Chutney z czerwonej cebuli
- Cebula czerwona - 3 sztuki (250 g)
- Wino czerwone słodkie - 1 kieliszek (50 ml)
- Cukier trzcinowy - 2 łyżki (20 g)
- Ocet balsamiczny - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na chutney z czerwonej cebuli krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w pióra.
Wrzuć pokrojoną cebulę na patelnię i podgrzewaj krótko.
Dodaj 1/2 szklanki wody i duś do momentu, aż cebula będzie miękka.
Dodaj cukier i wino, podgrzewaj aby wino wyparowało.
Na końcu dodaj ocet, wymieszaj dokładnie, duś 10 minut i przestań ogrzewać.
Przełóż cebulowy mus do słoiczka.
Więcej informacji na temat chutney z czerwonej cebuli
Chutney z czerwonej cebuli to nic innego jak delikatna i kremowa konfitura cebulowa.
Można się z nią spotkać bardzo często w restauracjach jako dodatek do wielu dań np. do burgerów.
Dzisiaj przedstawię Ci przepis na chutney z czerwonej cebuli, zobaczysz jak szybko i w prosty sposób przygotujesz go w swoim domu.
Będziesz potrzebować tylko kilku czerwonych cebul, cukier najlepiej trzcinowy, ocet balsamiczny i wino. Nie ma większego znaczenia, jakie ono będzie, może być słodkie lub wytrawne.
Zaczynamy od obrania cebuli, następnie pokrój ją w pióra lub na ósemki, wrzuć do garnka lub na patelnie i chwile podsmażaj.
Dodaj około ½ szklanki wody i duś. W tym momencie ważne jest, aby cebula maksymalnie zmiękła. Później dodaj cukier i wino, podgrzewaj chwilę tak, aby alkohol wyparował. Na samym końcu dodaj ocet i podgrzewaj jeszcze chwilę. Po 10 minutach powstanie pyszny sos z czerwonej cebuli. Możesz podawać go bezpośrednio do potrawy lub zrobić zapasy. Wystarczy, że przełożysz ciepły chutney do wcześniej wyparzonego słoiczka i będziesz przechowywać w lodówce. Tak przygotowany mus możesz dodawać do dań obiadowych na ciepło lub na zimno.
Warto spożywać cebulę i przetwory z niej, ponieważ ma niezwykłe właściwości lecznicze, a to wszystko dzięki swoim składnikom odżywczym. Cebula to bogactwo witamin z grupy B, C, K, E, A, a także antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Błonnik działa na nasze jelita jak szczotka, dzięki czemu wspomaga perystaltykę naszych jelit i zapobiega występowaniu zaparć.
Dodatkowo warto pamiętać, że cebula ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne.
Dlatego warto spożywać ją przez cały rok, a szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.
Spożywanie cebuli może, także pozytywnie wpłynąć na łagodzenie objawów przeziębienia i grypy. Nie bez powodu nasze mamy, w każdą zimę robiły domowy syrop z cebuli, aby zadbać o naszą odporność. W porównaniu do niego smak chutney z czerwonej cebuli jest bardzo dobry, konsystencja delikatna i kremowa.
Skoro już wiesz jak zrobić chutney z czerwonej cebuli, zachęcam Cię do wypróbowania mojego przepisu.
Alergeny w chutney z czerwonej cebuli
Lista alergenów dla chutney z czerwonej cebuli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- wino czerwone słodkie
Wartości odżywcze chutney z czerwonej cebuli
Taki sam delikatny mus możesz przygotować z białej cebuli, oby dwie są źródłem witamin i mają działanie przeciwwirusowe.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.