Ciasto dyniowe
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 i 1/2 szklanki (240 g)
- Puree z dyni (275 g)
- Masło - 1 opakowanie (200 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
- Proszek do pieczenia - 1 i 1/2 łyżeczki (6 g)
- Sól - 1/3 łyżeczki (szczypta) (2 g)
- Jajko - 4 jajka rozmiar M (4 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
Przepis na ciasto dyniowe krok po kroku
Piekarnik rozgrzej do 175 stopni Celsjusza.
Dynie przekrój na pół. Pozbądź się pestek i potnij dynię na mniejsze kawałki. Wydzielone kawałki dyni ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz dynię do miękkości (w zależności od odmiany i samej dyni, będzie to od 15 min do nawet 30 min).
Z ostudzonych i upieczonych kawałków dyni zerwij skórkę, a cały miąższ zmiksuj blenderem.
Masło i cukier ubij za pomocą miksera na jednolitą masę (ok. 5-8 min). Następnie dodawaj po jednym jajku i chwilę miksuj każde z nich. Dodaj 250 puree z dyni i całość zmiksuj.
Do mąki dodaj proszek do pieczenia, sól, sodę oczyszczoną, 1/4 łyżeczki imbiru, 1/2 łyżeczkę cynamonu i 1/2 łyżeczkę przyprawy korzennej.
Całość wymieszaj za pomocą szpatułki. Przesiej bezpośrednio do miski z masą.
Wymieszaj składniki szpatułką lub drewnianą łyżką (tylko do momentu połączenia się składników).
Tortownicę wysmaruj odrobiną masła i wyłóż papierem do pieczenia.
Gotową masę wlej do tortownicy i wygładź.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 185 stopni Celsjusza (grzanie góra-dół).
Piecz ok. 45 min.
-
Placek z dyni
-
Ciasto dyniowe
-
Sernik dyniowy
-
Ciasto dyniowe fit
-
Placek dyniowy
-
Proste ciasto dyniowe
-
Gnocchi dyniowe
-
Ciasto dyniowe z olejem
-
Szybkie ciasto z dyni
-
Ciasto z dyni i jabłek
-
Ciasto z dyni fit
-
Gofry dyniowe
-
Ciasto dyniowe z mascarpone
-
Ciasto dyniowe Thermomix
-
Ciasto dyniowe z orzechami
-
Bułki z dynią
-
Ciasto marchewkowo-dyniowe
-
Brownie z dyni
-
Ciasto dyniowe
Więcej informacji na temat ciasta dyniowego
Ciasto dyniowe jest pyszne i idealnie sprawdza się jako podwieczorek i poczęstunek dla gości. To ciasto wystarczy oprószyć cukrem pudrem. Możesz też przeciąć je na pół i przełożyć ulubionym kremem lub dżemem. Krem możesz również umieścić na górze ciasta, a następnie posypać je wiórkami kokosowymi, żurawiną albo prażonymi orzechami lub migdałami.
Jak zrobić ciasto dyniowe? Najlepiej zacząć od przygotowania puree z dyni. Jest ono proste do zrobienia. Dynię wystarczy podzielić na kawałki, upiec, a potem zmiksować miąższ. W zależności od wielkości i rodzaju dyni puree może wyjść znacznie więcej niż to potrzebne. Do tego przepisu potrzebujesz 250-300 gram. Tyle w zupełności wystarczy. Resztę możesz wykorzystać do przygotowania m.in. kremowej dyniowej zupy.
Przepis na ciasto dyniowe możesz modyfikować. Odpowiednie przyprawy do tego ciasta to przede wszystkim cynamon oraz przyprawa do piernika. Możesz dodać obie lub zdecydować się tylko na jedną z nich. Pasować będzie także imbir, ale nie zaszkodzi dodać gałki muszkatołowej. Idealnym dodatkiem do tego ciasta jest cukier wanilinowy lub ekstrakt z wanilii.
Pamiętaj, aby składniki (takie jak jajka, masło i puree) miały temperaturę pokojową. Ten przepis jest z masłem, ale możesz też zdecydować się na olej. W takim wypadku na początku należy utrzeć jajka z cukrem, a potem stopniowo dolewać olej (cały czas miksując). Następnie na wolnych obrotach należy dodać puree z pieczonej dyni.
Jak upiec placek dyniowy? Ciasto z dynią możesz przygotować w nieco większej tortownicy (np. o średnicy 22 cm lub 23 cm), kwadratowej foremce oraz keksówce. Wybraną foremkę najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia. Możesz też wysmarować ją masłem i obtoczyć w bułce tartej (nadmiar bułki należy wysypać). Ciasto możesz upiec w piekarniku nagrzanym od 175 do 185 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że każdy piekarnik piecze inaczej. Może się okazać, że ciasto będzie dobre już po 40 min, a może będzie trzeba poczekać 50-55 min. Należy to sprawdzić za pomocą patyczka. Jeśli jest mokry, ciasto należy dalej piec.
Alergeny w cieście dyniowym
Lista alergenów dla ciasta dyniowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta dyniowego
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
-
mąka pszenna,
dynia,
masło,
jajka,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.