Ciasto marysieńka
- Jajko (6 szt.)
- Cukier (150 g)
- Mąka pszenna typ 500 (150 g)
- Kakao 16% (proszek) (45 g)
- Mleko 2% (500 ml)
- Cukier wanilinowy (10 g)
- Żółtko jajka (5 szt.)
- Cukier puder (100 g)
- Masło (20 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (250 g)
- Orzechy włoskie (150 g)
- Beziki (małe gotowe bezy) (80 g)
Przepis na ciasto marysieńkę krok po kroku
Białka oddziel od żółtek, ubij na sztywną pianę z cukrem.
Dodawaj po kolei żółtka, nadal ubijając.
Do masy jajecznej wsyp przesianą mąkę i kakao. Delikatnie wymieszaj przy pomocy rózgi.
Prostokątną formę wyłóż papierem do pieczenia. Delikatnie przełóż ciasto. Piecz w temperaturze 160 – 170 st. C przez około 30 – 35 minut. Po czym ostudź go.
Wystudzony biszkopt przekrój na 2 blaty.
W rondelku zagotuj mleko z cukrem wanilinowym. Doprowadź do wrzenia i zdejmij z palnika.
Żółtka i cukier puder utrzyj na pianę. Dodaj skrobię ziemniaczaną i dalej miksuj, aż do uzyskania gładkiej pasty. Dodaj 100 ml wrzącego mleka i zmiksuj do połączenia.
Mieszankę jajek i skrobi wlej do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszaj, do połączenia. Zagotuj, często mieszając, aż krem zgęstnieje. Odstaw go do ostudzenia.
Masło utrzyj na puszystą masę, następnie dodawaj do niego małymi porcjami budyń. Mieszaj do połączenia składników.
Na jeden z blatów wyłóż połowę kremu.
Orzechy i bezy posiekaj na małe kawałki i wymieszaj razem. Masę wysyp na blat posmarowany kremem.
Na ciasto wyłóż kolejną masę, przykryj drugim blatem i posyp cukrem pudrem.
-
Ciasto krówkowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Tort pavlova
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Banoffee
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Ciasto zielony mech
-
Ciasto ambasador
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Boża krówka
-
Ciasto filadelfia
-
Szarlotka królewska
-
Ciasto fale dunaju
-
Kremówka papieska
-
Ciasto z kremem
Więcej informacji na temat ciasta marysieńki
Ciasto marysieńka to wypiek, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest smaczny, prosty, a przy tym niezwykle ciekawy. Do jego stworzenia wystarczy tylko kilka chwil.
Przepis na ciasto marysieńka będzie dobrym wyborem dla osób, które szukają tradycyjnych wypieków w nieco odświeżonej formie. To orzechowe ciasto z wiśniami jest pyszne i proste. Jego bazą są chrupiące orzechy, które wspaniale komponują się z delikatnym i bardzo łatwym biszkoptem. Smakuje wyśmienicie zwłaszcza podany z gałką lodów waniliowych. Ciasto rośnie dość spore, a przy tym jest naprawdę delikatne. Całość dopełnia obecność drobno pokrojonych, aromatycznych orzechów. W tym przypadku im więcej, tym lepiej. Do ciasta można wybrać jeden gatunek orzechów lub posiłkować się kilkoma różnymi. Wspaniale łączą się ze sobą orzechy włoskie i laskowe. Orzechy włoskie, które stanowią bazę, wspaniale łączą się z gorzką czekoladą. Orzechy włoskie nie tylko pysznie smakują, ale są również bardzo zdrowe. Zawierają duże ilości witaminy E, które jest antyoksydantem chroniącym organizm przez szkodliwymi czynnikami środowiska. Są świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają zdrowie układu krwionośnego i nerwowego.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto marysieńka, które będzie smaczne, a przy okazji naprawdę efektowne i eleganckie, to ten prosty przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość można przygotować w mniej niż 30 minut, co jak na placek jest czasem naprawdę ekspresowym. To doskonały pomysł na wypiek do kawy, ale również na deser na niedzielę, czy święta. By go przygotować wcale nie potrzeba specjalnych umiejętności czy sprzętów kuchennych. Przyda się za to piekarnik, czy mikser. Ciasto można przygotować w tortownicy, ale również w tradycyjnej, prostokątnej blaszce. Cały proces przygotowania można podzielić na dwie części. Pierwsza to upieczenie łatwego biszkoptu, który zawsze się udaje. Dlatego to ciasto jest również odpowiednie dla początkujących kucharz. Zwykle, najtrudniejszym aspektem pieczenia tortu jest przygotowanie odpowiedniej bazy. Biszkopty czasami opadają, czy są zbyt suche. W tym przepisie jest zupełnie na odwrót. Biszkopt rośnie naprawdę wysoki, w dodatku ciasto w nim jest naprawdę wilgotne. To dlatego stworzenie tortu z tego przepisu będzie niezwykle proste.
Alergeny w cieście marysieńce
Lista alergenów dla ciasta marysieńki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- beziki (małe gotowe bezy)
Wartości odżywcze ciasta marysieńki
Ten deser zawiera dość sporo cukru, więc nie powinien gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(188g)
Węglowodany
(188g)
Tłuszcze
(188g)
Witaminy
(188g)
Składniki mineralne
(188g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.