Ciasto marchewkowe z kremem
- Jajko (2 szt.)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Marchewka (250 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Mąka pszenna typ 750 (200 g)
- Proszek do pieczenia (10 g)
- Mascarpone (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na ciasto marchewkowe z kremem krok po kroku
Marchewkę umyj i obierz.
Zetrzyj na tarce.
Z marchewki odciśnij nadmiar wody.
Oddziel białka jaj od żółtek.
Żółtka dodaj do marchewki.
Orzechy drobno posiekaj i dodaj do marchewki.
Wsyp mąkę i proszek do pieczenia.
Białka ubij na sztywną pianę.
Ubitą pianę dodaj do reszty składników.
Delikatnie wymieszaj.
Powoli wlewaj olej cały czas mieszając.
Dodaj przyprawy i jeszcze raz wymieszaj.
Piekarnik nastaw na 180 stopni.
Ciasto przełóż do blachy do pieczenia wyłożonej papierem.
Piecz ok. 50 minut.
Mascarpone i śmietankę przełóż do miski i ubij na jednolitą puszystą masę.
Upieczone ciasto odstaw do ostygnięcia.
Przekrój ciasto na dwie warstwy i każdą posmaruj częścią powstałego kremu.
Połącz dwie warstwy i pozostałą częścią kremu posmaruj wierzchnią część ciasta.
- Ciasto marchewkowe
- Ciasto marchewkowe fit
- Placek z marchewką
- Ciasto marchewkowe Thermomix
- Fit ciasto marchewkowe
- Ciasto marchewkowe z mascarpone
- Tort marchewkowy
- Ciasto wegańskie
- Klasyczne ciasto marchewkowe
- Wegańskie ciasto marchewkowe
- Ciasto marchewkowe bezglutenowe
- Ciasto marchewkowe z orzechami
- Wege ciasto marchewkowe
- Placek marchewkowy
- Marchewkowiec
- Marchwiak
- Ciasto marchewkowe bez cukru
- Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
- Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat ciasta marchewkowego z kremem
Ciasta marchewkowe z kremem to idealny sposób słodki, smaczny, a jednocześnie zdrowy i pożywny tort, który sprawdzi się na każdą okazję. To również świetna metoda na wykorzystanie zalegającej w lodówce marchewki, na którą często nie ma pomysłu. Marchewkowiec z kremem to alternatywa dla sklepowych tortów, które często charakteryzują się wysoką zawartością cukrów, tłuszczów i substancji chemicznych. Nasz przepis obejmuje wyłącznie zdrowe, naturalne składniki, dzięki czemu ten placek marchewkowy można bez obaw podać także dzieciom.
Przygotowania ciasta jest bardzo proste. Najbardziej pracochłonną i czasochłonną czynnością jest przygotowanie i starcie marchewek. Nie tylko zajmuje sporo czasu, ale często powoduje, że powstaje także niemały bałagan. Dlatego dużym ułatwieniem są wszelkie tarki automatyczne lub roboty kuchenne, które zrobią to za nas. Jeśli nie ma wyjścia i konieczne jest użycie normalnej, ręcznej, tradycyjnej tarki na ten etap na ogół trzeba przeznaczyć sobie minimum 15 min.
Masa na ciasto marchewkowe to jednak nie tylko marchewki - potrzebne będą również jajka, mąka, olej, soda lub proszek do pieczenia oraz przyprawy. Najlepiej sprawdzą się cynamon mielony, a także wszelkie przyprawy korzenne, goździki, czy gotowe mieszanki przypraw do piernika. Warto dodać też bakalie - posiekane orzechy, migdały i/lub rodzynki. Przygotowane ciasto, po wymieszaniu wszystkich składników powinno być gęste, a po upieczeniu wilgotne w środku i chrupiące na zewnątrz.
Podczas pieczenia ciasta czas na to, aby przygotować krem do ciasta marchewkowego. Prosty krem najlepiej przyrządzić z mascarpone, dzięki czemu będzie on delikatny i puszysty. Oprócz mascarpone przyda się także śmietanka kremówka oraz ziarenka wanilii. Wszystkie składniki kremu wystarczy przełożyć do miski i mieszać mikserem lub ubijać ręcznie rózgą kuchenną lub trzepaczką, do uzyskania jednolitej, puszystej, lekkiej masy.
Po upieczeniu ciasto przekrajamy na pół, smarujemy powstałym kremem waniliowym z mascarpone - przekładane ciasto marchewkowe gotowe!
Świetnie smakuje jako dodatek do popołudniowej kawy, czy herbaty, a także jako główny tort na wiele uroczystości rodzinnych.
Alergeny w cieście marchewkowym z kremem
Lista alergenów dla ciasta marchewkowego z kremem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- Proszek do pieczenia
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze ciasta marchewkowego z kremem
Energia i białka
(77g)
Węglowodany
(77g)
Tłuszcze
(77g)
Witaminy
(77g)
Składniki mineralne
(77g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.