Ciasto śliwkowe z kruszonką
- Masło (300 g)
- Mąka pszenna typ 1850 (400 g)
- Cukier (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Proszek do pieczenia (10 g)
- Śliwki (600 g)
Przepis na ciasto śliwkowe z kruszonką krok po kroku
Przygotuj kruszonkę: Roztop 100 g masła, następnie odstaw do wystudzenia. Wymieszaj z mąką (150 g) i cukrem (100 g). Włóż do lodówki.
W międzyczasie przygotuj foremkę do ciasta, wysmaruj lekko boki masłem i wyłóż papier do pieczenia.
Śliwki przemyj, usuń pestki i przekrój na połówki.
Przygotowanie ciasta: ucieraj mikserem 200 g masła i cukru do uzyskania puszystej masy. Następnie wbijaj stopniowo jajka, cały czas ucierając. Zmniejsz obroty miksera i dodawaj stopniowo przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Mieszaj do momentu, aż wszystkie składniki się połączą.
Gotowe ciasto wyłóż do foremki, rozłóż pokrojone śliwki i posyp kruszonką.
Piecz w 180 stopniach przez około 60 minut.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Tarta ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasto ucierane ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto ze śliwkami i bezą
-
Ciasto śliwkowe
-
Placek ze śliwkami i kruszonką
-
Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
-
Tarta ze śliwkami i kruszonką
-
Kruchy placek ze śliwkami
-
Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
-
Szybki placek ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat ciasta śliwkowego z kruszonką
Planujesz uroczystość domową?
Mam dla Ciebie dobre rozwiązanie na pyszne ciasto śliwkowe z kruszonką. Dodatek śliwek sprawia, że placek jest lekko kwaskowaty, ale to właśnie go wyróżnia na tle innych. Placek nie jest zbyt słodki, dlatego świetnie sprawdzi w okresie letnim np. na piknik rodzinny.
Składniki, które potrzebujesz do przygotowania ciasta to: masło, mąka, cukier, jajka, proszek do pieczenia i śliwki, ewentualnie można użyć cukier puder do posypania.
Jak zrobić ciasto śliwkowe z kruszonką? Rozpocznij od przygotowania kruszonki. Roztop masło, następnie odstaw do wystudzenia. Wymieszaj z mąką i cukrem. Włóż do lodówki. W międzyczasie przygotuj foremkę do ciasta, wysmaruj lekko boki masłem i wyłóż papier do pieczenia. Śliwki przemyj, usuń pestki i przekrój na połówki. Przygotowanie ciasta: ucieraj mikserem masło z cukrem do uzyskania puszystej masy. Następnie wbijaj stopniowo jajka, cały czas ucierając. Zmniejsz obroty miksera i dodawaj stopniowo przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Mieszaj do momentu, aż wszystkie składniki się połączą. Gotowe ciasto wyłóż do foremki, rozłóż pokrojone śliwki i posyp kruszonką. Piecz w 180 stopniach przez około 60 minut. Placek można posypać cukrem pudrem.
Śliwka należy do roślin okrytonasiennych. W naszym kraju popularnym gatunkiem jest śliwka domowa zwana europejską. Śliwka waży około 55 g i zawiera 27 kcal, 0,3 g białka, 0,2 g tłuszczy, 5.6 g węglowodanów i 0,9 g błonnika pokarmowego. Ma niski indeks glikemiczny i jest bogatym źródłem potasu i beta-karotenu. Wykazuje szereg dobroczynnych właściwości m.in działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Regularne spożywanie śliwek wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy oraz poprawia funkcje poznawcze. Warto zapamiętać, że śliwki suszone są o wiele bardziej kaloryczne, gdyż w 100 gramach znajduje się 282 kcal.
Przepis na ciasto śliwkowe z kruszonką jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Z pewnością zasmakuje każdemu. Smaczne ciasto jest najlepsze na ciepło w towarzystwie kawki.
Alergeny w cieście śliwkowym z kruszonką
Lista alergenów dla Ciasta śliwkowego z kruszonką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta śliwkowego z kruszonką
Ciasto możesz posypać cukrem pudrem.
Energia i białka
(92g)
Węglowodany
(92g)
Tłuszcze
(92g)
Witaminy
(92g)
Składniki mineralne
(92g)
-
masło,
mąka pszenna,
cukier,
jajka,
śliwki,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.