Ciasto marchewkowe z orzechami
- Marchewka - 3 małe sztuki (250 g)
- Masło (100 g)
- Miód (80 g)
- Mleko 3,2% - pół szklanki (120 ml)
- Jajko - najlepiej rozmiar M (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 550 (250 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Cukier trzcinowy (100 g)
Przepis na ciasto marchewkowe z orzechami krok po kroku
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
Marchew umyj, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
Do garnka włóż masło, dodaj miód. Ciągle mieszając roztop masło na małym ogniu. Odstaw z ognia.
Do garnka dodaj mleko i jajka, wszystko energicznie wymieszaj rózgą.
Do czystej miski przesiej mąkę, dodaj po jednej łyżeczce proszku do pieczenia, sody, cukru waniliowego oraz cynamonu i cukier trzcinowy.
Posiekaj orzechy i dorzuć do mąki. Całość dokładnie wymieszaj.
Do suchych składników wlej mokre, dodaj startą marchewkę i delikatnie wymieszaj łyżką, aż do połączenia się wszystkich składników.
Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, wlać do niej ciasto i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 45 minut.
Po upieczeniu ciasto wystawić do przestygnięcia.
Możesz podać je posypane cukrem pudrem lub z polewą czekoladową.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Placek z marchewką
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Klasyczne ciasto marchewkowe
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat ciasta marchewkowego z orzechami
Ciasto marchewkowe z orzechami to pomysł na deser lub przekąskę na spotkania ze znajomymi lub z rodziną. Te proste w przygotowaniu ciasto nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Czas jaki potrzebujesz na przygotowanie masy do ciasta wynosi 20 minut, kolejne 45 minut będzie piekło się w piekarniku, dlatego można uznać, że jest szybkie do zrobienia. Babka marchewka może zostać podana z jabłkami lub z bakaliami, ponieważ idealnie wkomponują się te produkty do słodkiego smaku marchewki. Produkty spożywcze jakie potrzebujesz do przygotowania tego deseru to marchew, masło, miód pszczeli, mleko spożywcze, jaja kurze, mąka pszenna, orzechy włoskie, cukier trzcinowy oraz przyprawy (soda, cynamon, cukier waniliowy, proszek do pieczenia).
Marchew i orzechy włoskie dostarczą do naszego organizmu duże ilości składników mineralnych, i witamin korzystanie wpływających na nasze zdrowie. Marchew dostarczy nam przede wszystkim karotenoidów - przeciwutleniaczy - które sprzyjają spowolnieniu procesu starzenia się skóry oraz chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem chorób nowotworowych. W marchewce znajdziemy również witaminę C, E, K, kilka witamin z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, B6, kwas foliowy), wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk oraz molibden. Ten ostatni składnik rzadko występuje i jest pierwiastkiem śladowym, który istotnie wpływa na przemiany metaboliczne organizmu. Marchew jest warzywem niskokalorycznym, dlatego z odpowiednimi dodatkami świetnie sprawdza się na diecie redukcyjnej. Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać marchew jak najmniej przetworzoną, ponieważ im bardziej jest ona przetworzona tym wyższy indeks glikemiczny posiada i szybciej podnosi poziom glukozy we krwi.
Podsumowując marchewkowiec z orzechami włoskimi i cynamonem to idealna propozycja na szybki deser lub przekąskę. Idealne sprawdzi się również jako posiłek do pracy. Świetnie smakuje z kawą lub herbatą, dlatego jeśli spodziewasz się gości koniecznie wypróbuj ten przepis. To pyszne ciasto pokochają nawet dzieci.
Alergeny w cieście marchewkowym z orzechami
Lista alergenów dla ciasta marchewkowego z orzechami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze ciasta marchewkowego z orzechami
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.