Ciasto węgierskie
- Jajko (4 szt.)
- Kakao 16% (proszek) - 9 płaskich łyżek stołowych (90 g)
- Cukier drobny (170 g)
- Mąka ziemniaczana (110 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Galaretka - 2 opakowania (150 g)
- Cukier puder (60 g)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Wiśnie - w spirytusie (200 g)
- Margaryna do pieczenia - 1 opakowanie (250 g)
- Cukier (60 g)
- Bułka tarta (20 g)
Przepis na ciasto węgierskie krok po kroku
Białka oddziel od żółtek.
Białka ubij z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę.
Do 4 żółtek dodaj 7 łyżek wody, 30 g kakao, cukier drobny, mąkę ziemniaczaną oraz łyżeczkę proszku do pieczenia. Składniki dokładnie wymieszaj.
Do ciasta dodać stopniowo ubite białka i wszystko delikatnie wymieszać do powstania jednolitej masy.
Blaszkę do pieczenia wysmaruj odrobiną margaryny oraz posyp bułką tartą. Następnie do blaszki przelej ciasto na biszkopt.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 30 minut. Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i przekrój na dwa blaty.
Każdą z galaretek rozpuść w osobnej miseczce w 250 ml wrzącej wody.
Masło utrzyj z dodatkiem cukru pudru na puszystą masę. Następnie dodawaj do niego kolejno po jednym żółtku, nie przerywając ubijania.
Do masy maślanej dodaj jedną z tężejących galaretek oraz połowę pozostałego kakao i dokładnie wymieszaj masę.
Drugą galaretkę pokrój w kostkę, dodaj ją do masy czekoladowo-maślanej wraz z wiśniami w spirytusie i delikatnie wymieszaj.
Masę rozprowadź równomiernie na jednym z blatów ciasta i przykryj go drugim blatem.
Do garnka włóż margarynę pokrojoną na kawałki, pozostałe kakao, 3 łyżki wody oraz cukier. Składniki gotuj na małej mocy palnika do uzyskania jednolitej polewy.
Polewę pozostaw do wystudzenia i polej ją wierzch ciasta.
Ciasto pozostaw na kilka godzin, aby polewa dobrze zastygła.
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Ciasto filadelfia
-
Sernikobrownie z wiśniami
-
Tort czekoladowy z wiśniami
-
Ciasto fale dunaju
-
Ciasto popapraniec
-
Ciasto z twarogu
-
Tort szwardzwaldzki
-
Tort węgierski
-
Sernik z wiśniami
-
Clafoutis
-
Ciasto skubaniec
-
Lekkie ciasto z mascarpone, białą czekoladą i wiśniami
-
Placek z wiśniami
-
Ciasto z wiśniami i budyniem
-
Szybkie ciasto z wiśniami
-
Ciasto z wiśniami
Więcej informacji na temat ciasta węgierskiego
Ciasto węgierskie to doskonały pomysł na pyszne ciasto czekoladowe z kremem, wiśniami i z galaretką. Kostka węgierska z wiśniami świetnie sprawdzi się jako słodki poczęstunek do kawy lub herbaty. Ciasto warto przygotować jako przekąskę serwowaną podczas spotkań rodzinnych. Przepis na ciasto węgierskie jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące produkty: jajka, kakao, cukier drobny, mąka ziemniaczana, masło, galaretka, cukier puder, żółtka jaj, wiśnie w spirytusie, margaryna, cukier, bułka tarta, sól oraz proszek do pieczenia.
A jak zrobić ciasto węgierskie? Z Jajek, kakao, cukru drobnego, mąki ziemniaczanej oraz proszku do pieczenia przygotuj ciasto na biszkopt. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut. Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i przekrój na dwa blaty. Każdą z galaretek rozpuść w 250 ml wrzącej wody. Masło utrzyj z cukrem pudrem na puszystą masę. Do masła dodaj po jednym żółtku. Do masy maślanej dodaj jedną z tężejących galaretek oraz połowę pozostałego kakao i wymieszaj masę. Drugą galaretkę pokrój w kostkę, dodaj ją do masy czekoladowo-maślanej wraz z wiśniami w spirytusie i delikatnie wymieszaj. Masę rozprowadź równomiernie na jednym z blatów ciasta i przykryj go drugim blatem. Do garnka włóż margarynę, kakao, 3 łyżki wody oraz cukier. Składniki gotuj na małej mocy palnika. Polewę pozostaw do wystudzenia i polej ją wierzch ciasta.
Wiśnie są źródłem wielu witamin takich jak A, C oraz kwasu foliowego. Witamina A jest naturalną substancją chroniącą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest także niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, chroni nasz organizm przed nowotworami.
Podsumowując placek z owocami wiśni to doskonała propozycja na pyszne ciasto domowe. Ciasto węgierskie stanowi smaczny dodatek do kawy i herbaty. Ciasto jest dobre do spożycia po całkowitym wystygnięciu polewy. Produkty niezbędne do przygotowania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w cieście węgierskim
Lista alergenów dla ciasta węgierskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze ciasta węgierskiego
Ciasto węgierskie to doskonała propozycja na pyszny dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto wykonane jest z wiśniami namoczonymi w spirytusie, dlatego nie należy podawać go dzieciom.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.