Ciasto serowo makowe
- Mąka pszenna typ 500 - 1,5 szklanki (300 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier puder - 2,5 szklanki (600 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Mak niebieski (400 g)
- Mleko 2% - 1,5 szklanki (300 ml)
- Jajko (7 szt.)
- Białko jajka (1 szt.)
- Cukier wanilinowy - 3 łyżki (30 g)
- Rodzynki (100 g)
- Twaróg sernikowy (1000 g)
Przepis na ciasto serowo makowego krok po kroku
Na stolnicę wysyp 1,5 szklanki mąki, dodaj 100 g masła, wbij jedno żółtko i wsyp 1/2 szklanki cukru pudru.
Całość zagnieć i uformuj kulę. Odstaw do lodówki na godzinę.
Następnie wyłóż ciasto na blachę do pieczenia i nakłuj widelcem. Upiecz przez 5 minut w 180 stopniach.
Mak przełóż do miski i zalej 1,5 szklanki ciepłego mleka. Odstaw na 15 minut.
2 żółtka utrzyj z cukrem pudrem (szklanka) i cukrem waniliowym.
Dodaj mak, rodzynki, ewentualnie aromat waniliowy i skórkę pomarańczy. Całość dokładnie wymieszaj.
2 białka ubij i wymieszaj z przygotowaną masą makową.
Wyłóż ją na podpieczony spód.
100 g masła utrzyj ze szklanką cukru pudru.
Stopniowo dodawaj po jednym żółtku (5 sztuk).
Na końcu stopniowo dodawaj twaróg.
Dodaj aromat waniliowy i 5 ubitych białek.
Wyłóż masę serową na wcześniej przygotowany mak.
Upiecz ciasto w piekarniku przez 60 minut w 180 st. C.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat ciasta serowo makowego
Jeśli nie masz pomysłu na niedzielne ciasto i nie wiesz, na który przepis się zdecydować koniecznie poznaj mój przepis na ciasto serowo makowe. Jest to połączenie dwóch najlepszych ciast, czyli sernika makowca. Placek idealnie sprawdzi się na niedzielny podwieczorek, ale również na świąteczny stół nie dosyć, że jest szybkie i łatwe w przygotowaniu to dodatkowo pyszne i dobre dla każdego. Dlatego koniecznie poznaj mój sprawdzony przepis na ciasto serowo makowe. Placek powstanie z kilku podstawowych produktów takich jak: mąka, cukier puder, masło, jajka, niebieski mak, mleko, cukier waniliowy i rodzynki lub bakalie. W moim przepisie użyłam mąkę pszenną, która naturalnie zawiera gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania. Dodatkowo będzie nam potrzebny cukier. Użyłam cukru białego, zamiast niego możesz użyć cukru brązowego, nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej. W moim przepisie użyłam już gotowego maku, jeśli jednak nie chcesz takiego używać, konieczne będzie przygotowanie go samodzielnie, idealnie sprawdzi się też tutaj mak niebieski z puszki, dlatego wykorzystaj go, jeśli zależy ci na oszczędności czasu.
Skoro już wiesz, jak zrobić ciasto serowo makowy koniecznie wykorzystaj mój przepis i przekonaj się, jakie jest pyszne, będzie to niezwykły pomysł na ciepłe przyjęcie gości.
Alergeny w cieście serowo makowym
Lista alergenów dla ciasta serowo makowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
- twaróg sernikowy
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze ciasta serowo makowego
Zamiast rodzynek możesz dodać mix bakali.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.