Chutney z gruszek
- Gruszka - 4 duże sztuki (800 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek stołowych (50 ml)
- Cukier - 8 płaskich łyżek stołowych (80 g)
Przepis na chutney z gruszek krok po kroku
Gruszki obierz ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych.
Pokrój na mniejsze kawałki.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w kostkę.
W garnku podgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj gruszkę, cukier i podduś przez 2-3 minuty.
Wlej ocet jabłkowy, dodaj goździki i duś na wolnym ogniu przez 25 minut.
Chutney przełóż do słoika.
Przechowuj w lodówce.
Więcej informacji na temat chutney z gruszek
Chutney z gruszek to świetny pomysł na pyszny słodki sos z gruszek z dodatkiem cebuli o korzennych przypraw. Sos z gruszek wykorzystać można jako dodatek do dań na słodko lub wytrawnie. Owocowy sos gotowany dużo krócej niż konfitury sprawdzi się doskonale jako dodatek do grillowanych mięs i ryb. Przepis na chutney z gruszek jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: gruszki, cebula, cukier, goździki, olej rzepakowy, ocet jabłkowy.
Jak zrobić chutney z gruszek? Gruszki obierz ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych. Pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w kostkę. W garnku podgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj gruszkę, cukier i podduś przez 2-3 minuty. Wlej ocet jabłkowy, dodaj goździki i duś na wolnym ogniu przez 25 minut. Chutney przełóż do słoika. Przechowuj w lodówce.
Gruszki to owoce mające bardzo pozytywny wpływ na poprawę naszego zdrowia. Gruszki zawierają sporo potasu, który odpowiada za prawidłową pracę serca oraz pomaga obniżać ciśnienie krwi. Gruszki jako jedne z niewielu owoców są źródłem jodu. Jod jak wiadomo, wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Prawidłowa praca tarczycy odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Żółtka jaj użyte do przygotowania kremu są dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina A, D i E. Ocet jabłkowy jest delikatniejszy od octu spirytusowego, który bardzo podrażnia błonę śluzową żołądka. Ocet z jabłek jest bogaty w składniki mineralne takie jak witaminy z grupy B, a także pektyny i cenny prekursor witaminy A beta-karoten.
Podsumowując prosty przepis można wykorzystać jako dodatek do wielu potraw. Domowy sos gotuje się dużo krócej od konfitury. Chutney nie musi mieć konsystencji dżemu, wystarczy lekko poddusić owoce i pozostawić je w kawałkach. Sos jest dobry do spożycia od razu po ugotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Jeśli chcesz, przedłużyć jego trwałość należy go zapasteryzować. Dodany cukier możesz zastąpić także ksylitolem lub erytrytolem. Wówczas uzyskach produkt dobry do spożycia przez diabetyków.
Alergeny w chutney z gruszek
Lista alergenów dla chutney z gruszek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chutney z gruszek
Wartości odżywcze chutney z gruszek
Chutney z gruszek to bardzo dobre źródło naturalnego błonnika pokarmowego. Sos zawiera dużą ilość fruktozy. Jest on nisko kaloryczny i świetnie sprawdzi się jako dodatek do potraw w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.