Ciastka marchewkowe
- Marchewka - 2 sztuki (100 g)
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa (150 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczki (5 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (40 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na ciastka marchewkowe krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 170 stopni C.
Marchew obierz i zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
W misce wymieszaj startą marchew z mąką, proszkiem, jajkiem i tłuszczem. Dodaj przyprawy i wymieszaj.
Wstaw do piekarnika i piecz ok. 15 minut.
-
Sernik złota rosa
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Chlebek bananowy fit
-
Placek z cukinią
-
Ciasto jogurtowe
-
Placek z marchewką
-
Ciasto wiewiórka
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Fit szarlotka
-
Placek z płatków owsianych
-
Brownie z buraka
-
Ciasto z burakami
-
Ciasto z mąki kokosowej
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Chlebek bananowy bezglutenowy
-
Ciasto owsiane z miodem
-
Ciasto bananowe wilgotne
-
Dietetyczne ciasta
Więcej informacji na temat ciastek marchewkowych
Domowe ciastka marchewkowe to pomysł na pyszny, słodki, a przy tym zdrowy deser lub podwieczorek dla całej rodziny. Świetnie sprawdzą się dla wszystkich, którym zależy na swoim zdrowiu i jak najzdrowszej diecie, a przy tym nie chcą rezygnować ze słodkiego smaku i okazjonalnych deserów. Przepis na ciastka marchewkowe jest bardzo prosty i szybki, dlatego na pewno sobie z nim poradzisz, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w przygotowywaniu domowych wypieków. Jak zrobić ciastka marchewkowe, aby były naprawdę najlepsze dla całej rodziny, również dla dzieci? To bardzo łatwe. Składniki, które będą Ci potrzebne to umyte, obrane, starte na tarce marchewki, mąka, proszek do pieczenia, jajko, niewielka ilość oleju roślinnego lub masła oraz przyprawy. Możesz dodać cynamon, mieszankę przypraw do piernika, kakao lub wanilię, w zależności od tego, jakie smaki lubisz najbardziej. Wystarczy wymieszać razem wszystkie składniki, uformować z nich okrągłe ciasteczka i piec w piekarniku. Zajmie Ci to maksymalnie pół godziny. W tak krótkim czasie z łatwością przygotujesz pyszne i zdrowe ciastka. Są zdecydowanie lepszą i zdrowszą alternatywą niż tradycyjne, sklepowe słodycze. Możesz zjeść je do kawy, zabrać ze sobą w podróż, do pracy lub dać dzieciom do szkoły. Ciastka powstają w głównej mierze z mąki owsianej i marchewki, dlatego są dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B, składników mineralnych oraz beta-glukanu, który ma wiele prozdrowotnych funkcji. Może na przykład zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Jeśli preferujesz bardziej słodki smak, możesz dodać do ciastek ksylitol lub erytrytol, które mają mniejszą kaloryczność i indeks glikemiczny niż cukier, dzięki czemu nie wpłyniesz negatywnie na ich wartości odżywcze. Ciastka marchewkowe są naprawdę smaczne i łatwe w przygotowaniu. Mimo że najlepiej smakują na ciepło, od razu po wyjęciu z piekarnika, będą dobre również przez kolejne kilka dni, dlatego bez obaw możesz za jednym razem przygotować ich większą porcję.
Alergeny w ciastkach marchewkowych
Lista alergenów dla ciastek marchewkowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciastek marchewkowych
Ciasteczka są naturalnie słodkie, dzięki słodkiemu smaku marchewki. Brak cukru sprawia, że są mniej kaloryczne i mają niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.