Ciasto na zimno
- Biszkopty (100 g)
- Jogurt naturalny - około 6-7 małych opakowań (1000 ml)
- Żelatyna - 2,5 łyżki (20 g)
- Galaretka - 1 sztuka - smak truskawkowy (77 g)
- Truskawki (300 g)
- Cukier (170 g)
Przepis na ciasto na zimno krok po kroku
Na dnie tortownicy wyłóż papier do pieczenia, a na nim biszkopty.
Zagotuj około 500 ml wody. W 450 rozpuść galaretkę, a w pozostałych 50 żelatynę.
Gdy żelatyna się rozpuści dodaj około 50 ml chłodnej wody.
Jogurt wymieszaj z cukrem i dodaj żelatynę. Dokładnie wymieszaj, najlepiej przy pomocy miksera.
Gdy masa jogurtowa zacznie gęstnieć, wyłóż ją na biszkopty. Zacznij łyżką, aby biszkopty się nie poprzesuwały, a potem delikatnie wylej resztę masy.
Wstaw do lodówki, aby masa jogurtowa stężała.
W międzyczasie pokrój truskawki w plasterki lub na pół.
Ułóż pokrojone truskawki na masie jogurtowej i zalej tężejącą galaretką - delikatnie, aby nie poprzesuwać truskawek.
Wstaw do lodówki jeszcze na 2 godziny. Po tym czasie ciasto jest gotowe do jedzenia.
Więcej informacji na temat ciasta na zimno
Ciasto na zimno to bardzo proste, pyszne oraz tanie ciasto bez pieczenia. Ten placek przygotujesz z biszkoptów oraz masy jogurtowej z owocami. W swojej kuchni zawsze mam biszkopty, jogurty i owoce — zależnie od pory roku świeże lub mrożone, dzięki czemu w szybki sposób mogę przygotować zdrowy i smaczny deser.
Mój przepis na szybkie ciasto na zimno zawiera tylko kilka składników, które bez problemu kupisz w większości sklepów, niezależnie od pory roku. Zawsze staram się używać owoców sezonowych, więc ty też możesz zamieniać owoce, których użyjesz do ciasta, a zimą możesz wykorzystać mrożone owoce. Wiele osób wystrzega się używania mrożonych produktów, uważając je za bezwartościowe, co jest nieprawdą. W trakcie mrożenia praktycznie nie tracimy żadnych witamin ani składników mineralnych zawartych w warzywach i owocach. Może ich trochę ubyć podczas rozmrażania, jeżeli podgrzejesz owoce, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć część witamin. Dodatkowo zimą owoce, które docierają do Polski, pochodzą z innych państw, a żeby dotarły do nas w dobrym stanie, to często zbierane są, zanim do końca dojrzeją, a owoce mrożone są zbierane w trakcie swojej pełnej dojrzałości, co także wpływa na zawartość witamin i składników bioaktywnych. Dlatego, jeżeli zimą masz ochotę na owoce, lepszym wyborem będą te mrożone.
Skoro owoce mamy już omówione to przejdźmy do ciasta. Przepis na ciasto na zimno jest bardzo szybki w wykonaniu, lecz potrzebuje trochę czasu, aby masa stężała. Ciasto na zimno zaczynamy od wyłożenia biszkoptów na dnie tortownicy. Następnie jogurty mieszamy z cukrem lub słodzikiem, zależnie co mamy w kuchni i czy możemy jeść słodziki, czy nie. Potem żelatynę mieszamy z odrobiną gorącej wody, aby się rozpuściła, a następnie dolewamy chłodnej wody. A galaretkę rozpuszczamy w osobnej miseczce. Teraz dolewamy tylko żelatynę i dokładnie, szybko mieszamy z jogurtem — może być przy pomocy miksera. W międzyczasie kroimy owoce. Gdy masa jogurtowa zacznie gęstnieć, wylewamy ją na biszkopty. Najlepiej zacząć wykładając masę łyżką, aby biszkopty się nie poprzesuwały, a potem delikatnie wylać resztę. Potem wstawiamy ciasto do lodówki, aby masa zastygła. Możesz jeszcze udekorować wierzch ciasta owocami i listkami mięty, a potem zalać galaretką. Jak widzisz ciasto na zimno z owocami, jest bardzo łatwe w przygotowaniu, a w smaku jest obłędne.
Alergeny w cieście na zimno
Lista alergenów dla ciasta na zimno przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze ciasta na zimno
Aby obniżyć indeks glikemiczny i kaloryczność ciasta na zimno, zamień cukier na słodzik, np. erytrytol, a biszkopty na płatki owsiane.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.