Ciasta z orzechami

Przepisy na ciasta orzechowe
Ciasta z orzechami

Ciasta z orzechami to doskonały pomysł na deser dla osób, które uwielbiają chrupki dodatek w wypiekach. Stanowią one doskonały dodatek do kawy i herbaty w towarzystwie rodziny lub znajomych. Ciasta z dodatkiem orzechów są również doskonałym źródłem wielu cennych składników odżywczych, których odpowiednia podaż w diecie wypływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wypieki te, w zależności od użytych produktów, świetnie sprawdzą się w wielu rodzajach diet, np. diecie wegańskiej, wegetariańskiej czy bezglutenowej.

Ciasta z orzechami – przepisy na pyszne ciasta z dodatkiem orzechów

Istnieje wiele rodzajów ciast, do których możemy dodać orzechy. Istnieją również ciasta, które w większości składają się z tych produktów spożywczych. Jak każdy wypiek, tak i ciasta z orzechami, świetnie sprawdzą się jako dodatek do kawy i herbaty, który możemy zaserwować podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Ciasta z orzechami mogą stanowić dobre źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zawarte są w orzechach. Łatwe wypieki z orzechami są doskonałym pomysłem na stół świąteczny.

Właściwości orzechów w kuchni i dla zdrowia

Orzechy – krótki opis

Orzechy to określenie, którego używamy do opisu różnych nasion lub owoców, których jadalna część jest zamknięta w twardej skorupie. Istnieje wiele poznanych odmian orzechów. Możemy zaliczyć do nich między innymi orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzeszki pistacjowe, orzechy makadamia, migdały, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, orzechy pekan, orzeszki arachidowe oraz orzeszki piniowe. Orzechy są produktem wysokokalorycznym, dlatego warto uważać z ich ilością w diecie. Orzechy stanowią dobre źródło wielu cennych składników mineralnych i witamin.

Zastosowanie orzechów w kuchni

Orzechy włoskie doskonale sprawdzą się do przygotowania oleju orzechowego, który stanowi doskonały dodatek do sałatek. Dodatkowo orzechy włoskie podawane w całości stanowić będą doskonały dodatek do ciast oraz deserów.

Orzechy laskowe idealnie sprawdzają się w przemyśle cukierniczym. Można je dodać w całości do czekolad, batonów oraz deserów. Rozdrobnione świetnie nadają się jako dodatek do ciast lub ich nadzienia. Dodatkowo z orzechów laskowych możemy przygotować chałwę, likier a także olej z orzechów laskowych, który doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek.

Pistacje są słodkie oraz mają przyjemny smak, dlatego chętnie wykorzystywane są jako dodatek do wyrobów cukierniczych. Powstają z nich między innymi masy do tortów, marcepan, lody czy nadzienie do cukierków. Pistacje świetnie sprawdzą się również jako samodzielna przekąska.

Migdały idealnie sprawdzą się do bezpośredniego spożycia oraz do przetwarzania. Świetnie sprawdza się jako dodatek do ciast oraz do produkcji marcepanu. Dodatkowo z migdałów możemy przygotować alkohol – amaretto.

Orzeszki arachidowe są produktem, z którego możemy wytworzyć masło orzechowe – a to wykorzystać do przygotowania smacznych wypieków. Dodatkowo orzeszki chętnie wykorzystywane są w całości do ozdabiania ciast lub do produkcji fit batoników.

Pozostałe nieopisane orzechy doskonale sprawdzą się jako smaczny dodatek do wypieków. Z każdego rodzaju orzechów możemy przygotować spód pod smaczne ciasta. Dodatkowo świetnie sprawdzą się jako dodatek do kremów lub ozdoba gotowych ciast.

Orzechy - skład i właściwości prozdrowotne

Wszystkie z wymienionych wcześniej orzechów zawiera sporą ilość kalorii. Warto więc zwrócić uwagę na ich podaż w diecie, ponieważ nadmiar kalorii może prowadzić do rozwoju nadwagi czy otyłości. Jednak nie przekreślajmy orzechów tylko ze względu na kalorie. Są one bowiem doskonałym źródłem jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu czy regulować poziom cukru we krwi.

Wszystkie orzechy są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Związki te pomagają w neutralizacji wolnych rodników przez co zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się naszego organizmu.

Migdały są dobrym źródłem witaminy E oraz manganu. Witamina obecna w migdałach zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Migdały są również doskonałym źródłem witaminy B2, magnezu, fosforu, wapnia oraz miedzi, znajdziemy w nich również wcześniej wskazane przeciwutleniacze.

Orzechy laskowe stanowią doskonałe źródło proantocyjanidyn, które wykazują dużą aktywność przeciwutleniającą. W związku z tym spożywanie orzechów laskowych pomaga w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz opóźnia procesy starzenia się skóry. Obecność witaminy E, kwasu foliowego oraz manganu korzystnie wpływa na kondycję naszego mózgu, dzięki temu możemy wykazywać większe skupienie oraz skoncentrowanie.

Orzechy włoskie są dobrym źródłem jednonienasyconych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią doskonałe źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 w diecie wegetariańskiej. Spożywanie orzechów włoskich korzystnie wypływa na układ sercowo-naczyniowy - zawdzięczamy to między innymi dużej zawartości przeciwutleniaczy.

