Ciasto maślane
- Jajko - 4 sztuki (4 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 1 łyżek (100 g)
- Proszek do pieczenia - 3 łyżeczki (15 g)
- Mąka pszenna typ 500 - ok. 2,5 szklanki mąki (300 g)
- Masło (200 g)
- Mleko 1,5% (200 ml)
- Truskawki (500 g)
Przepis na ciasto maślane krok po kroku
Truskawki umyj, odetnij szypułki i pokrój w plastry.
Mleko przełóż do małego garnka i rozpuść.
Do miski wbij jajka, dodaj ksylitol i ucieraj do połączenia składników.
Do masy jajecznej dodaj mleko, roztopione masło i wymieszaj.
Dodaj mąkę, proszek do pieczenia i miksuj mikserem do uzyskania jednolitej masy.
Masę przełóż do blachy wyłożonej papierem do pieczenia.
Na wierzchu ułóż truskawki.
Piecz ok. 40 minut w 180 stopniach.
Więcej informacji na temat ciasta maślanego
Ciasto maślane to jedno z najprostszych, najszybszych w przygotowaniu ciast. Jednocześnie jest niezwykle smaczne, słodkie i wilgotne w środku. Sprawdzi się na każdą okazję, zarówno jako tort okolicznościowy, ciasto na świąteczny stół, czy poprostu coś słodkiego na deser, do popołudniowej kawy, czy herbaty. To idealne ciasto na lato, ponieważ świetnie komponuje się z leśnymi owocami, na przykład z truskawkami, z borówkami, z czarnymi jagodami, malinami, jeżynami, czy poziomkami. Możesz wykorzystać zarówno owoce świeże, jak również mrożone. Oprócz owoców jagodowy idealnie z ciastem maślanym komponują się także jabłka, gruszki, czy śliwki. Placek maślany to ciasto które nie może się nie udać. Warto wiedzieć jak je przygotować ponieważ to jedno z najszybszych i najprostszych ciast.
Jak przygotować ciasto maślane? Do jego przygotowania potrzebne będą owoce, mąka, mleko, masło, proszek do pieczenia oraz naturalny substytut cukru, na przykład ksylitol lub erytrytol, które nadadzą mu odpowiedniej słodyczy, jednocześnie nie zwiększając kaloryczności ciasta tak jak tradycyjny cukier. Całość przygotowania ciasta jest niezwykle prosta i niewymagająca. Jajka wystarczy ubić z ksylitolem, dodać roztopione, płynne masło, mleko, mąkę z proszkiem do pieczenia i wszystko zmiksować na jednolitą, gładką masę. Następnie wystarczy przełożyć ją do blachy, na wierzchu ułożyć pokrojone w plastry truskawki i piec do tak zwanego suchego patyczka. To wszystko co musisz zrobić aby przygotować to pyszne ciasto maślane z owocami i cieszyć się jego smakiem.
Ciasto maślane z owocami i kruszonką to przepyszny deser, który przypadnie każdemu do gustu. Jest lekkie, puszyste, dobrze wyrasta, a dodatek chrupiącej kruszonki i świeżych owoców tylko wzbogaca jego smak. Koniecznie poznaj przepis na ciasto maślane. Ciasto maślane z truskawkami to tylko jeden z wielu możliwych sposobów na przygotowanie tego ciasta. Placek maślany z owocami jest ciastem uniwersalnym, będzie świetnie smakował ze wszystkimi owocami.
Alergeny w cieście maślanym
Lista alergenów dla ciasta maślanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 1,5%
Wartości odżywcze ciasta maślanego
Osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu, chorobami serca powinny rozważyć zamianę masła na dobrej jakości margarynę.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Witaminy
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.