Ciasto marchewkowe bezglutenowe
- Marchewka - 4 małe sztuki (400 g)
- Mąka ryżowa (250 g)
- Banan - 3 średnie sztuki (300 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (150 g)
- Oliwa z oliwek - około 1 szklanki (200 ml)
Przepis na ciasto marchewkowe bezglutenowe krok po kroku
Marchewkę umyj, obierz i zetrzyj na drobnych oczkach tarki.
Banana obierz ze skórki, wrzuć do miski i rozgnieć widelcem.
Następnie do banana dodaj ksylitol i utrzyj za pomocą miksera.
Do masy dodaj mąkę ryżową, oliwę, po 1 łyżeczce proszku do pieczenia, sody i cynamonu. Wszystkie te składniki zmiksuj na jednolitą masę.
Do masy dodaj startą marchew i posiekane orzechy. Całość ręcznie wymieszaj, aż składniki się połączą.
Keksówkę wysmaruj olejem i przełóż do niej masę ciasta.
Formę z ciastem piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około godzinę.
Gdy ciasto się upiecze wyjmij je z formy i zostaw do wystygnięcia.
Ostygnięte ciasto posyp cukrem pudrem i podziel na 9 części.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Placek z marchewką
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Klasyczne ciasto marchewkowe
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z orzechami
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat ciasta marchewkowego bezglutenowego
Ciasto marchewkowe bezglutenowe to super pomysł na przekąskę dla osób chorujących na celiakię i wykluczających gluten z diety. Będzie również idealną propozycją dla osób na diecie bezmlecznej, wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ ciasto będzie przygotowane bez cukru, bez jajek oraz bez laktozy (czyli produktów mlecznych). Zamiast ciasta marchewkowego z tego samego przepisu możesz przygotować ciasteczka, wystarczy, że masę wyłożysz łyżką na blaszce i uformujesz z niej okrągłe kształty. Przepis na marchewkowiec bezglutenowy z mąki ryżowej jest bardzo prosty, dlatego do jego zrobienia nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty niezbędne do upieczenia tego przepysznego ciasta bez glutenu to marchew, mąka ryżowa, banan, orzechy włoskie, ksylitol, oliwa z oliwek oraz kilka przypraw (soda, cynamon oraz bezglutenowy proszek do pieczenia). Do posypania ciasta możesz użyć cukru pudru. Dodatkowo możesz przygotować wegański krem z orzechów (np. nerkowców) i przełożyć nim ciasto.
Ciasto marchewkowe jest daniem bogatym w wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Użycie banana wzbogaci ciasto o potas, który zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Obecność pektyn w bananach pomaga obniżać poziom cholesterolu LDL i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Podsumowując placek marchewkowy to fit danie wegańskie i bezglutenowe. Jest idealną propozycją na przekąskę lub deser dla osób na diecie bez glutenu lub wegańskiej. To przepis na posiłek, który dostarczy do naszego organizmu wielu cennych składników ważnych dla zdrowia. Warto sięgać po ten przepis zwłaszcza w czasie sezonowości marchwi oraz okresie jesienno-zimowym, gdy nasza odporność jest osłabiona a organizm narażony na zachorowanie. Ciasto swoją słodkość zyskuje poprzez użycie bananów, dlatego możesz pominąć dodawanie ksylitolu. Pamiętaj jednak, że banany powinny być bardzo dojrzałe (wtedy są najsłodsze).
Alergeny w cieście marchewkowym bezglutenowym
Lista alergenów dla ciasta marchewkowego bezglutenowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze ciasta marchewkowego bezglutenowego
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.