Ciasto drożdżowe na słono
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 szklanka (250 g)
- Drożdże świeże - 1/2 kostki (40 g)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (40 ml)
- Cukier - 1 łyżka (10 g)
Przepis na ciasto drożdżowe na słono krok po kroku
Mleko delikatnie podgrzej, dodaj drożdże, cukier i odrobinę mąki.
Wymieszaj i odstaw zaczyn do wyrośnięcia na 30 minut.
Następnie dodaj pozostałe składniki i wyrób ciasto w rękach.
Tak przygotowane ciasto ponownie odłóż do wyrośnięcia.
Ciasto możesz wykorzystać do dowolnego wypieku. Zrobisz z niego np. pizzę czy bułki.
Więcej informacji na temat ciasta drożdżowego na słono
Ciasto drożdżowe na słono to świetny pomysł na bazę do wielu dań w wersji wytrawnej. Ciasto jest szybkie i proste w przygotowaniu, dlatego poradzi sobie z nim każdy, nawet osoba zaczynająca swoją przygodę w kuchni.
Dzisiaj przedstawię Ci przepis na ciasto drożdżowe na słono, które możesz wykorzystać do domowej pizzy, pieczywa czy na bułeczki, które będą świetnym pomysłem na śniadanie.
Do jego przygotowania będziesz potrzebować podstawowych składników takich jak: mąka, drożdże, mleko, olej, cukier. W przepisie została użyta zwykła mąka pszenna, naturalnie zawierająca gluten w swoim składzie. Dlatego, jeśli jesteś osobą cierpiącą na choroby glutenozależne np. celiakia, alergia na pszenicę lub z innych powodów eliminujesz gluten ze swojej diety, możesz bez problemu zamienić mąkę pszenną na taką, która naturalnie nie zawiera glutenu. Idealnie spisze się tutaj mąka gryczana lub inna gruboziarnista bez glutenu. Do przygotowania ciasta użyłam drożdże świeże, śmiało możesz zdecydować się na drożdże suche typu instant.
Nawet jeśli zdecydujesz się na drożdże suche, odstaw ciasto do wyrośnięcia i postępuj tak jak w przypadku drożdży świeżych.
Zatem, jak zrobić ciasto drożdżowe na słono? Wystarczy, że mleko wlejesz do rondelka i delikatnie podgrzejesz, następnie dodaj drożdże, cukier i odrobinę mąki. Wymieszaj i zostaw w misce pod przykryciem do wyrośnięcia na 30 minut.
Po tym czasie dodaj pozostałe składniki i wyrób ciasto, uformuj kulę i ponownie zostaw do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto drożdżowe na słono jest gotowe do użycia.
Sam widzisz jak proste, jest przygotowanie ciasta, które będzie idealne na bułeczki drożdżowe na słono, ale nie tylko. Ciasto możesz przygotować w większej ilości, podzielić i zamrozić. Dzięki temu będziesz mieć zawsze opcję na szybką przekąskę lub obiad.
Gotowe ciasto będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób wykluczających gluten ze swojej codziennej diety. Wystarczy, że zdecydujesz się na mąkę bezglutenową lub na mieszankę mąk naturalnie niezawierających glutenu w swoim składzie.
Jak widzisz, zastosowań dla ciasta drożdżowego na słono jest całe mnóstwo.
Alergeny w cieście drożdżowym na słono
Lista alergenów dla ciasta drożdżowego na słono przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze ciasta drożdżowego na słono
Ciasto możesz przygotować w wersji bezglutenowej, jeśli zamienisz mąkę pszenną na taką, która naturalnie nie zawiera glutenu.
Energia i białka
(60g)
Węglowodany
(60g)
Tłuszcze
(60g)
Witaminy
(60g)
Składniki mineralne
(60g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.