Ciasto kakaowe
- Masło roślinne (200 g)
- Cukier (200 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mąka pszenna typ 750 (350 g)
- Kakao 16% (proszek) (150 g)
- Mleko 2% (300 ml)
- Czekolada gorzka (150 g)
Przepis na ciasto kakaowe krok po kroku
Masło utrzyj z cukrem i kilkoma kroplami aromatu waniliowego. Następnie dodaj jajka i dokładnie wymieszaj.
W jednej misce wymieszaj mąkę, kakao, 2 łyżeczki proszku do pieczenia oraz szczyptę cynamonu.
Do utartego masła dodawaj stopniowo mąkę i odrobinę mleka, składniki dokładnie wymieszaj. Czynność powtarzaj aż wykończysz mąkę i mleko - powinna powstać gęsta masa.
Do masy czekoladowej dodaj pokrojoną w nieregularne kawałki czekoladę i wymieszaj.
Ciasto przelej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C prze około 55-60 minut.
- Ciasto marchewkowe
- Rzeszowiak
- Charlotte
- Szarlotka
- Ciasto zebra
- Ciasto ze śliwkami
- Ciasto bez pieczenia
- Ciasto czekoladowe
- Babka piaskowa
- Placek z dyni
- Ciasto z malinami
- Ciasto krówkowe
- Szarlotka z kruszonką
- Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
- Ciasto snikers
- Szarlotka z bezą
- Ciasto z wiśniami
- Ciasto z gruszkami
- Szybkie ciasta
Więcej informacji na temat ciasta kakaowego
Przepis na szybkie ciasto kakaowe z czekoladą jest wyjątkowo łatwe. Świetnie sprawdzi się jako słodki poczęstunek dla niespodziewanych gości lub po prostu jak masz ochotę na coś słodkiego. Składniki których potrzebujesz do wykonania ciasta są tanie i łatwo dostępne. Potrzebujesz jajka, mąkę, cukier, kakao, mleko, masło, cynamon, proszek do pieczenia, aromat wanilinowy i gorzką czekoladę.
Jak zrobić ciasto kakaowe? Składniki z przepisu na to proste ciasto wystarczy wymieszać ze sobą zgodnie z przepisem podanym na stronie. Potrzebne będą Ci dwie miski do wymieszania ciasta. Na początek masło utrzyj z cukrem dodając aromat wanilinowy. Następnie dodaj jajka i dobrze wymieszaj ze sobą masę. W drugiej misce wymieszaj mąkę, kakao, proszek do pieczenia i cynamon. Do utartego masła dodaj stopniowo mąkę, odrobinę mleka po czym dokładnie wymieszaj do momentu powstania gęstej masy. Do uzyskanej masy czekoladowej dodaj pokrojoną w kawałki czekoladę i dokładnie wymieszaj. Ciasto upiecz w nagrzanym piekarniku.
Ciasto kakaowe wygląda apetycznie i ma ciemnobrązową barwę przypominającą czekoladę. Skąd uzyskujemy taką barwę? Odpowiedź jest bardzo prosta, możemy uzyskać piękny czekoladowy kolor dzięki ziarnom kakaowca, które zostały zmielone na drobny proszek. Dzięki procesowi mielenia możemy dodać kakao do ciasta i uzyskać ciemnobrązowy kolor. Kakao jest doskonałym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w nim witaminy takie jak witamina C, A, E oraz niektóre witaminy z grupy B. Dodatkowo kakao posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Produkt ten zawiera alkaloidy o działaniu pobudzającym, dlatego powinniśmy uważać na jego nadmiar w diecie.
Podsumowując jest to mocno czekoladowe ciasto z kakao które również możemy upiec z olejem. Ciasto kakaowe jest smaczne, puszyste, wilgotne i pięknie pachnie czekoladą. Upieczone ciasto przypomina klasyczne brownie amerykańskie. Jest to idealny deser dla wszystkich osób które uwielbiają czekoladę. Sprawdzi się idealnie do kawy ze znajomymi lub na deser po obiedzie z rodziną.
Alergeny w cieście kakaowym
Lista alergenów dla ciasta kakaowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- proszek do pieczenia
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze ciasta kakaowego
Ciasto kakaowe to doskonała propozycja na smaczną i szybka w przygotowaniu przekąskę. Jest to danie wysokokaloryczne, dlatego uważaj z jego ilością w swojej diecie.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.