Ciasto na kartacze
- Ziemniaki późne (3000 g)
- Mąka ziemniaczana - 2 łyżki (40 g)
Przepis na ciasto na kartacze krok po kroku
Ziemniaki obierz, połowę z nich pokrój na mniejsze kawałki i włóż do garnka.
Zalej je wodą i ugotuj do miękkości z odrobiną soli.
Drugą połowę ziemniaków zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach.
Następnie masę odciśnij z nadmiaru wody.
Ugotowane ziemniaki ostudź i przeciśnij przez praskę.
Połącz je z surowymi ziemniakami i mąką ziemniaczaną.
Masa powinna być gęsta i zbita.
Jeśli jest zbyt płynna dodaj kolejne porcje mąki ziemniaczanej.
Gotowe ciasto możesz faszerować ulubionym nadzieniem.
Więcej informacji na temat ciasta na kartacze
Ciasto na kartacze to świetna baza do naprawdę pysznych i ciekawych klusek, które nie tylko są naprawdę fantastyczne w smaku, ale również pięknie się prezentują. Całość zajmuje tylko kilka chwil i świetnie smakuje szczególnie z nadzieniem mięsnym lub grzybowym. To świetna opcja na posiłek dla całej rodziny, są niezwykle sycące i pożywne.
Przepis na ciasto na kartacze jest niezwykle prosty i nawiązuje do tradycyjnej receptury, w której całe ciasto robi się tylko i wyłącznie z surowych ziemniaków, dzięki czemu ma swoją charakterystyczną konsystencję. W tej opcji część surowych ziemniaków zastępuje się tymi ugotowanymi, co pozwala na szybsze przygotowanie i mniejsze zużycie mąki. Ciasto jest dość gęste, dlatego nie rozpada się, nawet podczas gotowania.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto na kartacze, by było niezwykle smaczne, a przy tym miękkie i niezbyt skomplikowane, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość robi się w kilkanaście minut, a jego przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy tylko połowę ziemniaków ugotować i rozdrobnić, a drugą porcję zetrzeć na tarce o bardzo drobnych oczkach. Najlepiej wykorzystać tą samą końcówkę, której używa się do ścierania owoców na mus, dzięki temu ziemniaki świetnie połączą się z tymi ugotowanymi. Zawsze trzeba dokładnie wycisnąć ziemniaki po starciu, gdyż niezwykle często są wodniste. Dodanie zbyt dużej ilości wody sprawi, że ciasto będzie zbyt rzadkie i nie będzie się trzymało. Podczas odciskania wody nie należy za to pozbywać się skrobi, która będzie się osadzać, ona zadba o jeszcze większą gęstość.
To dobre ciasto do stworzenia prostych kartaczy. Jest bardzo zbliżone do wersji tradycyjnej, dzięki czemu na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy kochają naprawdę klasyczne rozwiązania. Kartacze, które z niego wychodzą są pyszne, niezależnie od wybranego nadzienia. Ten prosty i sprawdzony przepis pozwoli ci stworzyć danie naprawdę fantastyczne. Cały proces przygotowania jest również niezwykle łatwy. Wystarczy połączyć gotowane ziemniaki z tymi surowymi, by uzyskać pyszne i tradycyjne kluski.
Alergeny w cieście na kartacze
Lista alergenów dla ciasta na kartacze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ciasto na kartacze
Wartości odżywcze ciasta na kartacze
To zdrowe danie, jednak nie powinno gościć zbyt często w menu osób z cukrzycą czy insulinoopornością.
Energia i białka
(380g)
Węglowodany
(380g)
Tłuszcze
(380g)
Witaminy
(380g)
Składniki mineralne
(380g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.