Ciasto na maślance z jabłkami
- Maślanka 1% (250 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (375 g)
- Jajko (2 szt.)
- Olej rzepakowy (125 ml)
- Proszek do pieczenia (4 g)
- Jabłko (300 g)
Przepis na ciasto na maślance z jabłkami krok po kroku
Do miski wbij jajka i utrzyj je razem z cukrem.
Następnie wlej maślankę, olej oraz cukier.
Wszystko razem wymieszaj przy pomocy miksera.
Następnie przesiej mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i ponownie zamieszaj mikserem.
Gotową masę przelać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Jabłka umyj i pokrój na plasterki. Zasyp je cynamonem i wymieszaj.
Owoce poukładaj na wierzchu ciasta.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 45 minut.
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Biszkopt z jabłkami
-
Szybkie ciasto z jabłkami i olejem
-
Szybki jabłecznik
-
Jabłecznik na biszkopcie
-
Jabłecznik z kruszonką
-
Jabłecznik sypany
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Puszysty jabłecznik z kruszonką
-
Ciasto z budyniem i jabłkiem
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkiem
-
Ciasto z połówkami jabłek
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i galaretką
-
Kruchy placek z jabłkami i budyniową pianką
-
Jabłecznik królewski
-
Jabłeczniki
Więcej informacji na temat ciasta na maślance z jabłkami
Ciasto na maślance z jabłkami to pyszny i bardzo prosty deser. Świetnie sprawdzi się na niedzielne popołudnie. Można go przygotować w kilka chwil. To świetna opcja dla każdego miłośnika szarlotki. W tej wersji ciasto jest bardzo puszyste, a jabłka są miękkie i aromatyczne.
Przepis na ciasto na maślance z jabłkami jest niezwykle prosty, dlatego świetnie sprawdzi się nawet dla początkujących kucharzy. Pomimo swojej prostoty zaskakuje wspaniałym aromatem, a także doskonałą konsystencją. Choć zwykle szarlotka gości na stołach w postaci kruchego ciasta, warto wypróbować zupełnie nową jej odsłonę. Jest warta każdej minuty spędzonej w kuchni.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto na maślance z jabłkami, które zachwyci wszystkich odmiennym wyglądem i wspaniałym smakiem, ten przepis będzie idealny. Jest szybkie, a przy tym naprawdę pyszne. W tym przepisie głównym składnikiem są oczywiście jabłka. Do pieczenia można wybierać zarówno odmiany słodkie, jak i kwaśne. Wszystko zależy od preferencji. Słodkie odmiany staną się po pieczeniu jeszcze słodsze, dlatego to opcja tylko dla prawdziwych miłośników słodkości. Kwaśne jabłka za to świetnie współgrają ze słodyczą ciasta i nieco ją przełamują, dzięki czemu placek nie jest zbyt mdły. Jabłka miesza się z cynamonem, dzięki czemu są naprawdę smaczne. Oprócz niego można również sięgnąć po szczyptę kardamonu, czy goździków. W sprzedaży są również dostępne gotowe mieszanki przypraw do szarlotki, można się nimi posiłkować albo sięgnąć po przyprawę do piekarnika. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie miała w składzie cukru. Zwykle do szarlotki używa się tarte jabłka, jednak w tym przypadku proponowane są pokrojone w plasterki. Dzięki temu całość prezentuje się bardzo elegancko, a ciasto nie staje się nadmiernie miękkie. Można je również poszatkować, by skrócić czas przygotowania.
Ten prosty przepis świetnie sprawdzi się dla początkujących osób. Ciasto ze względu na małą liczb składników przygotowuje się ekspresowo, a do tego jest niezwykle tanie. Sprawdzi się świetnie na co dzień.
Alergeny w cieście na maślance z jabłkami
Lista alergenów dla ciasta na maślance z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Maślanka 1%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta na maślance z jabłkami
To ciasto, jak inne słodkości nie powinno gościć w menu zbyt często, ze względu na duży udział cukru prostego.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.