Ciasto jogurtowe z galaretką
- Jogurt grecki 0% tłuszczu (700 ml)
- Galaretka - 3 opakowania (225 g)
- Żelatyna (45 g)
- Cukier - 40 g do ciasta i 60 g do masy jogurtowej (100 g)
- Mąka pszenna typ 550 (36 g)
- Kakao niesłodzone (10 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na ciasto jogurtowe z galaretką krok po kroku
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę, a żółtka zmiksuj z cukrem.
Do żółtek dodaj mąkę i kakao i dokładnie wymieszaj.
Stopniowo dodawaj białka i mieszaj masę łyżką.
Przelej ciasto do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz 20 minut w 180 C.
Galaretki wsyp do osobnych miseczek i każdą zalej 500 ml gorącej wody. Dokładnie wymieszaj, żeby galaretki się rozpuściły i zostaw do zastygnięcia. Gdy galaretki stężeją pokrój je w kostki.
W miseczce wymieszaj żelatynę z 1/4 szklanki ciepłej wody i dokładnie wymieszaj.
Jogurt zmiksuj z cukrem i dodaj żelatynę, cały czas miksując.
Do masy jogurtowej dodaj galaretki i wymieszaj łyżka.
Masę wyłóż na przestudzony biszkopt i wstaw do lodówki, aby masa stężała.
-
Placki jogurtowe
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
-
Ciasto jogurtowe
-
Babka jogurtowa
-
Ciasto jogurtowe z truskawkami
-
Ciasto jogurtowe z jabłkami
-
Ciasto jogurtowe z brzoskwiniami
-
Ciasto jogurtowe z jagodami
-
Ciasto jogurtowe z malinami
-
Ciasto jogurtowe z borówkami
-
Ciasto jogurtowe z owocami
-
Jogurtowiec z galaretkami
-
Ciasto z mandarynkami
-
Ciasto jogurtowe z kruszonką
-
Ciasto jogurtowe kubeczkowe
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami i kruszonką
-
Sernik jogurtowy
-
Dietetyczne ciasto jogurtowe
-
Jogurtowiec
Więcej informacji na temat ciasta jogurtowego z galaretką
Ciasta na zimno to najlepsze ciasta na lato. Robi się je bardzo łatwo i nie wymagają pieczenia, co sprawia, że może je przygotować, kto tylko chce. Ciasto jogurtowe z galaretką dodatkowo zachwyca swoim wyglądem dzięki kolorowym galaretką, które wyglądają jak kryształy zatopione w białej, jogurtowej masie. Żeby było bardziej różnorodnie i zdrowiej dodamy też owoce. Możesz zrobić ciasto ze świeżymi lub mrożonymi owocami, zależnie od tego, jakie masz akurat w domu. Plusem mrożonych owoców w takich ciastach jest to, że schładzają one masę, przez co szybciej ona gęstnieje i szybciej można jeść ciasto. Od ciebie zależy czy używasz mrożonych, czy świeżych owoców oraz jakie to będą owoce.
Przejdźmy więc do tego, jak zrobić ciasto jogurtowe z galaretką. Jest bardzo proste, lecz wymaga trochę czasu i cierpliwości, ponieważ na początek trzeba przygotować galaretki i poczekać aż stężeją. Gdy galaretki stężeją, można je pokroić i zabrać się za resztę ciasta. Białą masę robimy z jogurtem greckim wymieszanym z cukrem i żelatyną. Na dnie blachy, w której chcemy zrobić ciasto jogurtowe, wykładamy biszkopty. Gdy masa jogurtowa zacznie lekko gęstnieć, dodajemy owoce i kawałki galaretki. Całość mieszamy i wylewamy na biszkopty. Najlepiej na początek wykładać masę łyżką, aby biszkopty się nie poprzesuwały. W ten prosty sposób przepis na ciasto jogurtowe z galaretką jest już prawie gotowy, zostało tylko schłodzić ciasto i opcjonalnie udekorować. Ze względu na biszkopty i cukier w masie jogurtowej ciasto ma wysoki indeks glikemiczny, ale możesz go obniżyć, zamieniając cukier na słodzik. Biszkopty możesz albo pominąć, albo użyć płatków owsianych z masłem orzechowym i syropem z agawy. Możesz też dodać rozpuszczoną gorzką czekoladę. Taka masa dzięki masłu i syropowi będzie się kleiła i będzie słodka. Opcji na spód oczywiście jest więcej, ale ta jest jedną z najprostszych, bo nie wymaga dużo pracy, a do przygotowania potrzebna jest tylko miska i łyżka. Po wyłożeniu masy należy ugnieść ją w blasze i gotowe. W ten bardzo prosty sposób uzyskasz pyszne ciasto jogurtowe o niższym indeksie glikemicznym.
Alergeny w cieście jogurtowym z galaretką
Lista alergenów dla ciasta jogurtowego z galaretką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta jogurtowego z galaretką
Ze względu na biszkopt z białej maki i cukier w masie jogurtowej, ciasto ma wysoki indeks glikemiczny, ale możesz go obniżyć, zamieniając cukier na słodzik.
Energia i białka
(162g)
Węglowodany
(162g)
Tłuszcze
(162g)
Witaminy
(162g)
Składniki mineralne
(162g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.