Ciasto pleśniak z jabłkami
- Mąka pszenna typ 500 (630 g)
- Masło (200 g)
- Cukier puder (120 g)
- Jajko (5 szt.)
- Śmietana 12% (25 g)
- Kakao 16% (proszek) (12 g)
- Jabłko (700 g)
- Bułka tarta (16 g)
- Cukier (235 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (12 g)
Przepis na ciasto pleśniak z jabłkami krok po kroku
Rozgrzej piekarnik do 170 st. C. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia.
Białka oddziel od żółtek.
Mąkę pszenną oraz 2 łyżeczki proszku do pieczenia przesiej do miski.
Dodaj zimne masło, śmietanę, żółtka oraz cukier puder.
Szybko posiekaj nożem ciasto, a następnie zagnieć jednolite ciasto.
Wyrobione ciasto podziel na 3 równe części.
Dwie części schowaj do reklamówek. Jedną włóż do zamrażarki, drugą do lodówki.
Do trzeciej części dodaj kakao i ponownie zagnieć. Ciasto włóż do zamrażalnika.
Dno tortownicy wyłóż jedną częścią jasnego ciasta (z lodówki). Wyrównaj dłoniami i widelcem zrób kilka nakłuć.
Piecz spód przez 7 minut.
Jabłka obierz, umyj i zetrzyj na dużych oczkach tarki.
Wymieszaj z bułką tartą, sokiem z cytryny oraz płaską łyżką cynamonu. Dodaj tez 15 g cukru.
Białka ubij ze szczyptą soli, dodając do nich stopniowo 220 g cukru. Gdy powstanie sztywna piana, dodaj mąkę ziemniaczaną oraz aromat i wymieszaj mikserem przez chwilę (tylko do połączenia składników).
Jabłka wyłóż na podpieczony spód.
Posyp jabłka startym na grubych oczkach ciemnym ciastem.
Ciasto piecz przez 7 minut.
Po tym czasie wyłóż pianę z białek na ciasto. Posyp ją startym ta grubych oczkach ciastem jasnym.
Zwiększ temperaturę do 175 st. C. Piecz przez godzinę.
Ciasto po ostudzeniu posyp cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat ciasta pleśniak z jabłkami
Szybki, prosty przepis na najlepsze ciasto pleśniak z jabłkami – kruche ciasto z jabłkami i cynamonem, cytrynową bezą oraz kruszonką. Będzie pysznie! Przepis na ciasto pleśniak bardzo prosto się przygotowuje. Jeżeli jesteś fanem jabłka i cynamonu, to ciasto pleśniak w takiej formie na pewno zapadnie Ci w pamięci. Placek jest super na co dzień, ale także na różne imprezy. Dzieci na pewno nie pogardzą takim domowym smakołykiem. Zobacz, jak zrobić ciasto pleśniak z jabłkami – to pyszne i proste ciasto dla każdego.
Ciasto pleśniak z jabłkami to pyszne ciasto, które jest szybkie i proste. Łączy dobre, kruche ciasto, jabłka z cynamonem, bezę cytrynową oraz kruszonkę. Jak zrobisz ciasto pleśniak z jabłkami, koniecznie posyp je cukrem pudrem. Tym prostym przepisem możesz wzbogacić listę swoich ulubionych, prostych ciast.
Prosty przepis na ciasto pleśniak z jabłkami to dobre wyjście, gdy chcesz spróbować czegoś innego. Placek ten jest szybki, a smak pyszny. Jak zrobić ciasto pleśniak z jabłkami? Na samym początku włącz piekarnik i rozgrzej go, a tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Oddziel żółtka od białek, a następnie do dużej miski przesiej mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia. W przepisie na ciasto pleśniak z jabłkami masło musi być wyjęte prosto z lodówki. Masło, śmietanę, żółtka, cukier puder dodaj do mąki i zagnieć. Najpierw posiekaj nożem, następnie zagnieć ciasto rękami. Jak ciasto będzie dobrze wyrobione, podziel je na trzy równe części. Jedną część zagnieć z kakao i schowaj w zamrażalniku razem z jedną jasną częścią. Trzecią część jasnego ciasta wyłóż na dnie tortownicy, nakłuj widelcem i podpiecz w piekarniku. W tym czasie przygotuj jabłka. Wystarczy je obrać, umyć i zetrzeć na tarce. Do jabłek dodaj bułkę tartą, sok z cytryny, cynamon oraz cukier (do smaku). Ubij także białka ze szczyptą soli, dodaj cukier stopniowo. Pod koniec ubijania wsyp mąkę ziemniaczaną oraz aromat. Zmiksuj. Jabłka ułóż na podpieczonym spodzie, na nie zetrzyj ciasto ciemne. Podpiecz ciasto, po 7 minutach wyłóż pianę z białek i posyp resztą startego ciasta jasnego. Piecz ciasto przez godzinę. Jak ostudzisz placka, posyp go cukrem pudrem.
Takie ciasto ma wysoki indeks glikemiczny. Jeśli chciałbyś zrobić zdrowszy wypiek, wystarczy, że zastosujesz kilka zamienników. Zamiast cukru użyj erytrytolu. Możesz też wykorzystać ksylitol lub stewię. Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do tych zamienników cukru, na początku zastąp tylko połowę ilości cukru stołowego. Mąkę pszenną o typie 500 (wysokooczyszczona), wymień na mąkę pełnoziarnistą, która ma wysoki typ (powyżej 720).
Alergeny w cieście pleśniak z jabłkami
Lista alergenów dla ciasta pleśniak z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 12%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta pleśniak z jabłkami
Przepis na ciasto pleśniak z jabłkami jest bogaty w tłuszcz nasycony. Ma wysoki indeks glikemiczny i sporą ilość cukru.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.