Pistacje, w porównaniu do innych orzechów, charakteryzują się niższą kalorycznością oraz stosunkowo wysoką zawartością białka. Są również doskonałym źródłem witaminy B6, która spożywana w odpowiedniej ilości może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo witamina ta wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz wzroku.

Orzechy makadamia stanowią źródło witaminy A, żelaza, manganu, niektórych witamin z grupy B oraz kwasów tłuszczowych z rodziny omega-9. Kwasy te mogą wspomagać obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszać ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. W orzechach tych znajdziemy również przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dodatkowo orzechy makadamia są źródłem potasu, wapnia oraz magnezu, które wspomagają mineralizację kości.

Orzechy nerkowca są źródłem witaminy E, K, B6, cynku, żelaza, selenu, fosforu, magnezu oraz miedzi. Spożywanie orzechów nerkowca pozytywnie wypływa na poprawę zdolności widzenia. Jest to spowodowane wysoką zawartością luteiny oraz zeaksantyny - czyli przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom plamki żółtej.

Ostatnią grupą orzechów, o której wspomnimy są orzeszki ziemne. Znajdziemy w nich przede wszystkim jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz potas. Orzeszki ziemne zawierają sporo właściwości odżywczych, a są przy tym dużo tańsze niż inne odmiany orzechów.

Przykładowe przepisy na ciasto z orzechami i ich krótki opis

Mazurek

To tradycyjne słodkie ciasto wywodzące się z kuchni polskiej. Mazurek przygotowywany jest tradycyjnie w okresie Świąt Wielkanocnych. Ciasto to składa się z dwóch płatków kruchych lub orzechowych. Mazurek najczęściej przekładany jest masą orzechową, migdałową, kajmakową, marmoladą lub dżemem. Wierzch mazurka wykańcza się polewą, lukrem lub galaretką a następnie zdobi się go suszonymi lub kandyzowanymi owocami, orzechami (np. włoskimi) oraz bakaliami. Ten placek z dodatkami doskonale smakuje z dodatkiem kawy oraz herbaty.

Sernik z orzechami

Jest to rodzaj ciasta, którego jednym z głównych składników jest ser twarogowy biały. Istnieje wiele odmian sernika, np. sernik polski, który możemy zagęścić kaszą lub budyniem a do masy dodać rodzynki lub orzechy. Dodatkowo wierzch sernika możemy posypać rozdrobnionymi orzechami.

Mrowisko

Jest to słodkie ciasto które wywodzi się z kuchni litewskiej oraz polskiej. Wyglądem przypomina kopiec - stąd przybrał swoją nazwę. Mrowisko układa się ze smażonego ciasta faworkowego, które polewa się miodem i posypuje orzechami, makiem oraz rodzynkami. Jest to ciasto które najczęściej podaje się podczas uroczystości rodzinnych, do których możemy zaliczyć wesele, chrzciny oraz stypę.

Ciasto marchewkowe z dodatkami

Proste ciasto marchewkowe jest popularne w krajach anglosaskich. Marchew, którą używamy do wypieków, staje się miękka podczas pieczenia i nadaje ciastu wilgotną konsystencję. Tradycyjnie do wykonania ciasta marchewkowego używa się tłuszczu, jajek, marchwi, mąki pszennej, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, cukru oraz przypraw. Dodatkowo ciasto możemy wzbogacić w orzechy oraz rodzynki, które sprawią, że stanie się ono smaczniejsze. Dodatkowo do ciasta marchewkowego możemy dodać masło orzechowe. Placek marchewkowy doskonale smakuje z dodatkiem kawy lub herbaty.

Orzechowiec

Jest to ciasto, w którym łączymy kruche, miodowe blaty ciasta przekładane masą budyniową. Ciasto polane  jest warstwą karmelową z dodatkiem orzechów. Do przygotowania orzechowca możemy wykorzystać orzechy włoskie, laskowe oraz pekan. Przepis na ciasto orzechowiec najczęściej wykorzystywane jest w okresie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Dodatkowo przygotowuje się je na uroczystości rodzinne. Orzechowiec doskonale smakuje z dodatkiem herbaty czy kawy podczas spotkań ze znajomymi oraz rodziną.

Tort z orzechami

Tort jest bogato zdobionym ciastem, które przekładane jest dowolną masą. Na blaty ciasta najczęściej wykorzystuje się ciasto biszkoptowe. Tort jest ciastem, które przygotowuje się na specjalne okazje, np. urodziny czy wesela. Masą do przełożenia tortu może być dżem, konfitura, bita śmietana, krem owocowy, krem sernikowy czy masa marcepanowa (którą uzyskuje się ze zmielonych migdałów). Jako wykończenie tortu można użyć wcześniej wymienioną masę, lukier, masę cukrową lub polewę. Do ozdobienia tortu można natomiast wykorzystać posypkę, jadalne kwiaty, bakalie, świeże lub kandyzowane owoce, galaretki, figurki lub orzechy (można je zmielić i wykorzystać w formie delikatnej posypki). Do tortów które stricte składają się z orzechów możemy zaliczyć Dacquoise, czyli tort bezowy z daktylami, orzechami włoskimi oraz kremem na bazie serka mascarpone oraz bitej śmietany.

Ciasta z orzechami - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto