie dla osób z cukrzycą. Osoby wymagające diety bezglutenowej powinny zamienić mąkę pszenną na bezglutenowy odpowiednik.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.