Ciasto szpinakowe
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 i 3/4 szklanki (280 g)
- Szpinak (350 g)
- Proszek do pieczenia - 1 i 1/2 łyżeczki (6 g)
- Soda oczyszczona - 1 lyżeczka (5 g)
- Olej rzepakowy - 1 szklanka (250 ml)
- Jajko - 4 jajka rozmiar M (4 szt.)
- Cukier - 3/4 szklanki (150 g)
- Cukier puder - 3 łyżki (30 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Granat - 1 sztuka (110 g)
- Mascarpone - 1 opakowanie (250 g)
Przepis na ciasto szpinakowe krok po kroku
Przesianą mąkę połącz z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną.
Jajka zmiksuj z cukrem na puszystą, jasną masę. Następnie powoli wlej olej. Miksuj do połączenia się składników.
Świeży szpinak opłucz, osusz i umieść w misce, a następnie zblenduj. Dodaj go do masy i całość dobrze wymieszaj.
Do masy dodaj suche produkty i delikatnie wymieszaj.
Tylko na spodzie tortownicy umieść papier do pieczenia. Następnie wlej masę.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni Celsjusza. Piecz 40-45 min. Uchyl drzwiczki i poczekaj 10 min, a potem wyciągnij ciasto z piekarnika i odstaw do ostygnięcia.
Serek mascarpone rozetrzyj w misce. Dodaj do niego cukier wanilinowy i delikatnie wymieszaj.
Śmietanę z cukrem pudrem ubij na sztywną pianę. Następnie dodaj ją do serka mascarpone i delikatnie wymieszaj.
Ciasto podziel na dwie części. Jedną zostaw na talerzu i wyłóż na nią krem, a z drugiej wybierz środek i posyp po kremie.
Owoc granatu przekrój na pół i wyciągnij z niego pestki. Następnie obsyp nim ciasto.
-
Tarta ze szpinakiem
-
Ciastko shrek
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Tarta ze szpinakiem i fetą
-
Tarta ze szpinakiem i kurczakiem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i fetą
-
Ciasto runo leśne
-
Tarta z łososiem i szpinakiem
-
Tarta z ciasta francuskiego ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto filo ze szpinakiem
-
Ciasto leśny mech z malinami
-
Tort leśny
-
Ślimaczki z ciasta francuskiego ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem na cieście francuskim
-
Ciasto szpinakowe z truskawkami
-
Ciasto ze szpinakiem i galaretką
-
Ciasto ze szpinakiem
Więcej informacji na temat ciasta szpinakowego
Ciasto szpinakowe bardzo ładnie się prezentuje, więc idealnie sprawdzi się jako poczęstunek dla gości. Inne określenie na ten placek to Leśny Mech lub ciasto Shrek ze szpinakiem.
Jak zrobić ciasto szpinakowe? Choć może wydawać się inaczej, to jednak przepis na ciasto ze szpinakiem jest prosty. To ciasto możesz wykonać zarówno ze szpinaku mrożonego, jak i szpinaku świeżego. Zamrożony szpinak należy wcześniej rozmrozić. Warto umieścić go na sitku, aby pozbyć się wody. Możesz też pozbyć się nadmiaru wody, odciskając szpinak w dłoniach.
Jajka, które miksujesz z cukrem, powinny mieć temperaturę pokojową. W razie potrzeby możesz je ocieplić w ciepłej wodzie. Do placka najlepiej wybrać drobny cukier do wypieków, a do kremu cukier puder.
Szpinak możesz zblendować razem z olejem, ale możesz też zdecydować się na zmiksowanie z nimi żółtek. Wtedy białka należy osobno ubić na sztywną pianę i dodać do masy na sam koniec. Dzięki temu zabiegowi ciasto powinno wyjść wyższe.
Krem możesz przygotować z mascarpone, śmietanki 30% lub 36% oraz cukru pudru, ale możesz też wykonać go z serka, cukru i masła. Jeśli martwisz się o to, czy krem będzie odpowiednio sztywny, możesz dodać coś, co go dodatkowo usztywni (np. fix). Zarówno serek mascarpone, jak i śmietanka, powinny być zimne. Najlepiej wyjąć te produkty prosto z lodówki tuż przed ubijaniem i łączeniem. Później należy schować krem do lodówki i wyciągnąć dopiero przed nakładaniem go na placek. Ciasto trzeba przechowywać w lodówce.
Placek ze szpinakiem najczęściej jest z granatem. Jednak na górę ciasta możesz dodać też inne owoce. Możesz pokusić się na maliny, borówki, jagody, czarną lub czerwoną porzeczkę. Część owoców możesz umieścić w gotowym kremie.
Ciasto szpinakowe to swego rodzaju biszkopt, ale ze szpinakiem. To zielone ciasto zawdzięcza swoją barwę właśnie temu składnikowi. Jednak, jeśli wykonasz go z mrożonego szpinaku, to nie będzie mieć tak intensywnej barwy. Możesz wtedy dodać zielony barwnik spożywczy. Ciasto ze szpinakiem jest bardzo smaczne, a do tego łatwe do przygotowania. Możesz być pewien, że tym ciastem zaintrygujesz swoich bliskich oraz gości.
Alergeny w cieście szpinakowym
Lista alergenów dla ciasta szpinakowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
Wartości odżywcze ciasta szpinakowego
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.