Ciasto bananowe
- Banan - 2 sztuki (260 g)
- Cukier puder - 4/5 szklanki (100 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 i 1/4 szklanki (200 g)
- Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki (2 g)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżki (20 g)
- Masło - 1/2 opakowania (100 g)
- Jajko - 3 jajka rozmiar M (3 szt.)
Przepis na ciasto bananowe krok po kroku
Miękkie masło przełóż do miski, a następnie dodaj cukier i ucieraj całość przez ok. 10-12 min.
Banany obierz, pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do drugiej miski. Rozgnieć je widelcem i dodaj jajka. Dobrze wymieszaj.
Mąkę przesiej przez sitko. Następnie wymieszaj ją z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i szczyptą soli.
Do miski z utartym masłem i cukrem dodaj banany z jajkami. Całość miksuj na niskich obrotach.
Cały czas miksując, dodaj mąkę. Miksuj do momentu połączenia się składników.
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie wlej tam gotową masę.
Piekarnik rozgrzej do 175 stopni Celsjusza i ustaw grzanie góra-dół.
Piecz ciasto ok. 60-65 min.
-
Placek bananowiec
-
Kopiec kreta
-
Ciasto z bananami
-
Placek z bananami
-
Babeczki bananowe
-
Chlebek bananowy fit
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Szybkie ciasto bananowe
-
Ciasto bananowe fit
-
Omlet bananowy
-
Bananowiec ciasto
-
Babka bananowa
-
Brownie z cukinii
-
Gofry bananowe
-
Chleb bananowy Thermomix
-
Muffinki z bananami
-
Ciasto owsiane bez cukru
-
Tort bananowy
-
Ciasto bananowe
Więcej informacji na temat ciasta bananowego
Ciasto bananowe sprawdzi się idealnie na podwieczorek, deser lub jako słodki poczęstunek dla gości. Dzieci wprost za nim przepadają. To ciasto jest odpowiednio słodkie i wilgotne. Wystarczy oprószyć je cukrem pudrem, ale można też rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej i polać nią wystudzony placek bananowy.
Jak zrobić ciasto bananowe? Sposoby są różne, ale przede wszystkim bananowiec powinien być zrobiony z dojrzałych bananów. Nie tylko łatwiej się rozgniatają, ale przede wszystkim są bardzo słodkie. Wtedy to wilgotne ciasto wyjdzie pyszne nawet wtedy, gdy zmniejszysz ilość cukru. Jeżeli interesuje cię fit placek bananowy, warto rozważyć wymianę mąki na inną.
Do ucieranego masła możesz dodać 1 opakowanie cukru wanilinowego. Warto jednak pamiętać o tym, aby masło miksować z cukrem pudrem, ponieważ wtedy łatwiej osiągnie się pożądaną konsystencję. Cukier wanilinowy możesz zamienić na ekstrakt z wanilii.
Masło z tego przepisu możesz zastąpić olejem roślinnym. Możesz też utrzeć jajka z cukrem, a później dodać roztopione i ostudzone masło. Jeśli jednak nie chcesz wyciągać miksera, możesz przygotować to ciasto bez jego użycia. Jest to wręcz najprostsze rozwiązanie, a do tego bardzo szybkie, ponieważ nie musisz ucierać przez ok. 10 min żadnych składników, a ciasto i tak wyjdzie dobre.
W jednej misce należy połączyć przesianą mąką, sól, proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną. W drugiej misce należy dobrze wymieszać rozgniecione banany z jajkami, ekstraktem waniliowym, olejem roślinnym i cukrem pudrem. Do tej masy możesz dodać też jakieś dodatki (np. bakalie, migdały). Następnie trzeba wymieszać zawartość obu misek. Gdy wsypiesz produkty sypie do miski z bananami, ciasto trzeba mieszać za pomocą drewnianej łyżki do momentu połączenia się składników.
Nie musisz wykładać foremki papierem do pieczenia. Możesz ją wysmarować masłem i obtoczyć w bułce tartej (jej nadmiar należy wysypać). Przepis na ciasto bananowe możesz dowolnie modyfikować, aby dodać do niego swoje ulubione produkty. Odpowiednim dodatkiem do tego ciasta będą bakalie oraz cynamon. Jeżeli zdecydujesz się na polanie ciasta czekoladą, możesz potem je posypać różnymi dodatkami.
Alergeny w cieście bananowym
Lista alergenów dla ciasta bananowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta bananowego
Energia i białka
(85g)
Węglowodany
(85g)
Tłuszcze
(85g)
Witaminy
(85g)
Składniki mineralne
(85g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.