Ciasto ucierane z kakao
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 15 łyżek (150 g)
- Proszek do pieczenia - 1,5 łyżki (15 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
Przepis na ciasto ucierane z kakao krok po kroku
Piekarnik nastaw na 180 stopni.
Masło wyjmij z lodówki, aż się lekko ociepli. Pokrój w kostkę i przełóż do miski.
Ucieraj masło mikserem dodając po łyżce ksylitolu, aż będzie białe i puszyste.
Do utartego masła dodawaj po jednym jajku, dokładnie mieszając całą masę.
Powoli wlewaj mleko mieszając ciasto na niskich obrotach miksera.
Stopniowo dodawaj mąkę i proszek do pieczenia przesiewając przez sitko.
Dokładnie wymieszaj do połączenia wszystkich składników.
2/3 ciasta przelej do przygotowanej blachy do pieczenia wyłożonej papierem.
Pozostałą część wymieszaj z kakao i wylej na wcześniejszą masę.
Wbij nóż i kolistymi ruchami wymieszaj ciasto.
Ciasto włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz ok. 40 minut.
-
Placek bananowiec
-
Placek z truskawkami
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Ciasto ucierane z truskawkami
-
Ciasto ucierane z owocami
-
Ciasto ucierane ze śliwkami
-
Ciasto ucierane z rabarbarem
-
Miodownik z orzechami
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Babka ucierana
-
Ucierane ciasto z truskawkami
-
Tarta z jabłkami i kruszonką
-
Ciasto z kefirem
-
3 bit na biszkopcie
-
Piernik z pomidorów
-
Ciasto Hrabina
-
Sękacz królewski
-
Ciasto ucierane z owocami na oleju
-
Ciasto ucierane
Więcej informacji na temat ciasta ucieranego z kakao
Ciasto ucierane z kakao to fantastyczny pomysł na pyszne, ale również szybkie i łatwe w przygotowaniu ciasto, które świetnie sprawdzi się na deser lub jako słodki dodatek do kawy, czy herbaty. Możesz jednak podawać je na wiele różnych okazji, ponieważ nie tylko świetnie smakuje, ale również pięknie prezentuje się na stole, dzięki połączeniu dwóch kolorów i ciekawych wzorów. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ciasto ucierane z kakao jesteś w odpowiednim miejscu – nasz prosty przepis będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką i krok po kroku pokaże Ci jak zrobić to ciasto, aby było najlepsze. Składniki niezbędne do przygotowania tego ciasta nie są wymyślne i większość z nas na co dzień ma je w swojej kuchni. Potrzebne Ci będą mąka pszenna, masło lub dobrej jakości margaryna, cukier, a najlepiej ksylitol lub erytrytol, jajka oraz proszek do pieczenia. Nie może zabraknąć również kakao – najlepiej wybrać to ciemne, naturalne, bez żadnego dodatku cukru. Dzięki temu ciasto nie będzie za słodkie, a wszystkie smaki idealnie się dopełnią. Jeśli chcesz, na wierzch ciasta możesz dodać też kwaśne owoce, na przykład wiśnie, jagody czy truskawki. Przepis na ciasto ucierane z wiśniami jest naprawdę prosty, a pyszne i dobre na każdą okazję ciasto powstaje w zaledwie 20 minut, dlatego bez problemu poradzisz sobie z jego przygotowaniem, nawet nie mając większego doświadczenia kulinarnego. Aby ciasto było nie tylko pyszne, ale również jak najbardziej zdrowe i wartościowe, warto zamienić cukier na ksylitol lub erytrytol, dzięki czemu będzie ono mniej kaloryczne i będzie charakteryzowało się niższym indeksem glikemicznym. Postaraj się też wybrać niesłodzone kakao, które jest świetnym źródłem antyoksydantów i polifenoli o bardzo korzystnym wpływie na zdrowie. Smaczne ciasto ucierane z kakao, świetnie sprawdza się jako ciasto okolicznościowe, ale również słodki dodatek do popołudniowej kawy, czy herbaty, dlatego śmiało możesz przygotowywać je bez względu na sezon.
Alergeny w cieście ucieranym z kakao
Lista alergenów dla ciasta ucieranego z kakao przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta ucieranego z kakao
Dzięki zastosowaniu ksylitolu zamiast cukru, ciasto ma mniej kalorii oraz niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(165g)
Węglowodany
(165g)
Tłuszcze
(165g)
Witaminy
(165g)
Składniki mineralne
(165g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.