Ciasto runo leśne
- Szpinak (450 g)
- Olej rzepakowy (150 ml)
- Cukier (200 g)
- Jajko - Użyj ciepłych jaj, ogrzej je przed użyciem (3 szt.)
- Mąka pszenna typ 550 (250 g)
- Mascarpone (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Cukier puder (50 g)
- Granat (200 g)
Przepis na ciasto runo leśne krok po kroku
Szpinak umyj i włóż do garnka. Podgrzewaj chwilkę, aż woda wyparuje. Następnie zblenduj szpinak na gładką masę przy użyciu blendera.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C.
Jajka wbij do miski, dodaj do nich cukier i ubij z nich puszystą, jasną masę.
Następnie do masy jajecznej wlej cienkim strumieniem olej, ciągle miksując masę.
Do otrzymanej masy dodaj mus ze szpinaku i połącz składniki w jednolitą masę przy pomocy miksera.
Mąkę przesiej na sitku i wymieszaj z dwoma łyżeczkami proszku do pieczenia.
Mąkę przesyp do masy jajecznej i dokładnie zmiksuj je do uzyskania jednolitej masy.
Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem, wlej do niej masę szpinakową i piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez około 45 minut (przy pomocy patyczka możesz sprawdzić czy ciasto jest gotowe - patyczek po wyciągnięciu z ciasta powinien być suchy).
Upieczone ciasto pozostaw do wystygnięcia.
Do miski włóż schłodzony serek mascarpone i śmietankę 30%, dodaj cukier puder oraz cukier waniliowy - całość ubijaj mikserem kilka minut, aż masa zwiększy swoją objętość i będzie puszysta. Pod koniec miksowania dodaj śmietan-fix.
Przestudzone ciasto przekrój na dwie części.
Dolną część ciasta ułóż na talerzu, wyłóż na nią cały krem mascarpone i dokładnie rozsmaruj.
Z górnej części ciasta wybierz łyżeczką zielony środek, delikatnie go rozdrobnij i posyp krem z mascarpone.
Gotowe ciasto udekoruj ziarnami granatu.
-
Tarta ze szpinakiem
-
Ciastko shrek
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Ciasto szpinakowe
-
Tarta ze szpinakiem i fetą
-
Tarta ze szpinakiem i kurczakiem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i fetą
-
Tarta z łososiem i szpinakiem
-
Tarta z ciasta francuskiego ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto filo ze szpinakiem
-
Ciasto leśny mech z malinami
-
Tort leśny
-
Ślimaczki z ciasta francuskiego ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem na cieście francuskim
-
Ciasto szpinakowe z truskawkami
-
Ciasto ze szpinakiem i galaretką
-
Ciasto ze szpinakiem
Więcej informacji na temat ciasta runa leśnego
Ciasto runo leśne to idealny sposób na przemycenie do diety bogatego w składniki odżywcze szpinaku. Idealnie sprawdzi się jako przepyszny słodko-kwaśny deser. Możesz wykorzystać go również jako tort szpinakowy, ponieważ bardzo pięknie wygląda. Przepis na ciasto runo leśne jest dość trudny i wymagający w przygotowaniu, dlatego potrzebujesz doświadczenia kulinarnego, aby przygotować ten specjał. W tym przepisie dowiesz się jak przygotować ciasto ze szpinakiem na dużą blachę. Produkty spożywcze, których potrzebujesz to zrobienia ciasta ze świeżym szpinakiem to szpinak baby, olej rzepakowy, cukier, jaja kurze, mąka pszenna, serek mascarpone, śmietanka kremowa 30% tłuszczu, cukier puder, owoc granatu, cukier z prawdziwą wanilią, proszek do pieczenia oraz śmietan-fix.
Ciasto ze szpinaku jest bogate w wiele składników mineralnych i witamin. Szpinak uważany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Zawiera on sporo beta-karotenu oraz luteiny - składniki te są silnymi przeciwutleniaczami. W szpinaku znajdziemy również witaminę C, żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Obecność przeciwutleniaczy chroni nasz organizm przed rozwojem chorób nowotworowych, miażdżycy oraz opóźniają one proces starzenia się skóry. Obecność magnezu w tym warzywie pozytywnie wpływa na osoby zestresowane i znerwicowane, ponieważ składnik ten łagodzi skutki stresu i obniża podatność na jego wystąpienie. Jedzenie szpinaku zalecane jest dzieciom w fazie rozwoju, kobietom w ciąży oraz osobom chorującym na anemię. Kwas foliowy spożywany przez kobiety w ciąży zapobiega rozwinięciu się wad cewy nerwowej u płodu. Dodatkowo jest to warzywo niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się.
Podsumowując placek szpinakowy z serkiem mascarpone i z granatem to idealna propozycja na pyszny deser z użyciem warzyw. Jest bardzo smaczny, lekko orzeźwiający, ponieważ granat jest kwaskowaty i nada charakterystyczny smak ciastu. Idealnie sprawdzi się w diecie wegetariańskiej oraz redukcyjnej (oczywiście w ograniczonych ilościach).
Alergeny w cieście runie leśnym
Lista alergenów dla ciasta runa leśnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze ciasta runa leśnego
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.