Ciasto marcinek
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Masło (160 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Jogurt grecki pełnotłusty (150 g)
- Proszek do pieczenia (20 g)
- Śmietana 18% (1500 g)
- Śmietanka kremowa 30% (600 g)
Przepis na ciasto marcinek krok po kroku
W misce ubij masło do powstania białej masy, dodaj cukier i jajko, ubij razem.
Do masy dodaj jogurt grecki, proszek do pieczenia i mąkę, wymieszaj składniki i zagnieć gładkie ciasto.
Ciasto podziel na 15 różnych części.
Należy upiec każdy kawałek ciasta osobno.
Rozwałkuj kawałek ciasta i umieść w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz w nagrzanym do 200 stopni C piekarniku przez 10-12 minut.
Postępuj tak z każdym kawałkiem ciasta.
Ubij w misce śmietanę kremówkę na sztywną pianę, dodaj śmietanę kwaśną, cukier waniliowy i wymieszaj.
Gotowe blaty ciasta przełóż kremem.
Wyrównaj boki kremem.
Posiekaj migdały i boki ciasta obsyp migdałami.
-
Tradycyjne tiramisu
-
Charlotte
-
Szarlotka
-
Ciasto zebra
-
Milky way
-
Murzynek
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Ciasto krówkowe
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Placek z bananami
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Szarlotka z bezą
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Sernikobrownie z malinami
-
Sernik japoński
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Ciasto na walentynki
Więcej informacji na temat ciasta marcinek
Ciasto marcinek to doskonały pomysł na pyszne ciasto z kremem. Marcinek to ciasto z Podlasia jest ono bardzo pracochłonne, lecz efekt wart jest każdej poświęconej mu minuty. Sprawdzony przepis gwarantuje udane ciasto. Przepis na ciasto marcinek jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby je upiec. Do zrobienia tego pysznego ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: masło, cukier, jajko, jogurt grecki, proszek do pieczenia, mąka pszenna, śmietana kremówka, śmietana kwaśna, cukier waniliowy.
Jak zrobić ciasto marcinek? W misce ubij masło do powstania białej masy, dodaj cukier i jajko, ubij razem. Do masy dodaj jogurt grecki, proszek do pieczenia i mąkę, wymieszaj składniki i zagnieć gładkie ciasto. Ciasto podziel na 15 różnych części. Należy upiec każdy kawałek ciasta osobno. Rozwałkuj kawałek ciasta i umieść w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 10-12 minut. Postępuj tak z każdym kawałkiem ciasta. Jeśli nasz dostęp do piekarnika dual cook możesz piec dwa ciasta jednocześnie. Ubij w misce śmietanę kremówkę na sztywną pianę, dodaj śmietanę kwaśną, cukier waniliowy i wymieszaj. Gotowe blaty ciasta przełóż kremem. Wyrównaj boki kremem. Posiekaj migdały. Boki ciasta obsyp migdałami.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu.
Podsumowując ciasto marcinek świetnie komponuje się z kawą i herbatą. Krem do marcinka możesz przygotować także na bazie sosu karmelowego lub masy kajmakowej. Ciasto jest dobre do spożycia na dobę po przygotowaniu. Pomysł na domowe ciast wykorzystaj podczas rodzinnych uroczystości. Ciasto pięknie komponuje się na talerzu z dodatkiem świeżych owoców.
Alergeny w cieście marcinek
Lista alergenów dla ciasta marcinek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Jogurt grecki pełnotłusty
- Śmietana 18%
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta marcinek
Ciasto marcinek to słodki wypiek zawierający bardzo dużą ilość cukru. Ciasto przygotowane w domu zawiera mniej konserwantów i przygotowywane z lepszej jakości składników. Ciasta nie powinny spożywać osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.