Ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 sztuki (500 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Masło (30 g)
- Szpinak (100 g)
- Ser Feta (50 g)
- Ciasto francuskie - 1 opakowanie (375 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Mleko 2% - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem krok po kroku
Mięso z piersi kurczaka umyj, osusz i każdy z filetów podzielna dwie części.
W większej części fileta z kurczaka zrób nacięcie z boku, tworząc kieszonkę. Mniejszą część pozostaw w całości.
Masło roztop w garnuszku, dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek i posmaruj filety z kurczaka. Filety dopraw również z każdej strony solą oraz pieprzem.
Szpinak opłucz pod bieżącą wodą, osusz i podsmaż na patelni, aż zwiędnie.
Szpinak przełóż na deskę do krojenia i posiekaj go.
Następnie szpinak umieść w misce, dopraw go do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową (po około pół łyżeczki przypraw).
Do szpinaku dodaj pokrojony w kostkę ser feta i dokładnie wymieszaj.
Nadzienie szpinakowe włóż w kieszonkę kurczaka lub ułóż na kawałku całego fileta i złóż go na pół.
Ciasto francuskie rozwiń, podzielna cztery kwadraty i na środku każdego z nich ułóż kurczaka.
Wolne brzegi ciasta na tnij nożem, tworząc paski i nakładaj je naprzemiennie na wierzch kurczaka.
Ciasto francuskie z kurczakiem ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
W miseczce wymieszaj żółtko z mlekiem i posmaruj nim wierzch ciasta francuskiego.
Ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 40 minut (ciasto francuskie powinno być złote na wierzchu).
-
Kapuśniak
-
Pierś z kurczaka
-
Kurczak curry
-
Tortilla z kurczakiem
-
Filet z kurczaka
-
Ryż z warzywami
-
Pad thai z kurczakiem
-
Butter chicken
-
Kurczak po chińsku
-
Kotleciki siekane z kurczaka
-
Pieczona pierś z kurczaka
-
Filet z kurczaka z piekarnika
-
Sałatka z kurczakiem i makaronem
-
Zapiekanka gyros
-
Nuggetsy z piekarnika
-
Tagliatelle z kurczakiem
-
Kurczak ze szpinakiem
-
Kotlety z piersi kurczaka
-
Filet z kurczaka
Więcej informacji na temat ciasta francuskiego ze szpinakiem i kurczakiem
Ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem to doskonała propozycja przekąskę. Smaczne ciasto francuskie ze szpinakiem świetnie sprawdzi się również jako obiad dla całej rodziny. Prosty przepis na ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przekąski potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso z piersi kurczaka, czosnek, masło, szpinak, ser feta, ciasto francuskie, żółtko jaja, mleko, sól, pieprz oraz gałka muszkatołowa.
A jak zrobić ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem? Mięso z piersi kurczaka umyj, osusz i każdy z filetów podzielna dwie części. W większej części fileta z kurczaka zrób nacięcie z boku, tworząc kieszonkę. Masło roztop w garnuszku, dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek i posmaruj filety z kurczaka. Szpinak opłucz pod bieżącą wodą, osusz i podsmaż na patelni, aż zwiędnie. Szpinak posiekaj, umieść w misce, dopraw go do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Do szpinaku dodaj pokrojony w kostkę ser feta i wymieszaj. Nadzienie szpinakowe włóż w kieszonkę kurczaka lub ułóż na kawałku całego fileta i złóż go na pół. Kurczaka zawiń w ciasto francuskie. W miseczce wymieszaj żółtko z mlekiem i posmaruj nim wierzch ciasta francuskiego. Ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 40 minut.
Szpinak to skarbnica cennych składników odżywczych, do których zaliczyć możemy witaminy, składniki mineralne, beta-karoten oraz luteinę. Do witamin obecnych w szpinaku możemy zaliczyć witaminę A, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B, natomiast do składników mineralnych żelazo, potas, magnez, fosfor, sód oraz cynk.
Podsumowując szybkie i łatwe w przygotowaniu ciasto francuskie z kurczakiem i szpinakiem świetnie sprawdzi się jako przekąska lub obiad dla całej rodziny. Pyszne ciasto jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do wykonania przepisu dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w cieście francuskim ze szpinakiem i kurczakiem
Lista alergenów dla ciasta francuskiego ze szpinakiem i kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser Feta
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze ciasta francuskiego ze szpinakiem i kurczakiem
Ciasto francuskie ze szpinakiem i kurczakiem to propozycja na pyszną przekąskę. Szpinak wykorzystany do przygotowania dania stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć go do jadłospisu.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.