Ciasto na pierogi ruskie

Opublikowano: 09.04.2021 r., 17:45 | Autor: Joanna Karyś
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Rozwałkowane ciasto na pierogi
Ciasto na pierogi ruskie
Ciasto na pierogi ruskie powinno być bez jajka, bo wtedy będzie miękkie, elastyczne i łatwe do rozwałkowania. Sprawdź, jak zrobić ciasto na pierogi ruskie!
Przygotowanie 35 min
435 kcal
Kcal w porcji
115 g
Wielkość porcji
85
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 5 porcji
  • Mąka pszenna typ 500 - 4 szklanki (540 g)
  • Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
  • Sól - 1 łyżeczka (5 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
stolnica, wałek, czajnik, sitko, miska, szpatułka

Przepis na ciasto na pierogi ruskie krok po kroku

Do miski z przesianą mąką dodaj sól i wymieszaj. Następnie dodaj olej i 300 ml gorącej wody. Wstępnie połącz składniki za pomocą szpatułki, a potem wyrabiaj ręką. Następnie przełóż ciasto na stolnicę podsypaną mąką i zagniataj ok. 10-15 min.

Ciasto podziel na kilka części. Pierwszą z nich rozwałkuj, a pozostałe przykryj ściereczką. Kółka wykrój za pomocą szklanki z cienkimi brzegami.

Jak oceniasz przepis na ciasto na pierogi ruskie
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 84,9% osób

Więcej informacji na temat ciasta na pierogi ruskie

Ciasto na pierogi ruskie trzeba odpowiednio wyrobić. Inaczej pierogi nie wyjdą idealne. Przepis na ciasto do pierogów ruskich składa się tylko z kilku składników, które zazwyczaj można znaleźć w spiżarni. Podobnie jest z farszem, więc w każdej chwili możesz pokusić się na te pyszne pierożki.

Jak zrobić ciasto na pierogi ruskie? Istotny jest dobór odpowiedniej mąki. Najlepiej sprawdza się mąka pszenna typ 500 (poznańska) lub 450 (tortowa), ale jeśli chcesz, możesz eksperymentować z innymi rodzajami mąki. Dobre ciasto jest z olejem, wodą i solą. Te cztery składniki to wszystko, co potrzebujesz, aby przygotować najlepsze ciasto na pierogi. Jeżeli dodasz jeszcze jajko, to ciasto już nie wyjdzie miękkie. Jajko spowoduje, że masa stwardnieje. Takie ciasto trudniej się wyrabia, a później rozwałkowuje i zalepia.

Nawet sprawdzony przepis może się nie udać, jeśli zignorujesz wskazówki. Jeżeli chcesz, aby ciasto było gładkie, miękkie i o elastycznej konsystencji, musisz wyrabiać je przez ok. 10-15 min. Im dłużej, tym lepiej. Zagniecione ciasto podziel na kilka części. Te, które zostaną, przykryj bawełnianą ściereczką (może być zwilżona wodą). To samo tyczy się ulepionych pierogów, które nie są od razu gotowane.

Jeżeli lubisz cienkie ciasto, to musisz je mocno rozwałkować przed wykrajaniem kółek. Jednak nie powinno być za cienkie, ponieważ wtedy łatwo można zrobić w nim dziurę, zarówno podczas nakładania farszu, jak i już przy zalepianiu.

Optymalna ilość farszy to jedna czubata łyżeczka nakładana na środek wykrojonego kółeczka. Jeżeli chcesz mieć pewność, że pierogi są dobrze zalepione, możesz dodatkowo zrobić tzw. falbankę. Pierogi należy gotować w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Jeśli zrobiłeś bardzo słone pierogi, to już nie musisz solić wody. Po wrzuceniu pierogów do wrzącej wody należy chwilę odczekać, a potem zmniejszyć moc kuchenki. Gdy pierogi wypłyną, nie należy ich gotować zbyt długo, ponieważ się rozpadną, a cały farsz wyleci. Zazwyczaj można je wyławiać łyżką cedzakową po 1-1,5 min.

Alergeny w cieście na pierogi ruskie

Lista alergenów dla ciasta na pierogi ruskie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

Wartości odżywcze ciasta na pierogi ruskie

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(115g)
Energia (kcal)
378.80
435.62
Białko (g)
13.67
15.72

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(115g)
Węglowodany (g)
69.58
80.02
Węglowodany przyswajalne (g)
69.58
80.02

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(115g)
Tłuszcz (g)
5.12
5.88
Tłuszcze nasycone (g)
1.82
2.10
Tłuszcze nienasycone (g)
3.29
3.79

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(115g)
Sód (mg)
346.23
398.16
Potas (mg)
121.45
139.67
Wapń (mg)
18.37
21.13
Żelazo (mg)
5.31
6.10
Szacunkowy indeks glikemiczny ciasta na pierogi ruskie 85
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania ciasta na pierogi ruskie

Koszt składników
11.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
540 g
4 szklanki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
1.62
Za 540 g
Olej rzepakowy
20 ml
2 łyżki
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.14
Za 20 ml
Sól
5 g
1 łyżeczka
1.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.01
Za 5 g
Koszt składników
11.00