Ciasto francuskie bezglutenowe
- Mąka ryżowa (150 g)
- Mąka z ciecierzycy (150 g)
- Masło klarowane (225 g)
Przepis na ciasto francuskie bezglutenowe krok po kroku
W misce rozetrzyj 3 łyżki masła na gładką masę.
Do masła dodaj obie mąki i zagniataj tak długo, aż mąki i masło połączą się w ciasto.
Odstaw na 10 minut.
Ciasto rozwałkuj na prostokąt o grubości 5 mm.
Dotnij papier do pieczenia na wielkości prostokąta i na nim rozsmaruj masło, tak by miało grubość 3 mm. Umieść w zamrażalniku na około 2 minuty.
Masło przełóż na rozwałkowane ciasto, tak by nie zakrywało brzegów.
Złóż ciasto na pół, po czym jeszcze raz na pół i umieść w zamrażalniku na 3 minuty.
Następnie ciasto rozwałkuj i znów dwukrotnie złóż. Umieść ponownie w zamrażalniku na 3 minuty.
Proces wałkowania, składania i schładzania powtórz jeszcze 6 razy.
Gotowe ciasto ponownie rozwałkuj i gotowe, możesz je teraz użyć do dowolnego wypieku.
Piecz w 200 stopniach przez około 20 minut.
-
Beza pavlova
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Wegańskie bezy
-
Ciasto bezglutenowe
-
Ciasteczka z kleiku ryżowego
-
Ciastka z kleiku ryżowego
-
Ciasteczka bezglutenowe
-
Biszkopt bezglutenowy
-
Fit sernik na zimno
-
Pierniki bezglutenowe
-
Pierniczki bezglutenowe
-
Ciasto z mąki kokosowej
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Chlebek bananowy bezglutenowy
-
Muffinki bezglutenowe
-
Ciastka z mąki kokosowej
-
Ciastka marchewkowe
-
Ciasta i ciastka bezglutenowe
Więcej informacji na temat ciasta francuskiego bezglutenowego
Ciasto francuskie, jak sama nazwa wskazuje, jest produktem wywodzącym się z brzegów najdłuższej rzeki Francji- Loary. Jak głosi legenda powstało ono przez przypadek, gdy zapominalski cukiernik dodał dodatkową porcję masła do przygotowywanego kruchego ciasta. Przez samych francuzów określane jest ciastem płatkowym (fr. pâte feuilletée). Wynika to z tego, że struktura ciasta francuskiego składa się z kilku warstw. To powoduje, że uzyskany wypiek przechodzi od konsystencji miękkiej i ciągnącej, po twardszą i kruchą, zaspokajając potrzeby najbardziej wymagających smakoszy. Samo przygotowanie ciasta francuskiego to proces wymagający kilku godzin pracy. Ale nasze wskazówki jak zrobić bezglutenowe ciasto francuskie, przeprowadzą Cię przez ten proces bezboleśnie. To naprawdę prosty przepis.
Gluten to nazwa dla białek występujących w zbożach takich jak pszenica, żyto, pszenżyto oraz jęczmień. Pod wpływem wody białka tę pęcznieją, tworząc lepką sieć, która konsystencją przypomina klej. To powoduje, że po upieczeniu wypieki stają się elastyczne i puszyste. Jest bezpieczny dla większości populacji, ale u niektórych osób może powodować konsekwencje zdrowotne. Najpopularniejszą chorobą, w której gluten musi zostać bezwzględnie wykluczony jest celiakia. Jest to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, którą charakteryzuje trwała nietolerancja na gluten. Spożyty produkt z glutenem działa toksycznie na organizm co prowadzi do zaniku kosmków jelitowych. To w konsekwencji doprowadza do zmniejszonego wchłaniania wartości odżywczych z produktów spożywczych, co niesie za sobą kolejne konsekwencje zdrowotne. Choroby tej nie da się wyleczyć. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie ścisłej diety bezglutenowej.
Co mogą wybierać osoby stosujące dietę bezglutenową? Najbardziej popularna mąka bezglutenowa powstaje z kukurydzy. Również spotkać możemy takie powstające z gryki, owsa, ryżu, orzechów, nasion roślin strączkowych lub mąkę ziemniaczaną. Każdą z tych mąk możesz wykorzystać by wykonać nasz przepis na ciasto francuskie bezglutenowe. Dzięki temu uzyskasz najlepszy dla siebie smak. Potrzebne są tylko trzy składniki do jego wykonania. Nasza propozycja w tym przepisie to mąka ryżowa i mąka z ciecierzycy.
Podany przepis na ciasto francuskie bezglutenowe możesz użyć w innych naszych przepisach, które wykorzystują ciasto francuskie.
Alergeny w cieście francuskim bezglutenowym
Lista alergenów dla ciasta francuskiego bezglutenowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze ciasta francuskiego bezglutenowego
Moda na dietę bezglutenową spowodowała, że producenci zaczęli nadużywać określeń "produkt bezglutenowy". Warto więc dokładnie czytać etykiet i upewnić się czy mają one licencjonowany znak przekreślonego kłosa.
Energia i białka
(525g)
Węglowodany
(525g)
Tłuszcze
(525g)
Witaminy
(525g)
Składniki mineralne
(525g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.