Ciasto leniwiec
- Biszkopty - podłużne, do przekładania (500 g)
- Kajmak - 1 puszka (460 g)
- Śmietanka kremowa 30% - dobrze schłodzona (1000 g)
- Żelatyna - 2 łyżki (16 g)
Przepis na ciasto leniwiec krok po kroku
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Na dnie ułóż warstwę biszkoptów.
Przygotuj żelatynę, a gdy się studzi, zrób kremy.
W dwóch osobnych szklankach umieść po 85 ml zimnej wody oraz po 8 g żelatyny. Wymieszaj i zostaw na 2 minuty.
Podgrzej żelatynę w mikrofalówce - nie może wrzeć! Powinna być bardzo ciepła, by żelatyna się rozpuściła.
Wymieszaj, ostudź (możesz napełnić wodą zlew i pozostawić żelatynę do wystudzenia).
Żelatyna docelowo powinna być zimna, płynna i klarowna. Nie może być w niej grudek - koniecznie je usuń, jeśli się takie pojawią.
400 ml śmietanki ubij na sztywno.
Do ubitej śmietanki dodaj 400 g kajmaku i krótko zmiksuj.
W drugiej misce ubij na sztywno 600 ml śmietanki.
Do drugiej ubitej śmietany dodaj 60 g masy kajmakowej - to co zostaje w puszce (opcjonalnie dosłódź cukrem). Krótko miksuj.
Do dwóch misek z kremami dodaj po jednej rozpuszczonej żelatynie. Miksuj krótko tylko do połączenia składników.
Na pierwszą warstwę biszkoptów wyłóż masę z większą ilością kajmaku.
Ułóż drugą warstwę biszkoptów.
Wyłóż drugą masę śmietankową.
Na wierzch wyłóż ostatnią warstwę biszkoptów.
Ciasto zostaw na całą noc w lodówce.
Więcej informacji na temat ciasta leniwiec
Ciasto leniwiec to najlepszy deser do kawy – łatwy, szybki i bez pieczenia. Lubisz ciasta z kajmakiem? Koniecznie sprawdź przepis na ciasto leniwiec. Ten placek jest bardzo smaczny, a do tego składa się z kilku składników. Ciasto leniwiec ma śmietankowo-kajmakowy smak. Cechuje go duża ilość smacznego kremu. Robi się go na biszkoptach, więc to dobry placek bez pieczenia. Jest wysokokaloryczny, ale warty spróbowania. Sprawdź jak zrobić ciasto leniwiec – najlepszy słodki deser dla ludzi, którzy nie lubią dużo czasu spędzać w kuchni.
Ciasto leniwiec z biszkoptami to pyszny placek bez pieczenia, który składa się z trzech warstw biszkoptów przełożonych dwoma rodzajami kremów: kremem kajmakowym i śmietankowym. Jedna masa ma więcej kajmaku, druga zaś niedużo – wyłącznie do posłodzenia i wykorzystania całej puszki masy krówkowej. Placek jest bardzo smaczny, kremowy i to najlepsza propozycja do kawy dla wszystkich, którzy lubią ciasta z dużą ilością kremu. Przepis na ciasto leniwiec to dosłownie 5 składników: biszkopty, kajmak, śmietanka, żelatyna oraz woda. Z tego względu, że jest to placek mało wymagający, będzie on dobry dla każdego. Robiąc ciasto leniwiec, nie zabierze Ci dużo czasu. Nie wymaga też dużej ilości pracy, a także składników. Z takim pysznym plackiem i z kawą, masz udany deser. Ciasto leniwiec możesz zrobić na każdy dzień. Osłodzi zwykły weekend, genialnie pasuje na imprezy i uroczystości.
Jak zrobić ciasto leniwiec z biszkoptami? Śmietanka musi być bardzo zimna, więc wyjmij ją z lodówki tuż przed przygotowywaniem kremów. Do przygotowanej blaszki włóż biszkopty. Przygotuj masę kajmakową: ubij śmietankę i wymieszaj ją z kajmakiem. Czas na masę śmietankową: ubij śmietankę i wymieszaj z resztą kajmaku. Rozpuść żelatynę, do każdej masy dodaj klarowną, zimną i płynną żelatynę. Zmiksuj. Na biszkopty wyłóż masę kajmakową, przełóż biszkoptami i wyłóż drugi śmietankowy krem. Na wierzch wyłóż biszkopty.
Jak zrobisz ciasto leniwiec, musisz je schłodzić. Placek najlepszy będzie po minimum całej nocy chłodzenia. Będzie wyjątkowo pyszny, gdy biszkopty zmiękną, a smaki przejdą przez całe ciasto.
*Do przepisu na ciasto leniwiec użyj biszkoptów podłużnych. Nazywają się lady fingers. Jeżeli nie masz takich, dobre będą też zwykłe biszkopty.
*Przygotowując żelatynę, musisz pamiętać o tym, że nie możesz sprawić, by wrzała. Wtedy straci wartości żelujące i masa nie wyjdzie. By przyspieszyć chłodzenie żelatyny warto wstawić szklanki do zlewu napełnionego lodowatą wodą. Do masy dodaj tylko płyn, nie można dodać stężałych grudek.
Alergeny w cieście leniwiec
Lista alergenów dla ciasta leniwiec przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- kajmak
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze ciasta leniwiec
Przepis jest wysokokaloryczny. Zawiera dużo cukru oraz nasyconego tłuszczu. Ciasto nie jest wskazane dla osób, które chorują na cukrzycę, insulinooporność lub mają problemy z układem sercowo-naczyniowym.
Energia i białka
(178g)
Węglowodany
(178g)
Tłuszcze
(178g)
Składniki mineralne
(178g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.