Ciasto bananowe bez jajek
- Banan - 3 sztuki (300 g)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Cukier - 1/2 szklanki (125 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 i 1/2 szklanki (350 g)
- Ekstrakt waniliowy - 1 łyżeczka (5 ml)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (5 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
- Kakao 16% (proszek) - 1 łyżka (10 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
Przepis na ciasto bananowe bez jajek krok po kroku
W dużej misce rozgnieć dojrzałe banany za pomocą widelca, aż uzyskasz jednolitą masę.
Dodaj do rozgniecionych bananów olej roślinny, cukier i ekstrakt waniliowy. Dokładnie wymieszaj składniki za pomocą łyżki lub miksera.
Przesiej mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, kakao i sól do miski z masą bananową. Delikatnie wymieszaj składniki. Dodaj mleko i wymieszaj za pomocą rózgi.
Wlej ciasto do przygotowanej formy.
Piecz ciasto w rozgrzanym piekarniku przez około 40-45 minut lub do momentu, gdy wbity w środek patyczek będzie suchy. Temperatura pieczenia 180 stopni.
-
Chlebek bananowy
-
Placek z bananami
-
Chlebek bananowy fit
-
Szybkie ciasto bananowe
-
Chleb bananowy Thermomix
-
Wegański chlebek bananowy
-
Chlebek bananowy bezglutenowy
-
Ciasto bananowe wilgotne
-
Ciasto bananowe z czekoladą
-
Chlebek bananowy z czekoladą
-
Ciasto bananowe Thermomix
-
Ciasto z bananami i czekoladą
-
Wege ciasto bananowe
-
Chlebek bananowy z orzechami
-
Ciasto bananowe z orzechami
-
Chlebek bananowy
Więcej informacji na temat ciasta bananowego bez jajek
Ciasto bananowe bez jajek to klasyczny bananowiec w wersji wegańskiej, idealny dla wszystkich osób na diecie roślinnej. Koniecznie poznaj mój przepis na pyszne w smaku i łatwe w przygotowaniu ciasto z bananami. Będzie to świetny pomysł na deser lub słodką przekąskę w ciągu dnia dla Ciebie i całej Twojej rodziny.
Do jego przygotowania będziesz potrzebować: dowolny napój roślinny, banany, cukier, mąkę, kakao i olej rzepakowy.
W przepisie została użyta zwykła mąka pszenna, naturalnie zawierająca gluten w swoim składzie. Dlatego, jeśli jesteś osobą cierpiącą na choroby glutenozależne np. celiakia, alergia na pszenicę lub z innych powodów eliminujesz gluten ze swojej diety, możesz bez problemu zamienić mąkę pszenną na taką, która naturalnie nie zawiera glutenu np. gryczana lub ryżowa. Wtedy Twoje ciasto będzie wegańskie i bezglutenowe.
Skoro mąka wybrana przejdźmy do napoju roślinnego, użyłam go celowo, ponieważ mój placek jest w wersji wegańskiej, dlatego należy wyeliminować mleko. Warto zamienić je na dowolny napój roślinny, nie ma znaczenia czy będzie on migdałowy, sojowy, czy ryżowy. To zależy już tylko od Twoich preferencji żywieniowych. Przy wyborze kakao, zwróć uwagę na jego wysoką zawartość. W moim przepisie użyłam cukru białego, zamiast niego możesz użyć cukru brązowego, nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Zatem jak zrobić ciasto bananowe bez jajek?
Wystarczy, że banany obierzesz ze skóry i rozgnieciesz widelcem, następnie wlej dowolny napój roślinny i wsyp kakao. Całość wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz miksera, wtedy wszystkie składniki dobrze się połączą.
Następnie wlej olej i wsyp cukier. Tak przygotowane ciasto wlej do foremki, najlepiej, jeśli będzie to keksówka i upiecz ciasto w piekarniku przez 50 minut w 180 stopniach C.
Sam widzisz jakie proste w przygotowaniu są wegańskie ciasta.
Koniecznie wypróbuj mój prosty przepis na ciasto bananowe bez jajek, przygotuj je dla całej Twojej rodziny i przekonaj się, jak dobre jest w smaku.
Alergeny w cieście bananowym bez jajek
Lista alergenów dla ciasta bananowego bez jajek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze ciasta bananowego bez jajek
Jeśli chcesz, aby Twoje ciasto było w wersji bezglutenowej, zamień mąkę pszenną na naturalnie bezglutenową np. gryczana.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.