Ciasto jogurtowe
- Jogurt naturalny - 1 opakowanie (150 ml)
- Mąka pszenna typ 550 - 2,5 szklanki (300 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (10 g)
- Jajko (3 szt.)
- Olej rzepakowy (150 ml)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 4 łyżki (40 g)
- Jagody mrożone (200 g)
Przepis na ciasto jogurtowe krok po kroku
Piekarnik nastaw na 180 stopni.
Oddziel żółtka od białek
Żótka utrzyj z ksylitolem.
Do masy z żółtek i ksylitolu powoli dodawaj olej, cały czas mieszając.
Dodaj mąkę i proszek do pieczenia.
Całość wymieszaj uważając, aby nie powstały grudki.
Dodaj jogurt i jeszcze raz wymieszaj.
Białka jajka ubij na sztywną pianę.
Ubite białka dodaj do masy i delikatnie wymieszaj.
Ciasto przełóż do blachy wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto posyp mrożonymi jagodami.
Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 35 minut.
-
Placki jogurtowe
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
-
Babka jogurtowa
-
Ciasto jogurtowe z truskawkami
-
Ciasto jogurtowe z jabłkami
-
Ciasto jogurtowe z brzoskwiniami
-
Ciasto jogurtowe z jagodami
-
Ciasto jogurtowe z malinami
-
Ciasto jogurtowe z borówkami
-
Ciasto jogurtowe z owocami
-
Jogurtowiec z galaretkami
-
Ciasto z mandarynkami
-
Ciasto jogurtowe z kruszonką
-
Ciasto jogurtowe kubeczkowe
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami i kruszonką
-
Sernik jogurtowy
-
Dietetyczne ciasto jogurtowe
-
Ciasto jogurtowe dla cukrzyków
-
Jogurtowiec
Więcej informacji na temat ciasta jogurtowego
Ciasto jogurtowe to łatwe i szybkie w przygotowaniu ciasto, które zadowoli każdego. Idealnie wilgotne, puszyste i delikatne, wręcz rozpływa się w ustach. To świetny pomysł na deser, podwieczorek lub słodką przekąskę do popołudniowej kawy, czy herbaty. Pięknie się prezentuje, sprawdzi się więc na spotkania z rodziną lub przyjaciółmi i przyjęcia okolicznościowe. Podawane z owocami i z jogurtem naturalnym lub waniliowym jest prawdziwym rajem dla kubków smakowych i podniebienia. Poznaj przepis na proste ciasto jogurtowe, z pewnością zostanie w Twojej kuchni na długo.
Jak upiec ciasto jogurtowe? Niezbędne do jego przygotowania składniki na ogół wszyscy mamy w domach - są to jajka, cukier (lub naturalny substytut cukru, na przykład ksylitol, czy erytrytol, jeśli zależy nam na mniej kalorycznej wersji), płynny olej lub roztopione masło, jogurt naturalny, mąka pszenna i proszek do pieczenia lub soda kuchenna. W pierwszej kolejności jajka należy ubić z cukrem aż do jego rozpuszczenia, za pomocą trzepaczki lub miksera. Następnie dodajemy olej - ważne, aby wlewać go powoli, cienkimi strużkami. Ciasto mieszamy z olejem łyżką. Po połączeniu składników czas na dodatnie jogurtu - warto pamiętać, że powinien on być w teperaturze pokojowej, najlepiej więc wyjąc go z lodówki ok. 20 min przez przygotowaniem ciasta. Do powstałej masy dodajemy mąkę i proszek do pieczenia, mieszamy i gotowe! Ciasto jogurtowe mieszane łyżką jest delikatne i puszyste. Jak widać, cały proces przygotowania ciasta jogurtowego jest niezwykle prosty i niewymagający większych umiejetności. Dobre ciasto jogurtowe jest w zasięgu możliwości każdego. Ciasto wystarczy wylać do wyłożonej papierem do pieczenia żaroopornej blachy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Ile piec ciasto jogurtowe? Na ogół wystarczy około 40 minut, najlepiej sprawdzić czystym patyczkiem lub wykałaczką - po wyciągnięciu powinien być suchy.
Placek jogurtowy najlepiej smakuje z owocami jagodowymi, na przykład truskawkami, jagodami, borówkami lub malinami oraz chrupiącą kruszonką i cukrem pudrem.
Alergeny w cieście jogurtowym
Lista alergenów dla ciasta jogurtowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta jogurtowego
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.