Ciasto drożdżowe z dżemem
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (500 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże świeże - 1 kawałek (30 g)
- Masło - 1/2 kostki (125 g)
- Dżem truskawkowy niskosłodzony - 1/2 słoika (200 g)
- Cukier - 2 łyżki (20 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na ciasto drożdżowe z dżemem krok po kroku
W misce wymieszaj drożdże, odrobinę mąki, cukier i ciepłe mleko.
Wymieszaj zaczyn i odstaw do wyrośnięcia.
Pozostałe składniki połącz w osobnej misce.
Połącz zaczyn z pozostałymi składnikami, wymieszaj i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
Podziel ciasto na pół i rozwałkuj na stole z odrobiną mąki.
Posmaruj ciasto dżemem i zawiń ciasta w rulony.
Przełóż rulony ciasta do keksówki.
Upiecz ciasto przez 40 minut w 180 stopniach.
- Ciasto drożdżowe
- Ciasto drożdżowe z kruszonką
- Ciasto drożdżowe ze śliwkami
- Strucla makowa
- Strucel makowy
- Ciasto drożdżowe bez wyrabiania
- Ciasto drożdżowe z owocami
- Ciasto drożdżowe z serem
- Knedliki
- Chałka drożdżowa
- Ruchanki
- Pide
- Babka drożdżowa
- Ciasto drożdżowe z rabarbarem
- Ciasto drożdżowe z jabłkami
- Ciasto drożdżowe z truskawkami
- Szybkie ciasto drożdżowe
- Ciasto drożdżowe z jagodami
- Ciasto drożdżowe na słodko
Więcej informacji na temat ciasta drożdżowego z dżemem
Dzisiaj przedstawię Wam przepis na ciasto drożdżowe z dżemem, które wbrew pozorom jest łatwe i szybkie w wykonaniu, a po upieczeniu pyszne. Ciasto jest delikatne, kruche i wilgotne w środku.
Do wykonania ciasta będziesz potrzebować podstawowych składników do ciasta drożdżowego, czyli mąka, cukier, jajka, mleko, drożdże i w naszym przypadku dżem.
Co do drożdży, możesz użyć tak jak ja w przepisie świeżych, ale nic nie stoi na przeszkodzie abyś użył drożdży suchych, tak zwanych instant. Ta szybsza wersja nie wymaga przygotowywania zaczynu, jednak ja zawsze decyduje się na jego przygotowanie. Nie zajmuje to dużo czasu, a zawsze mam pewność, że ciasto wyjdzie, tak jak powinno. Możesz skorzystać z dżemu kupionego w sklepie, ale jeśli masz możliwość postaw na domowy dżem lub konfiturę. Ja do tego przepisu zawsze wybieram dżem truskawkowy.
Zaczynamy od przygotowania zaczynu z drożdży, odrobiny mąki i mleka, polecam dodać ciepłe mleko. Drożdże wtedy łatwiej się rozpuszczą i szybciej zaczną pracować. Tak przygotowany zaczyn odłóż w ciepłe miejsce aby maksymalnie wyrosły. Zostaw je w dużej misce, podczas fermentacji potrafią nawet kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość. W tym czasie przygotuj pozostałą część ciasta, mieszając mąkę, cukier i jajka.
Gdy drożdże wyrosną ,połącz wszystkie składniki i wymieszaj.
Ciasto podziel na dwie części i rozwałkuj na stole z odrobiną mąki. Posmaruj oby dwie dżemem lub konfiturą. Zawiń ciasta w rulon i przełóż do keksówki jedno obok drugiego.
Forma powinna być wcześniej wysmarowana masłem i posypaną bułką tartą lub wyłożoną papierem do pieczenia. To zapobiegnie przypaleniu się ciasta.
Ciasto piekę w piekarniku około 50 minut w 180 stopniach. Po upieczeniu nie wyciągaj ciasta od razu z piekarnika, uchyl drzwi i pozostaw przez chwilę. Wtedy będziemy mieli pewność, że ciasto nie opadnie. Gdy nasz placek ostygnie, możesz posypać je np. cukrem pudrem lub z kruszonką.
Skoro już wiesz jak zrobić ciasto drożdżowe z dżemem, koniecznie wypróbuj mój prosty przepis i przygotuj ciasto dla całej swojej rodziny. Będzie to świetny pomysł na domowy deser.
Alergeny w cieście drożdżowym z dżemem
Lista alergenów dla ciasta drożdżowego z dżemem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta drożdżowego z dżemem
Zamiast kupnego dżemu możesz skorzystać z wersji domowej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.